Fedora vs Arch

Bence bu uzun ömürlülük konusu biraz sistemden sisteme değişkenlik gösteriyor. Mesela Ubuntu'yu senelerdir olduğu gibi kullanan kişiler tanıyorum. Ancak ben Ubuntu'yu kendim hiç o kadar kullanamadım, Mint kullandım. Biraz "distro hopper" olup denemek lazım bence de :)

Fedora ve Arch arasında benim cevap vermem doğru olmaz zira hiç Arch ile uğraşmak istemedim, kullanmadım ama Fedora'yı seviyorum :)

Rolling relase olunca ne oluyor ki?
Yazılım geliştirmede sıralı sürüm, sürekli güncelleme veya sürekli teslimat, uygulamalara sık sık güncelleme sağlama konseptidir. Bu, önceki sürüme göre yeniden yüklenmesi gereken yazılım sürümlerini kullanan standart veya nokta sürüm geliştirme modelinin tersidir.

Google'da bu şekilde.

Fedora'yı tavsiye ederim. Uzun süre kullanabilirsin, sadece 6 ayda bir sürüm yükseltirsin ki o da sorunsuz oluyor.
Fedora güzel ama bana şişiyor gibi geliyor sistem. Bir de ikisinin sıkıntısı çok bloatware ile gelmesi. Ama Fedora biraz yavaş ve buglı gibi ama güzel yine de. İkisi de taş gibi stabildir.

O değil de Fedora'nın open_rc'li olan versiyonunu kullanmak isterdim.
Bloatware'lerden temizlenmiş, bugları çözülmüş ve optimizasyonu olsa (ki bu olay openRC ile çözülür gibime geliyor); Fedora Ubuntu'yu yerden yere vurar.

Ubuntu'nun LTS sürümü güncelliğini bitirene kullanırsak Fedora 6 update yapar. Bu da küçük bir bilgi olsun :)
Daha cok server odakli.
@runit
1625596573749.png
Hocam konudan anlamadığım bir şekilde ban yediğim fotoğrafa muhteşem atınca, benim size ettiğim lafa mı alındı diye düşündüm. Ciddien amacım orada sizi rencide etmek değildi. Sadece balon balıkları tarafından ısırılmış olabiliceğinizi düşünmüştüm ama yazarken hatalı yazmıştım. Sonra yanına ekleme yapmıştım ama :( Kırdıysam sizi özür dilerim. Amacım sizi kırmak değildi :(

Son düzenleme:
@runit
Eki Görüntüle 1098699Hocam konudan anlamadığım bir şekilde ban yediğim fotoğrafa muhteşem atınca, benim size ettiğim lafa mı alındı diye düşündüm. Ciddien amacım orada sizi rencide etmek değildi. Sadece balon balıkları tarafından ısırılmış olabiliceğinizi düşünmüştüm ama yazarken hatalı yazmıştım. Sonra yanına ekleme yapmıştım ama :( Kırdıysam sizi özür dilerim. Amacım sizi kırmak değildi :(

Bende o konuya yazamiyorum. Ikimizin durumu da ayni olunca hosuma gitti, o yuzden muhtesem attim. Dediginiz sey kirici degildi zaten. 🙂

Geri
Yukarı