Arch vs Fedora

Ben sizin gibi sistem detayı bilmiyorum. Ve ayarları tuning i de bilmem ama.
Genel olarak Unix mimarisi için şunu diyebilirim. STABİLİTE
(Ki biz SCO UNIX üzerinde Oracle database'imizi kullanıyor idik ki dünya genelinde de %+95 *nix üzerindedir Oracle-lar.)

Sistemi kur ayarları yap sonra unut gitsin. Verdiğin job yapısına göre elektrik olduğu sürece sorunsuz çalışır.

Geçmiş dönemlerde güncelleme gibi bir yapı da yoktu. Update ve patch işlemleri için uzman gelip yapar idi. Saatine +400$ gibi rakamlar ile.

Şimdi herkesin evinde - elinde bu mantalite de çalışabilecek ama Online her şeyi yapabileceğin bir sistem mevcut. İnternetten araştırıp bir şeyleri değiştirme - kişisel özelliştirme imkanı sunuyor. Çekirdek modifiyesinden anlıyorsan da kendi kurgunu da yapmana izin veren bir OS var karşında.

Ben dağıtımların hepsini seviyor olsam da, Arch tercih ediyor oluşuma bir neden bulamıyorum o ayrı konu.

Linux her nerede kimlerce kullanıyor - destek olunuyor ise,

Selam olsun.

Son düzenleme:
Ben sizin gibi sistem detayı bilmiyorum. Ve ayarları tuning i de bilmem ama.
Genel olarak Unix mimarisi için şunu diyebilirim. STABİLİTE
(Ki biz SCO UNIX üzerinde Oracle database'imizi kullanıyor idik ki dünya genelinde de %+95 *nix üzerindedir Oracle-lar.)

Sistemi kur ayarları yap sonra unut gitsin. Verdiğin job yapısına göre elektrik olduğu sürece sorunsuz çalışır.

Geçmiş dönemlerde güncelleme gibi bir yapı da yoktu. Update ve patch işlemleri için uzman gelip yapar idi. Saatine +400$ gibi rakamlar ile.

Şimdi herkesin evinde - elinde bu mantalite de çalışabilecek ama Online her şeyi yapabileceğin bir sistem mevcut. İnternetten araştırıp bir şeyleri değiştirme - kişisel özelliştirme imkanı sunuyor. Çekirdek modifiyesinden anlıyorsan da kendi kurgunu da yapmana izin veren bir OS var karşında.

Ben dağıtımların hepsini seviyor olsam da, Arch tercih ediyor oluşuma bir neden bulamıyorum o ayrı konu.

Linux her nerede kimlerce kullanıyor - destek olunuyor ise,

Selam olsun.
Kesinlikle hocam şuan zaten GNU hiç kullanmadan Kernal Linux üzerine beş, altı kişilik ekiple OS ve derleyici yazıyoruz yakında Blogda paylaşacağım.

Öncelikle kütüphane olarak Arch Linux daha çeşitli. Zaten AUR işin içine girdiğinde bu fark çok daha fazla büyüyor. Fedora'nın RPM Fusion kütüphaneleri ile sağladıklarını Arch Linux ön yüklü Pacman kütüphaneleri ile sağlıyor. Fakat özel mülkiyetli yazılımlar kullanıyorsan, örneğin Google Chrome veya Visual Studio Code... gibi bunların özel mülkiyetli versiyonlarını AUR içinde bulabilirsin fakat resmi kütüphane desteği istiyorsan o tarafta RPM tabanlı olduğu için Fedora'da daha çok seçenek var. (Tekrar not düşeyim o özel mülkiyetli yazılımları muhtemelen zaten AUR içinde yine bulabilirsin. Ayrı olarak biraz efor harcayarak kendinde kurabilirsin.)

Wiki olarak kıyaslamaya gerek yok zaten. Arch Wiki Linux camiasında bulabileceğin en iyi wikilerden birine sahip hangi dağıtıma geçersen geç yine işini görür. Fedora ise doğrudan Fedora'ya yönelik ve bence zayıf olan bir wikiye sahip.

Paket yöneticileri olaraksa DNF daha hantal ama ben bağımlılık işini daha iyi çözdüğünü düşünüyorum. Şahsen DNF kullanımını daha çok seviyorum. DNF 5 gelecekti ama o da muhtemelen Fedora 40'a sarkacak gibi duruyor.

Güncellik olarak. Bu konuda artık çok yorum yapamam ikisi gayet güncel dağıtımlar. Fakat Fedora 38 önceki Fedora versiyonlarına göre çok daha hızlı güncelleme almaya başladı. RPM Fusion geliştiricileri bile bu aralar çok hızlarına yetişemiyor. RPM Fusion depoları kullanıyorsan ki AMD ekran kartı kullanıyor isen VAAPI için gerekecektir. Geçenlerde sürüm gereksinimlerinden sıkıntı yaşadım. Bilmiyorum Fedora'yı seviyorum ama Fedora 38 çok hoşuma gitmedi öncekine nazaran biraz daha Unstable.

Genel performans olarakta aşırı farklarının olacağını sanmıyorum. İkisini de son noktada aynı yapıya yaklaştırabilirsin. Fedora'yı istersen Everything ISO üzerinden şekillendirerek gidebilirsin fakat özellikle daha minimal ve daha rahat üzerinde uğraşılabilir sistemler istiyorsan bence o konuda Arch Linux daha iyi.

Ben herhalde Fedora 28'den beri ağırlıklı Fedora kullanıcısıyım. Fakat Fedora 38'den beri Arch kullanıyorum.

Kullanım tarzına göre değişir. Kurulumu bir kez özelleştirdikten sonra Fedora ile hem güncel kalıp hem stabil takılabilirsin. Keyifli deneyimin olur, biraz daha fazla disk alanına ihtiyacın olabilir ve her türlü uygulamanın direkt kendisine erişmen aşamalı olabilir ancak kurduktan sonra güzeldir.

Arch ise dene yanıl yaptıran, stabilite sorunlarından gıcık almaman gereken bir yapı. Güzeldir ancak hava falan diye boşuna kurmaya gerek yok. AUR'u güzel ve diğer Linux'larda da geçerli bilgilere sahip olan Wiki'si güzel.

Kullanmayı iyi bilen için kullanıcıyı rahat bırakan dağıtımlar daha iyidir. Kullanmayı iyi bilmeyen için kullanıcıya kum havuzu gösteren dağıtımlar daha iyidir. Burada senin neyi beklediğin daha önemli bir mesele, eğer diyorsan ki ben dağıtımla oynayayım, oynarken acemilikten bozayım sonra tekrar düzeltmeye çalışmak için kafa patlatayım, o zaman saf Arch veya türevi dağıtımları kullan. Eğer diyorsan ki ben kullanmak istiyorum, bozulmasıyla toplamasıyla uğraşmak için pek vaktim yok, o zaman Fedora ve Debian türevi dağıtımları kullan.

Geri
Yukarı