Snowman 1205 Fan İncelemesi

Merhabalar, Kullandığım kasadan RGB olmayan iki adet fan vardı bunları değiştirmek kasaya yeni görünüm vermek amacıyla Snowman 1205 isimli fandan 6 adet sipariş ettim. Yaklaşık 180 lira maliyeti oldu fanların tanesine 30 lira para vermiş oldum bence gayet ucuz yollu bir çözüm oldu.
Paket.jpg

Fanların kutusu yok havalı poşet ile geldi gayet güzel paketlenmiş diyebilirim. Vidaları eksiksiz geldi.
Fanlar.jpg

Fanlar bu şekilde vida yerlerinde sünger bulunuyor bu detay atlanmamış. Orta kısımda çıkartma olsaymış güzel olurmuş. Giriş yeri 3 pin / Molex şeklinde.
Kasa.jpg

Kasaiç.jpg

Montajlama bu şekilde oldu. 1 fan hariç hepsi anakarta bağlı DC moduyla 4 farklı ısı durumuyla fana profil ayarı yapılabiliyor kullandığım anakart: MSI B350 PC Mate. Kasa, kablolamaya pek müsaade etmiyor hatta üst taraftaki fanları takarken çok zorlandım bir tanesi anakartın üst mosfetlerini soğutan heatsinke ufak da olsa baskı oluşturuyor. Kasa 1 cm daha uzun olsa bu sorun meydana gelmezdi. Olabildiğince kablolamaya özen gösterdim en fazla bu şekilde oluyor daha ötesi mümkün değil.
Kasaiç.jpg

Kule tipi soğutucu kullanıyorsanız tornavida ile gösterdiğim fanı aşağı üfleyecek şekilde takın. Yukarı tahliye edecek şekilde takarsanız soğutucunun fanına hava gelmesini sabote edecektir. Normalde bunun testini yapmazdım çünkü sonucunu biliyordum fakat başka bir konuda bunun üzerine tartışma çıktığı için testini yaptım sonuçları konu mesajlarında görebilirsiniz. Aynı durum sıvı soğutma için de geçerli. Kasanın üst tarafına ve fanlar dışarıya hava üfleyecek şekilde monte ediliyorsa arkadaki egzoz fan ya iptal edilmeli ya da içeri üfleyecek şekilde monte edilmeli. Toplama videolarında bu hata çokça yapılmaktadır genel kullanıcı da bu hataya düşebilir yanlış monte etmek yerine tamamen iptal ettiğinizde bile performans kazanımınız olacaktır.
FanIşık.jpg
Kasaİç.jpg
Kasaİç.jpg

Kasanın genel görünümü bu şekilde. 2 fan yeterli sirkülasyonu sağlıyordu ekstra fan almaya gerek yoktu fakat alma amacım tamamen görsellikti sıcaklık konusunda bir fark yaşamayacağımı biliyordum beklentim bu şekilde değildi. Ne oldu, tabi ekran kartına hava beslemesi yapan fan yoktu bu sağlanmış oldu ve eskiden 75 derecede sabit çalışan kart şimdi 70 derecede sabit çalışıyor. Belki yüksek performans veren fanlar alındığında fark yaşanırdı ama yine bu şaşırtacak seviyede olmayacak ve 6 tane yüksek performanslı fanın maliyeti de en az 600-700 liradan başlıyor bu fiyata sıvı soğutma da alınabilir işlemci değiştirilebilir ekran kartında bile değişim düşünülebilir o yüzden 180 lira ile kasaya görsellik katılmış oldu daha fazlası da beklenemez. Fanları beğendim, 3 pin olmasına rağmen 4 farklı ısı durumuyla fan profili yapabiliyorum PWM fanın elzem olmadığını bu fanları alınca anlamış oldum.
Ürünün linki

Evet konuda belirtmeyi unutmuşum. Beğenmediğim ve tavsiye etmeyeceğim bir kasa.
Benim de pek beğendiğim bir kasa değil. 300 TL'lik kasa isteyenlere atıyordum, daha iyi alternatifleri çıkmaya başladı artık.

Evet ucuz bir kasa ama bir de şöyle bir şey var 4 ya da 6 fanlı kasalar mevcut bunlar hem T7'den daha iyi hem de daha fazla fanı var ve bu fanlar RGB. Aralarındaki fiyat farkı ise 150-200 lira.
İkinci elden Zalman Z5 alınsa daha iyi hatta bilgisayarı toplarken ikinci el Z5 alacaktım fakat taşıması zor olduğundan sıfır kasa arıyordum 300 lira bütçeye bunu buldum Zalman markasını da severim kaliteli ve güvenilir bir marka ama bu kasa Zalman kalitesine yakışmayacak bir kasa.
Ne oldu, tabi ekran kartına hava beslemesi yapan fan yoktu bu sağlanmış oldu ve eskiden 75 derecede sabit çalışan kart şimdi 70 derecede sabit çalışıyor.
Bu değer 600 RPM hızındayken alınıyordu. Şimdi tüm fanları son hıza aldım 1200 RPM'de dönüyor ve ekran kartı sıcaklığının en fazla 64-65 dereceye çıktığını farkettim.

Son düzenleme:
Evet ucuz bir kasa ama bir de şöyle bir şey var 4 ya da 6 fanlı kasalar mevcut bunlar hem T7'den daha iyi hem de daha fazla fanı var ve bu fanlar RGB. Aralarındaki fiyat farkı ise 150-200 lira.
İkinci elden Zalman Z5 alınsa daha iyi hatta bilgisayarı toplarken ikinci el Z5 alacaktım fakat taşıması zor olduğundan sıfır kasa arıyordum 300 lira bütçeye bunu buldum Zalman markasını da severim kaliteli ve güvenilir bir marka ama bu kasa Zalman kalitesine yakışmayacak bir kasa.

Bu değer 600 RPM hızındayken alınıyordu. Şimdi tüm fanları son hıza aldım 1200 RPM'de dönüyor ve ekran kartı sıcaklığının en fazla 64-65 dereceye çıktığını fark ettim.
Hocam merak ettiğimden soruyorum bende bu fanlardan alıp dizüstü bilgisayar soğutucusu yapmak istiyorum. RPM hızı ne kadar en fazla? Hocam bir bilmediğimden soruyorum; bu fanların hepsi havayı arkadan alıp içe doğru akışı yapabiliyor değil mi? Çünkü gerçekten soğutacak bir cihaz yapmak istiyorum da. Ciddi bir hava üflemesi gerekiyor fanların bu yüzden sormak isterim.

Hocam merak ettiğimden soruyorum bende bu fanlardan alıp dizüstü bilgisayar soğutucusu yapmak istiyorum. RPM hızı ne kadar en fazla? Hocam bir bilmediğimden soruyorum; bu fanların hepsi havayı arkadan alıp içe doğru akışı yapabiliyor değil mi? Çünkü gerçekten soğutacak bir cihaz yapmak istiyorum da. Ciddi bir hava üflemesi gerekiyor fanların bu yüzden sormak isterim.
1615478044406.png

Seçili olanların hepsi Snowman 1205. Hepsi BIOS'tan %100 fan hızı olarak ayarlandı. Ortalama 1200 RPM'de çalışıyor 600 RPM'e kadar düşme sağlanabiliyor. Siz nasıl takarsanız o şekilde hava akışı sağlıyor. Bildiğimiz fan. Soğutma performansı olarak ekran kartı 75 dereceden 65 dereceye düştü ciddi bir düşüş sağlandı. Ekran kartına hava beslemesi eksikliği vardı bu fanlar sayesinde gidermiş oldum. 1200 RPM'de hissedilir hava akışı sağlıyor. Fiyatına göre iyi bir performans sunuyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı