Arctic 10 Portlu PWM SATA Güç Destekli Fan Hub İncelemesi

IMG_20201020_130953.jpg

İlk Bakış

Standart bir kutu içeriğine sahip olan ürün; bir çift yapışkanlı mıknatıs ve yapışkanlık bant ile gelmekte. Bir ucu 4 pin şeklinde anakart bağlantısı sağlayacak ve diğer ucu 2 pin olarak Hub bağlantısı olacak kablosu ile QR kod içeren montaj destek kartı şeklinde kutu içeriği tamamlanmakta. Gücünü ise standart şekilde SATA bağlantısı üzerinden almakta. Kenarlarında ekstra açıklığı bulunmadığı için kutuda vida mevcut değil. Aynı zamanda bir kumandasının da olmadığını bilerek tercih edilmesi gerektiği unutulmamalı.

Yapısı

Sert bir plastik ile bütünlüğünü sağlamakta ancak 10 adet port sunmasından ötürü olabileceğini düşündüğüm bir miktar kalınlığı da beraberinde getirmekte. Özellikle modüler güç kaynağı kullanmayan, anakartındaki fan bağlantısının konumundan dolayı fazla seçeneği olmayan, kasanın arka bölümünde konumlandırmak isteyenlerin bu kalınlığı da dikkate alması gerek.

İşlev

Kasalarında 3 pinli fanlar bulunup bunları yüksek hızda çalıştırmak istemeyen kullanıcılar için yüksek port desteği bulunan bir cihaz olarak ihtiyacı karşılayacağını düşünüyorum. Kullanıcılar: Dahili bir adet PWM fan sahibi olunması durumunda BIOS ya da anakart destek programı üzerinden dönüş hızlarına etki edebilecekler.

Artılar

+ Arctic'in ürün kalitesi ve fiyat olarak iyi bir yere konumlandığını düşünüyorum.
+ 10 adet PWM destekli port sayısı oldukça iyi.
+ Hem mıknatıs hem yapışkan bant içeriği sunmaları güzel düşünülmüş.

Eksiler

- Uzaktan kontrol mekanizması bulunmamakta.
- Ekstra durumlar için vidalama kanalları yok.
- Bir miktar daha ince olabilirdi.

IMG_20201020_131229.jpg
IMG_20201020_131310.jpg

@Silinen üye

Benim kullanım senaryomda: İlk anakartım tek fan çıkışına sahipti. 6 fanı bu cihaz üzerinden çokladım. Şu an ki anakartımda ise birden fazla fan çıkışı var. Birine 3 adet fanı tek giriş yapan kablo ile giriş sağladım. Birinde de 3 fan bu cihaz ile giriş durumunda. Kontrolcü ya da cihaz sayısının bir etkisi olmaz. Zaten soğutucunuz için CPU odaklı fan girişlerini kullanmanız daha faydalı olur. Kasa fanlarınız için bu cihazı kullanıp PWM kontrolüyle gerektiği durumda hızlanmaları için ayarlarsınız.

@Silinen üye

Benim kullanım senaryomda: İlk anakartım tek fan çıkışına sahipti. 6 fanı bu cihaz üzerinden çokladım. Şu an ki anakartımda ise birden fazla fan çıkışı var. Birine 3 adet fanı tek giriş yapan kablo ile giriş sağladım. Birinde de 3 fan bu cihaz ile giriş durumunda. Kontrolcü ya da cihaz sayısının bir etkisi olmaz. Zaten soğutucunuz için CPU odaklı fan girişlerini kullanmanız daha faydalı olur. Kasa fanlarınız için bu cihazı kullanıp PWM kontrolüyle gerektiği durumda hızlanmaları için ayarlarsınız.
Anladım hocam sizleri uğraştırıyorum ama bir sorum daha olacak? Hatta birkaç 😃, ürünü taktım çalıştırdım. Şuanda sapasağlam görünüyor. Bu bağlamda bundan sonra herhangi bir sorun yaratmaz dimi? Çünkü hani bu sorunu ilk başta yaratiyormuş. Fabrika çıkışlı bir üretim kaynaklı sorunmuş. Ayrıca ikinci sorumda şu hocam kontrolcüye takılan bütün fanlar birinci fan , Primary dediğimiz sekmede takılı olan fanin hızında mi çalışacaktır. Eğer bunun altında bir fan takarsak nolucak? Maksimum hızda mi çalışacak. Tessekurler ilginiz için.

@Silinen üye

Yok. Ne demek. 😅

Şimdi fabrika çıkışlı ürünler oldukları için hiçbir şeye "kesin bozulmaz" diyemem. Ben uzun zamandır kullanıyorum. Sorun yaşamadım. Başkası sorun yaşarsa şans faktörü işler. Yani Lighting Node Core bile alsanız bilemezsiniz.

Fan çalışma hususunda da ise diğer fanlar Primary fanın verisini paylaşacaklar. 800 RPM ise 800 RPM. Burada bizim coğrafyanın tabiri işliyor yani: "Kızım sana söylüyorum. Gelinim sen anla."

Son düzenleme:
@Silinen üye

Yok. Ne demek. 😅

Şimdi fabrika çıkışlı ürünler oldukları için hiçbir şeye "kesin bozulmaz" diyemem. Ben uzun zamandır kullanıyorum. Sorun yaşamadım. Başkası sorun yaşarsa şans faktörü işler. Yani Lighting Node Core bile alsanız bilemezsiniz.

Fan çalışma hususunda da ise diğerleri de Primary fanının verisini paylaşacaklar. 800 RPM ise 800 RPM. Burada bizim coğrafyanın tabiri işliyor yani: "Kızım sana söylüyorum. Gelinim sen anla."
Çok teşekkürler hocam.

İzlenimlerinizi, kısa ama açıklayıcı bir düzenle, güzel bir üslupla aktarmışsınız. Diğer kullanıcı izlenimleriniz de aynı doğrultuda ve aynı rasyonellikte.

Emeğinize sağlık, teşekkürler.

Son düzenleme:
@Uchiha Shisui Merhabalar. Ellerinize sağlık incelemeniz için. Bu çoklayıcıdan almayı düşünüyorum. Gigabyte B450M S2H anakart kullanıyorum. Yakında Phanteks P300A kasa satın aldım ve kurulum yapacağım. Bu kasanın içerisindeki fanı söküp kendim 4 adet Arctic P12 fan takmak istiyorum, hızlarını da kontrol etmek istiyorum. Anakartımda CPU fan dışında sadece tek bir fan "header"ı var onun da üzerinde SYS FAN yazıyor. Bu ürünü alırsam anakart tarafındaki SYS fan girişine takarak kullanabilecek miyim? Ürünü almadan önce size sormak istedim.

@Kubrick

Merhabalar. İşlemci harici tek çıkış var o anakartta ve bende aynı şekilde kullanmıştım. Arctic P12'de PWM kontrolü mevcut olduğundan BIOS üzerinden devrini de ayarlamanıza imkan sağlayacaktır. Lakin bu anakartta BIOS'a bağlı olarak devir düşüremeyen kullanıcılar olmuş. Deneyimlemeniz gerekebilir.

Merhabalar çoklayıcı arıyordum tam konuya denk geldim. 4 adet Arctic Bionix fan + Gigabyte x570 gaming x anakart için tam uyumlu olur mu?

Fanları bir kaç ay önce almıştım 4 adet. Kabloların kısa olmasından dolayı hepsini kullanamıyorum o yüzden çoklayıcı arayışlarındaydım. Önerdiğiniz çoklayıcı fazlasıyla işimi görecektir öyleyse. Kasa olarak da bunu kullanıyorum. Cevap için Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı