Rehber Arch Linux'ta Oyun Oynamak ve Linux-Windows Karşılaştırması (1041 FPS)

Herkese iyi forumlar! Bugün birçok insanın kutuplaştığı bir konuya somut komutlarla şeffaf bir şekilde yaklaşmak istedik. O Linux vs Windows kavgalarının sonu olacağını öngördüğümüz bir makale hazırladık. Şimdiden herkese iyi forumlar, iyi okumalar!
Ortak Hazırlama: @erengore @LittleWarlocc
Test Sistemi:
  • GTX 1050 Mobile
  • İntel İ5-8300H
  • 2x8 2400 MHz RAM
  • 1TB 7200 RPM HDD
  • 1 TB (3400-3200) SSD (Kioxia)

Konu sahibi olarak ilk yorumlarımda bulunayım, Linux'la Eren sayesinde tanıştım.
Birkaç gün öncesine kadar Windows kullanıyordum. Linux'a geçme sebebim hem disk sorunları hem de Windows'taki hatalardan bıkmış olmamdı. Sürücüler sıkıntılı, ısınma sorunu, işlemci kullanımı yüksekliği, donmalar, disk %100 sorunu, mavi ekran gibi hataları elimden geldiğince çözmeye çalıştım. Fakat ya çözüldü ya da sistemi daha da bozdu. Ben de Linux'a geçtim. Çünkü sürücü sıkıntısı yok kendin kuruyorsun, mavi ekran, donma, fazla işlemci, disk kullanımı gibi sorunları yok mavi ekran sorun dahi yok. Windows'a göre daha hafif hdd bile çok hızlı çalışıyor Linux.

@erengore 'nin de söyleyecekleri var!

Selam ben Eren😊 Bazılarınız beni Throttle konularıyla biliyordur. Forumdan Haziran ayında kendi isteğimle banlandım. Üniversiteye hazırlanıyorum. Bu süreçte Linux'a merak sardım. Linux'un oyun konusu eleştiri konusu oluyordu hep ancak göstereceğiz ki bu kesinlikle doğru değil. Doğru paketlerle doğru konfigürasyonlarla hiç de uzak bir ihtimal değil. Furkan hocamla bayağıdır çalışıyoruz bu konuda ve sizlere de göstereceğiz. Arch Linux konfigürasyona çok elverişli ve hızlı bir dağıtım olması yoluyla, AUR gibi bir nimete sahip olması açısıyla oyun performasında tercih etmeniz gereken Distro konumunda bulunuyor. Biz de sırf bu yüzden çalışmalarımızı Arch'ta yaptık. Birazdan tüm Linux önyargılarınızı kırmaya geliyor olacağız. Herkese iyi forumlar. İyi okumalar. 😊

Sorun yaşamanız anında buradan soru sormaktan önce ilk makalenin sonunda bırakacağımız Arch Wiki bağlantılarına bakın. Eğer bir başka sorun olursa buradan yazın yardımcı olalım.
Birçok sorunun çözümünden bahsediliyor şiddetle bakmanızı öneririz.

Arch Linux'u kurmak için @Kernelginar ın rehberine bakabilirsiniz;
Zen Kernel Kullanımının Önemi
Arch Linux'ü kurarken
Pacstrap'te komutunuzda linux linux-headers yerine linux-zen linux-zen-headers yazacaksınız:
pacstrap /mnt base base-devel linux-zen linux-zen-headers linux-firmware (İşlemcinizin ucode'u: İntel ise intel-ucode misal) git nano
Eğer temiz kurulumsuz geçiyorsanız da yine aynı şekilde
Bash:
sudo pacman -S linux-zen linux-zen-headers
yazmanız yeterli.

Bu kısmı özellikle Eren'in açıklamasını istedim:
"Zen kernel kendi içinde bir takım tasarım harikaları barındırıyor. Ön plan işlemleri Zen Kernel ile çok önceliklendirilir, zamanlayıcı ve diğer birçok teknik parametreler tamamen performans ve görüntü oluşturma üzerine hazırlanır. Bu sebeple Zen Kernel, kerneller arasında en performanslısı ve en güzeli. Oyun testlerimiz Zen Kernel ile yapıldı bazı oyunlarda ilk Linux kernele kıyasla 400 FPS fark attı. (Minecraft)"

Yüksek performansta oyun oynamak için yapacağımız birkaç ayar var şu şekilde;

NVIDIA sürücülerini kurma
Bash:
sudo pacman -S nvidia-dkms nvidia-settings nvidia-utils opencl-nvidia primus_vk python-pycuda lib32-libvdpau lib32-nvidia-utils lib32-opencl-nvidia lib32-primus_vk
yazdıktan sonra sürücüleri kurup yeniden başlatın.
Vulkan sürücülerini kurma
Bash:
sudo pacman -S python-glfw vkd3d lib32-vkd3d
yazarak da Vulkan sürücülerini kurduktan sonra yeniden başlatıyoruz.
"Python-glfw" kısmında NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız "2" yazın.
Bu kısım Steam oyunları için önemli!

Güç profilleri ekleme
Bash:
sudo pacman -S power-profiles-daemon
yazdıktan sonra yeniden başlatıyoruz. Sağ üstteki panele güç planı kısmını eklemiş oluyoruz bu sayede.(sadece GNOME da oluyor galiba ondan pek emin değilim Xfce de yoktu.)
Undervolt'a da belki ihtiyacınız olabilir, daha iyi olur birçok laptop için. Destek varsa öneriyoruz.
Undervolt yapmak için
Bash:
sudo pacman -S intel-undervolt
bu kodu yazıp bilgisayarı yeniden başlatın. Sonrasında
Bash:
intel-undervolt read
yazarak değerleri görebilirsiniz. Sonrasında
Bash:
sudo nano /etc/intel-undervolt.conf
yazıp giriyoruz. Burada ki değerleri "undervolt0, 1, 2, 3, 4" kendiniz ayarlayıp
Bash:
intel-undervolt apply
yazmanız yeterli olacaktır

Proton
Bash:
yay -Ss proton
yazarak bulabilirsiniz kurduktan sonra yeniden başlatın.

Wine
Bash:
sudo pacman -S wine gamemode lib32-gamemode innoextract
Bundan sonra yeniden başlatın.
Eğer oyun çalıştırmakta güçlük çekerseniz
Bash:
yay -Ss wine
yazıp oradan ihtiyacınız olabilecek paketler bulabilirsiniz.

optimus-manager
AMD ekran kartı kullanıyorsanız burayı geçebilirsiniz.

Bash:
yay -S optimus-manager
Yazıp kurun ve yeniden başlatın.
Açıldığı zaman konsola girip.
Bash:
optimus-manager --switch "kart"
kart yazan yere NVIDIA, integrated ya da hybrid yazabilirsiniz biz performans için NVIDIA yazacağız.

Eğer seçtiğinizde "Power Management" hatası veriyorsa;
Bash:
sudo nano /etc/optimus-manager/optimus-manager.conf
yazıyoruz ve oraya.
optimus-manager/optimus-manager.conf at master · Askannz/optimus-manager buradakileri yapıştırın. 12. satırda "Switch" kısmına "bbswitch" yazın ve "[intel]" kısmında "driver" kısmındaki modesettingi silip "Intel" yazıyoruz
[intel] başlığının altında ki "modeset=no" olacak şekilde ayarlayın

Ve yeniden başlatıyoruz.
Konsola gelip
Bash:
optimus-manager --switch nvidia
yazıyoruz gelen soruya "Y" diyoruz her seferinde bu kodu yazmak istemiyorsanız optimus-manager.conf un içinde ki yere startup_mode=integrated kısmına nvidia yazın.
Ve performans kısmı bitti.

Oyunlar için gerekli platformları kurmak için;

Steam
Bash:
sudo pacman -S steam steam-native-runtime
Yazarak kuruyoruz.
Steam'i açınca yapmanız gereken ayarlar;
Sol üste gidip steam>ayarlar>steamplay kısmında Advanced kısmındaki boş kareyi tikleyin proton sürümü experimental de olması lazım değilse ayarlayın. Bu ayarı yaptığınızda bütün oyunlar artık indirilebilir olarak gözükecektir.

Lutris
Bash:
sudo pacman -S lutris
yazarak indiriyoruz ve açıyoruz. Burada hesaplarınızı açıp oyunları indirebilirsiniz.

Windows Performansı;
Minecraft 1.19.3 OptiFine = 150-200 FPS.
Counter-Strike: Global Offensive = 200-240 FPS.
Mount&blade Warband = 200 vs 200 de 50-55 FPS.
Human: Fall Flat ulra = 40-50 FPS.
ETS 2 Ultra görüntü ölçeği 100 = 40-45 FPS.
Carx drift racing Online Ultra ayarlar = 35-55 FPS.

Linux Performansı;

Minecraft;

2023-01-30_21.46.42.png

2023-01-30_21.46.32.png

FPS bu şekilde.

Counter-Strike: Global Offensive;
300-400 FPS.

Mount&Blade Warband;

20230130_215843.jpg

SS alamadığım için telefondan aldım orada da görüntü kalitesiz 100 FPS 200vs 200 de.

Human: Fall Flat;

20230130_220817.jpg

Ultra ayarlarda 70-90 FPS arası geziyor.

ETS 2;

Ekran Görüntüsü - 2023-01-30 22-05-11.png

Ekran Görüntüsü - 2023-01-30 22-04-57.png

Ultra ayarlar görüntü ölçeği %100 FPS 55-70 arası.

Carx Drift Racing online;
Ekran Görüntüsü - 2023-01-30 21-14-40.pngEkran Görüntüsü - 2023-01-30 21-13-26.png
Ultra ayarlar 60-80 FPS arası.

Not: Steam'de ki bazı oyunlar açılmıyor onun için oyunun başlatma seçeneklerine "PROTON_USE_WINED3D=1 %command%" yazarak oyunu açabilirsiniz.

Sonuç
GNU/Linux elindeki imkanlarla Windows oyununu Windows'tan daha iyi bir performansla açmayı başarmıştır. Windows'un NT 2009'dan kalma kernel'i sadece ekran kartı firmalarının kârına kâr katıyor. Elinizdeki donanımla birçok oyunda minimum %20 artış yaşayabilirsiniz. Windows sebep olduğu No Load Throttle ile oyun performansı konusunda işleri rekabete çevirmektedir. Linux kullanmak da ayrıyeten Windows kullanmaktan basit olabiliyor. Linux Mint Windows'tan daha basittir çünkü onda direkt sürücüler bile yüklü geliyor. Ancak tabi performansınız buradaki gibi olmayacaktır. En iyi performans için Saf Arch Linux öneriyoruz. İlk kendinizi geliştirin ve Arch'a yükselin. Linux kullanmak zamanla kolaylaşacaktır nasıl zamanında ben ve @LittleWarlocc 'e geldiği gibi. Linux'un artık Windows'un gerisinde kaldığı bir dal ben göremiyorum. "Pencereci" arkadaşlara selamlar! Herkese iyi forumlar dileriz!

@erengore @littlewarlock

Sorun anında bakmanızı önerdiğimiz Arch Wiki'leri:

güncelleme
optimus-Manager'e güncelleme geldi.

Bash:
yay -Syu

Bu kodu yazdıktan sora bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır

"Bumblebee servisi ile optimus Manager çakışma yapacaktır, alttaki komut ile Bumblebee'yi devre dışı bırakmayı unutmayın"

Bash:
sudo systemctl disable bumblebeed.service

Bunu yaptıktan sonra aynı şekilde yeniden başlatın.

Son düzenleme:
Herkese iyi forumlar! Bugün birçok insanın kutuplaştığı bir konuya somut komutlarla şeffaf bir şekilde yaklaşmak istedik. O Linux vs Windows kavgalarının sonu olacağını öngördüğümüz bir makale hazırladık. Şimdiden herkese iyi forumlar, iyi okumalar!
Ortak Hazırlama: @erengore @LittleWarlocc
Test Sistemi:
  • GTX 1050 Mobile
  • İntel İ5-8300H
  • 2x8 2400 MHz RAM
  • 1TB 7200 RPM HDD
  • 1 TB (3400-3200) SSD (Kioxia)

Konu sahibi olarak ilk yorumlarımda bulunayım, Linux'la Eren sayesinde tanıştım.
Birkaç gün öncesine kadar Windows kullanıyordum. Linux'a geçme sebebim hem disk sorunları hem de Windows'taki hatalardan bıkmış olmamdı. Sürücüler sıkıntılı, ısınma sorunu, işlemci kullanımı yüksekliği, donmalar, disk %100 sorunu, mavi ekran gibi hataları elimden geldiğince çözmeye çalıştım. Fakat ya çözüldü ya da sistemi daha da bozdu. Ben de Linux'a geçtim. Çünkü sürücü sıkıntısı yok kendin kuruyorsun, mavi ekran, donma, fazla işlemci, disk kullanımı gibi sorunları yok mavi ekran sorun dahi yok. Windows'a göre daha hafif hdd bile çok hızlı çalışıyor Linux.

@erengore 'nin de söyleyecekleri var!

Selam ben Eren😊 Bazılarınız beni Throttle konularıyla biliyordur. Forumdan Haziran ayında kendi isteğimle banlandım. Üniversiteye hazırlanıyorum. Bu süreçte Linux'a merak sardım. Linux'un oyun konusu eleştiri konusu oluyordu hep ancak göstereceğiz ki bu kesinlikle doğru değil. Doğru paketlerle doğru konfigürasyonlarla hiç de uzak bir ihtimal değil. Furkan hocamla bayağıdır çalışıyoruz bu konuda ve sizlere de göstereceğiz. Arch Linux konfigürasyona çok elverişli ve hızlı bir dağıtım olması yoluyla, AUR gibi bir nimete sahip olması açısıyla oyun performasında tercih etmeniz gereken Distro konumunda bulunuyor. Biz de sırf bu yüzden çalışmalarımızı Arch'ta yaptık. Birazdan tüm Linux önyargılarınızı kırmaya geliyor olacağız. Herkese iyi forumlar. İyi okumalar. 😊

Sorun yaşamanız anında buradan soru sormaktan önce ilk makalenin sonunda bırakacağımız Arch Wiki bağlantılarına bakın. Eğer bir başka sorun olursa buradan yazın yardımcı olalım.
Birçok sorunun çözümünden bahsediliyor şiddetle bakmanızı öneririz.

Arch Linux'u kurmak için @Kernelginar ın rehberine bakabilirsiniz;
Zen Kernel Kullanımının Önemi
Arch Linux'ü kurarken
Pacstrap'te komutunuzda linux linux-headers yerine linux-zen linux-zen-headers yazacaksınız:
pacstrap /mnt base base-devel linux-zen linux-zen-headers linux-firmware (İşlemcinizin ucode'u: İntel ise intel-ucode misal) git nano
Eğer temiz kurulumsuz geçiyorsanız da yine aynı şekilde
Bash:
sudo pacman -S linux-zen linux-zen-headers
yazmanız yeterli.

Bu kısmı özellikle Eren'in açıklamasını istedim:
"Zen kernel kendi içinde bir takım tasarım harikaları barındırıyor. Ön plan işlemleri Zen Kernel ile çok önceliklendirilir, zamanlayıcı ve diğer birçok teknik parametreler tamamen performans ve görüntü oluşturma üzerine hazırlanır. Bu sebeple Zen Kernel, kerneller arasında en performanslısı ve en güzeli. Oyun testlerimiz Zen Kernel ile yapıldı bazı oyunlarda ilk Linux kernele kıyasla 400 FPS fark attı. (Minecraft)"

Yüksek performansta oyun oynamak için yapacağımız birkaç ayar var şu şekilde;

NVIDIA sürücülerini kurma
Bash:
sudo pacman -S nvidia-dkms nvidia-settings nvidia-utils opencl-nvidia primus_vk python-pycuda lib32-libvdpau lib32-nvidia-utils lib32-opencl-nvidia lib32-primus_vk
yazdıktan sonra sürücüleri kurup yeniden başlatın.
Vulkan sürücülerini kurma
Bash:
sudo pacman -S python-glfw vkd3d lib32-vkd3d
yazarak da Vulkan sürücülerini kurduktan sonra yeniden başlatıyoruz.
"Python-glfw" kısmında NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız "2" yazın.
Bu kısım Steam oyunları için önemli!

Güç profilleri ekleme
Bash:
sudo pacman -S power-profiles-daemon
yazdıktan sonra yeniden başlatıyoruz. Sağ üstteki panele güç planı kısmını eklemiş oluyoruz bu sayede.(sadece GNOME da oluyor galiba ondan pek emin değilim Xfce de yoktu.)
Undervolt'a da belki ihtiyacınız olabilir, daha iyi olur birçok laptop için. Destek varsa öneriyoruz.
Undervolt yapmak için
Bash:
sudo pacman -S intel-undervolt
bu kodu yazıp bilgisayarı yeniden başlatın. Sonrasında
Bash:
intel-undervolt read
yazarak değerleri görebilirsiniz. Sonrasında
Bash:
sudo nano /etc/intel-undervolt.conf
yazıp giriyoruz. Burada ki değerleri "undervolt0, 1, 2, 3, 4" kendiniz ayarlayıp
Bash:
intel-undervolt apply
yazmanız yeterli olacaktır

Proton
Bash:
yay -Ss proton
yazarak bulabilirsiniz kurduktan sonra yeniden başlatın.

Wine
Bash:
sudo pacman -S wine gamemode lib32-gamemode innoextract
Bundan sonra yeniden başlatın.
Eğer oyun çalıştırmakta güçlük çekerseniz
Bash:
yay -Ss wine
yazıp oradan ihtiyacınız olabilecek paketler bulabilirsiniz.

optimus-manager
AMD ekran kartı kullanıyorsanız burayı geçebilirsiniz.

Bash:
yay -S optimus-manager
Yazıp kurun ve yeniden başlatın.
Açıldığı zaman konsola girip.
Bash:
optimus-manager --switch "kart"
kart yazan yere NVIDIA, integrated ya da hybrid yazabilirsiniz biz performans için NVIDIA yazacağız.

Eğer seçtiğinizde "Power Management" hatası veriyorsa;
Bash:
sudo nano /etc/optimus-manager/optimus-manager.conf
yazıyoruz ve oraya.
optimus-manager/optimus-manager.conf at master · Askannz/optimus-manager buradakileri yapıştırın. 12. satırda "Switch" kısmına "bbswitch" yazın ve "[intel]" kısmında "driver" kısmındaki modesettingi silip "Intel" yazıyoruz
[intel] başlığının altında ki "modeset=no" olacak şekilde ayarlayın

Ve yeniden başlatıyoruz.
Konsola gelip
Bash:
optimus-manager --switch nvidia
yazıyoruz gelen soruya "Y" diyoruz her seferinde bu kodu yazmak istemiyorsanız optimus-manager.conf un içinde ki yere startup_mode=integrated kısmına nvidia yazın.
Ve performans kısmı bitti.

Oyunlar için gerekli platformları kurmak için;

Steam
Bash:
sudo pacman -S steam steam-native-runtime
Yazarak kuruyoruz.
Steam'i açınca yapmanız gereken ayarlar;
Sol üste gidip steam>ayarlar>steamplay kısmında Advanced kısmındaki boş kareyi tikleyin proton sürümü experimental de olması lazım değilse ayarlayın. Bu ayarı yaptığınızda bütün oyunlar artık indirilebilir olarak gözükecektir.

Lutris
Bash:
sudo pacman -S lutris
yazarak indiriyoruz ve açıyoruz. Burada hesaplarınızı açıp oyunları indirebilirsiniz.

Windows Performansı;
Minecraft 1.19.3 OptiFine = 150-200 FPS.
Counter-Strike: Global Offensive = 200-240 FPS.
Mount&blade Warband = 200 vs 200 de 50-55 FPS.
Human: Fall Flat ulra = 40-50 FPS.
ETS 2 Ultra görüntü ölçeği 100 = 40-45 FPS.
Carx drift racing Online Ultra ayarlar = 35-55 FPS.

Linux Performansı;

Minecraft;

Eki Görüntüle 1651315

Eki Görüntüle 1651317

FPS bu şekilde.

Counter-Strike: Global Offensive;
300-400 FPS.

Mount&Blade Warband;

Eki Görüntüle 1651323

SS alamadığım için telefondan aldım orada da görüntü kalitesiz 100 FPS 200vs 200 de.

Human: Fall Flat;

Eki Görüntüle 1651324

Ultra ayarlarda 70-90 FPS arası geziyor.

ETS 2;

Eki Görüntüle 1651326

Eki Görüntüle 1651327

Ultra ayarlar görüntü ölçeği %100 FPS 55-70 arası.

Carx Drift Racing online;
Eki Görüntüle 1651329Eki Görüntüle 1651330
Ultra ayarlar 60-80 FPS arası.

Not: Steam'de ki bazı oyunlar açılmıyor onun için oyunun başlatma seçeneklerine "PROTON_USE_WINED3D=1 %command%" yazarak oyunu açabilirsiniz.

Sonuç
GNU/Linux elindeki imkanlarla Windows oyununu Windows'tan daha iyi bir performansla açmayı başarmıştır. Windows'un NT 2009'dan kalma kernel'i sadece ekran kartı firmalarının kârına kâr katıyor. Elinizdeki donanımla birçok oyunda minimum %20 artış yaşayabilirsiniz. Windows sebep olduğu No Load Throttle ile oyun performansı konusunda işleri rekabete çevirmektedir. Linux kullanmak da ayrıyeten Windows kullanmaktan basit olabiliyor. Linux Mint Windows'tan daha basittir çünkü onda direkt sürücüler bile yüklü geliyor. Ancak tabi performansınız buradaki gibi olmayacaktır. En iyi performans için Saf Arch Linux öneriyoruz. İlk kendinizi geliştirin ve Arch'a yükselin. Linux kullanmak zamanla kolaylaşacaktır nasıl zamanında ben ve @LittleWarlocc 'e geldiği gibi. Linux'un artık Windows'un gerisinde kaldığı bir dal ben göremiyorum. "Pencereci" arkadaşlara selamlar! Herkese iyi forumlar dileriz!

@erengore @littlewarlock

Sorun anında bakmanızı önerdiğimiz Arch Wiki'leri:

güncelleme
optimus-Manager'e güncelleme geldi.

Bash:
yay -Syu

Bu kodu yazdıktan sora bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır

"Bumblebee servisi ile optimus Manager çakışma yapacaktır, alttaki komut ile Bumblebee'yi devre dışı bırakmayı unutmayın"

Bash:
sudo systemctl disable bumblebeed.service

Bunu yaptıktan sonra aynı şekilde yeniden başlatın.
Hocam ekran kartı AMD o işi nasıl yapacağız?

Hocam ekran kartı AMD o işi nasıl yapacağız?
AMD GPU sürücüleri Linux Firmware üzerinde yüklü geliyor. Araştırarak sisteminiz için buradakilere alternatif yazılımlara bakabilirsiniz.

Arkadaşlar yeniden rehber hazırlanacak alınan karar doğrultusunda. Bu sefer kurulum ve gerekli paketler ayrıntılı olarak buradaki gibi yüzeysel anlatılmayacak. Burada daha çok oyun performansıyla tanıştırmak istenilmiş. Birkaç küçük kusurlar da giderilip ayrıntılı bir rehber sunulması planlanıyor. Herkesin bilgisine. Bugün-Yarın yayınlanacakmış.

Son düzenleme:
AMD GPU sürücüleri Linux Firmware üzerinde yüklü geliyor. Araştırarak sisteminiz için buradakilere alternatif yazılımlara bakabilirsiniz.

Arkadaşlar yeniden rehber hazırlanacak alınan karar doğrultusunda. Bu sefer kurulum ve gerekli paketler ayrıntılı olarak buradaki gibi yüzeysel anlatılmayacak. Burada daha çok oyun performansıyla tanıştırmak istenilmiş. Birkaç küçük kusurlar da giderilip ayrıntılı bir rehber sunulması planlanıyor. Herkesin bilgisine. Bugün-Yarın yayınlanacakmış.

Şöyle bir bakınca rehbere çok karışık geldi yapmaya üşendim gibi bir şey acaba göründüğü kadar karışık mı ve uğraştığıma değer değil mi?

Şöyle bir bakınca rehbere çok karışık geldi yapmaya üşendim gibi bir şey acaba göründüğü kadar karışık mı ve uğraştığıma değer değil mi?
Değeceğine eminim. Benim arkadaşım hazırladı zaten rehberi. Kendilerindeki oyun performans durumunu bizzat görebiliyorum. Ancak birinci ağızdan duymak isterseniz @LittleWarlocc size kendi görüşlerini güzelce anlayacaktır.

Aslında çok karışık değiş özetlemem gerekirse;
Öncelikle NVIDIA ve Vulkan sürücülerini kur. Proton ve Wine hizmetlerini kur. Son olarak da oyunu oynayacağın platformları kuruyorsun.
Wine .exe ve Windows dosyalarını açmaya yardımcı olur.
Proton ise Steam'deki neredeyse bütün oyunları açmana yardımcı olur.
Lutris ve Wine ikisi beraber çalışır ki oyun oynayabilmen için gerekli.
Optimus-Manager MUX Switch gibi çalışır ama tam o şekilde değil. Ekran NVIDIA ekran kartı üzerinden gelir laptopunu hiç monitöre falan bağladıysan FPS arttığını görmüşsündür ona benzer bir şey bende daha fazla FPS veriyor.

Aslında çok karışık değiş özetlemem gerekirse;
Öncelikle NVIDIA ve Vulkan sürücülerini kur. Proton ve Wine hizmetlerini kur. Son olarak da oyunu oynayacağın platformları kuruyorsun.
Wine .exe ve Windows dosyalarını açmaya yardımcı olur.
Proton ise Steam'deki neredeyse bütün oyunları açmana yardımcı olur.
Lutris ve Wine ikisi beraber çalışır ki oyun oynayabilmen için gerekli.
Optimus-Manager MUX Switch gibi çalışır ama tam o şekilde değil. Ekran NVIDIA ekran kartı üzerinden gelir laptopunu hiç monitöre falan bağladıysan FPS arttığını görmüşsündür ona benzer bir şey bende daha fazla FPS veriyor.

Hocam AMD ekran kartım AMD sürücüsu ve Vulkan sıkıntısız çalışır değil mi?

Ubuntu 23.10 ile Windows 10 arasında 20 fps düşüş yaşıyorum Starcraft 2 ile.
Sistemden sisteme değişkenlik gösterir fakat bende durum bu.
Bak Sekiro oyununa;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vulkan performansı artırabilecek algoritmalar, yeni çözümler yada yeni sürücüler çıkarsa Linux çok iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı