Arch vs Fedora

Timuçib

Decapat
Bana soracak olursanız dnf, Pacman'e göre hantal çalışıyor ve Fedora diğer konularda da biraz hantal kalıyor archa göre. Bununla beraber Fedora kesinlikle daha stabil. Sizce hangisi daha iyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Arch diyorum. Benim sistemimde daha kararlı çalışıyor Arch tabanı bana kalırsa. Fedora ile 30saniyeyi aşan boot süreleri alıyordum. Arch ile 15 saniye altını gördüğüm oldu. Şu anda da EndeavourOS ile 20-22 saniye bir boot süresi alıyorum. Dualboot'tan kaynaklı muhtemelen.

Repo noktasında da Fedora'da bazı uygulamalar için ek repo eklemek gerekliyken Arch'ta AUR reposu fazlasıyla yeterli oluyor.

Arch kullan, i3 ile çok fena oluyor :D.
Dediğim gibi tabiiki çok hızlı ve aktif kullanılabilecek bir dağıtım fakat sabah uyandığımda tüm sistemin gitmesi insanı krize sokuyor.

Ben Arch diyorum. Benim sistemimde daha kararlı çalışıyor Arch tabanı bana kalırsa. Fedora ile 30saniyeyi aşan boot süreleri alıyordum. Arch ile 15 saniye altını gördüğüm oldu. Şu anda da EndeavourOS ile 20-22 saniye bir boot süresi alıyorum. Dualboot'tan kaynaklı muhtemelen.

Repo noktasında da Fedora'da bazı uygulamalar için ek repo eklemek gerekliyken Arch'ta AUR reposu fazlasıyla yeterli oluyor.

EndeavourOS kullanmadığım nadir dağıtımlar arasında gereksiz paket yüklü geliyor mu?

Dediğim gibi tabii ki çok hızlı ve aktif kullanılabilecek bir dağıtım fakat sabah uyandığımda tüm sistemin gitmesi insanı krize sokuyor.

EndeavourOS kullanmadığım nadir dağıtımlar arasında gereksiz paket yüklü geliyor mu?

Arch'tan daha minimal kuruyor masaüstü ortamlarını. Mesela Arch GNOME üzerinde arcmenuyu direkt kullanabiliyorum ama EndeavourOS'da arcmemu kullanabilmek için 1-2 paket indirmem gerekiyor.

Geri
Yukarı