Arctic MX-4 ve termal padleri HP Omen 15'i yaktı

Konuyu tam anlamak, sorunun kaynağını tespit etmek için yazan arkadaşlara karşı üslubunuz kabul edilemez. Öncelikle ağzınızı toplayın.

Ayrıca buraya gelip "xx ürünü aldım bilgisayarımı bozdu" diye açıklama yapmadan yazdığınızdan dolayı doğal olarak insanlar da daha fazla detay istiyor. Gerçekten macun ve pedlerden dolayı mı bozuldu yoksa sizin hatanız mı ya da PC'de başka bir sorun mu vardı nereden bilelim biz. Günlük kaç tane bilgisayardan anlamayan insan yazıyor buraya haberiniz var mı?

Konuya dönecek olursak, termal ped ve macundan dolayı VRAM nasıl patlıyor anlamış değilim. En kötü ped ve macun bile sıcaklıkları, yükte bile bir süre yüksek sıcaklıklarda kontrol altında tutabilecektir. Termal macun kötü diye zarar gören bilgisayar, "patlayan" VRAM ilk defa görüyorum. Bilgisayarda veya diğer çevresel etkenlerden kaynaklanmadığını, dediğiniz gibi termal ped ve macundan kaynaklandığını varsaysak bile bunun birden fazla nedeni olabilir. Örneğin bloğunuza uygun kalınlıkta olmayabilir, ya da yanlış uygulamış olabilirsiniz, ya da söküp takma işlemlerini gerçekleştirirken başka bir parçaya zarar vermiş olabilirsiniz.

-

Ayrıca ben MX4'ü ilah gibi öveni görmedim daha. Sıklıkla öneriliyor çünkü uygun fiyatta insanların işini görüyor. Fiyatına göre performansı tatmin edici. Herkes gidip bir macuna 300-500 TL veremiyor malum.

Kaldı ki madem biz cahiliz sen çok biliyorsun. MX4 termal macunun laptoplar için uygun olmadığını, viskozitesinin düşük olmasından kaynaklı pump out yapabileceğini senin bilmen lazımdı bizim değil.

Çok haklısınız. Şahsen ben laptopumda değişimleri yaptım MX-4 ile. Ancak gayet normal. Birazcık düşünerek açmanız lazım başlıkları.

Bana yazdığın yorumu gördüm, belki sen sildin belki moderatör bilmiyorum. Ancak sen yazında MX-4 0.5 pad olarak belirtmişsin. Seni başka bir teknoloji kanalının techno telefon yorumundan hatırlıyorum, sen bu çok okumuş şirketi olan falan filan adamsın. Üslubunun ne olduğunu daha önceden bilmedikleri için arkadaşlar biraz şaşırmış ancak ben seni doğal karşılıyorum, ülkemizde medeniyet yoksunu egoist insanların nesli tükenmedi ne yazık ki.

Arkadaşlar açıkça yazayım. Arctic MX 4 macunların termal geçirgenliği iyi olsa da macunların raf ömrü maalesef çok kötü. Masaüstü componentlerde etkisi hissedilmez. Fakat laptoplarda açık ara hissediliyor. Laptoplarda net olarak:
Thermal Grizzly Kryonaut, maxtor, GD-900 macunları Full performansta çalışıyor. Gelelim VRAM kısa devre olayına. Arctic Pad'ler piyasaki en kalitesiz padlerden biri. Kısa devreye neden olan olay padlerin kimyasal değişime uğrayıp GPU beslemesinde kısa devreye neden olması. 0.5 mm pad alınacaksa mutlaka orijinal OEM pad alınmalı. Yoksa termal pad kullanılmamalı. Bilgisayar mühendisiyim ve donanıma zarar vermeyecek kadar çok cihaz söküp taktım. Olaya sadece ısınma yönünden bakmamalısınız. Ben konuda ısınmadan bile neredeyse bahsetmedim. Olayı anlamadan dinlemeden gereksiz yorum yapanlara tek tek cevap vermeyeceğim. Mevzuyu anlayan bu yazıdan anlamıştır zaten.

Arkadaşlar açıkça yazayım. Arctic MX 4 macunların termal geçirgenliği iyi olsa da macunların raf ömrü maalesef çok kötü. Masaüstü componentlerde etkisi hissedilmez. Fakat laptoplarda açık ara hissediliyor. Laptoplarda net olarak:
Thermal Grizzly Kryonaut, maxtor, GD-900 macunları Full performansta çalışıyor. Gelelim VRAM kısa devre olayına. Arctic Pad'ler piyasaki en kalitesiz padlerden biri. Kısa devreye neden olan olay padlerin kimyasal değişime uğrayıp GPU beslemesinde kısa devreye neden olması. 0.5 mm pad alınacaksa mutlaka orijinal OEM pad alınmalı. Yoksa termal pad kullanılmamalı. Bilgisayar mühendisiyim ve donanıma zarar vermeyecek kadar çok cihaz söküp taktım. Olaya sadece ısınma yönünden bakmamalısınız. Ben konuda ısınmadan bile neredeyse bahsetmedim. Olayı anlamadan dinlemeden gereksiz yorum yapanlara tek tek cevap vermeyeceğim. Mevzuyu anlayan bu yazıdan anlamıştır zaten.
MX4'ü laptoplarda önermiyoruz (en azından ben önermiyorum) zaten. Pump out oluyor. Viskozitesi yüksek bir macuna bakılmalı.

Arctic'in termal pedini daha önce hiç kullanmadım ama sıklıkla önerildiğini gördüm. Bunun da çok bariz sebebi fiyatı, erişilebilirliği ve marka olması. Malum uygun fiyatta başka seçenek yok Türkiyede. Ama eğer dediğiniz gibi ise bir daha önermemek mantıklı hareket olur. OEM Ped bulmak imkansız olduğuna göre yerine tavsiye ettiğiniz termal ped var mı?
Olaya sadece ısınma yönünden bakmamalısınız. Ben konuda ısınmadan bile neredeyse bahsetmedim. Olayı anlamadan dinlemeden gereksiz yorum yapanlara tek tek cevap vermeyeceğim. Mevzuyu anlayan bu yazıdan anlamıştır zaten.
Zaten insanlar da siz olay hakkında yeterince bilgi vermediğinizden dolayı size sorular sordu. Ve sordukları sorular da gayet uygun dilliydi. Siz ise agresifce saldırdınız resmen. Burada kimin daha iyi bildiği önemli değildi.

MX4'ü laptoplarda önermiyoruz (en azından ben önermiyorum) zaten. Pump out oluyor. Viskozitesi yüksek bir macuna bakılmalı.

Arctic'in termal pedini daha önce hiç kullanmadım ama sıklıkla önerildiğini gördüm. Bunun da çok bariz sebebi fiyatı, erişilebilirliği ve marka olması. Malum uygun fiyatta başka seçenek yok Türkiye'de. Ama eğer dediğiniz gibi ise bir daha önermemek mantıklı hareket olur. OEM ped bulmak imkansız olduğuna göre yerine tavsiye ettiğiniz termal ped var mı?

Zaten insanlar da siz olay hakkında yeterince bilgi vermediğinizden dolayı size sorular sordu. Ve sordukları sorular da gayet uygun dilliydi. Siz ise agresifce saldırdınız resmen. Burada kimin daha iyi bildiği önemli değildi.

Pullsar thermo pad, pullsar ice Dragon, maxtor pad. Fiyat performans.

MX4 laptoplarda sıkıntılı. Hatta viskozitesi düşük bütün macunlar laptoplarda sıkıntılı. Genleşme ve büzüşme çok sık yaşandığı için viskozitesi düşük ya da Lenovo'nun kullandığı gibi Honeywell PTM7950 faz dönüşümlü macun ya da ped kullanmak gerekiyor. Ben MX6 sipariş ettim onu deneyeceğim bakalım. Salak gibi OEM macunu söktüm o zaman faz dönüşümü falan bilmiyordum tabii. :) 13W'lık bir macun aldım ama en fazla 2 ay gidiyor performansı. GPU da değil ama CPU da pumout çok oluyor.

Bunn dışında padler iletken demişsiniz. Kısa devre kontrolü yaptınız mı? İletken olan pad bu zamana kadar hiç duymadım karbon içerikli pad haricinde. Bir de padlerin kalınlıkları bana az gibi geldi kumpas ölçmüş müydünüz? Nette Omen 15 için kalınlık aradım fakat bulamadım. Bir tartışma konusunda ise fabrkanın değişmeye gerek olmayan padlar koyduğunu ve değiştirilmemesi gerektiği söylenmiş. User manual paylaşmışlar ama link çalışmıyordu okuyamadım.

Aynı cihaz mı emin değilim. Bir konuda birisi böyle bir deneyim aktarmış.

Dosya Ekleri

• 2023-01-25_194342.jpg
    2023-01-25_194342.jpg
    274,1 KB · Görüntüleme: 49
MX4 laptoplarda sıkıntılı. Hatta viskozitesi düşük bütün macunlar laptoplarda sıkıntılı. Genleşme ve büzüşme çok sık yaşandığı için viskozitesi düşük ya da Lenovo'nun kullandığı gibi Honeywell PTM7950 faz dönüşümlü macun ya da ped kullanmak gerekiyor. Ben MX6 sipariş ettim onu deneyeceğim bakalım. Salak gibi OEM macunu söktüm o zaman faz dönüşümü falan bilmiyordum tabii. :) 13W'lık bir macun aldım ama en fazla 2 ay gidiyor performansı. GPU da değil ama CPU da pumout çok oluyor.

Bunn dışında padler iletken demişsiniz. Kısa devre kontrolü yaptınız mı? İletken olan pad bu zamana kadar hiç duymadım karbon içerikli pad haricinde. Bir de padlerin kalınlıkları bana az gibi geldi kumpas ölçmüş müydünüz? Nette Omen 15 için kalınlık aradım fakat bulamadım. Bir tartışma konusunda ise fabrkanın değişmeye gerek olmayan padlar koyduğunu ve değiştirilmemesi gerektiği söylenmiş. User manual paylaşmışlar ama link çalışmıyordu okuyamadım.

Dediklerine bizzat katılıyorum dostum. HP forumlarında HP deneyim elçileri 0.5 mm pad önerdiler. Pad iletken değildi multimetre ile ölçtüm büyük ihtimalle çok dandik olduğu için ekran kartı Power beslenmeleri ısıyı hiçbir şekilde dışarı atamadı ve yandı. Dilersen seninle beraber bir detaylı termal yönlendirmesi hazırlayalım. İnsanlar faydalansın.

Attığın fotoğraf 3 önceki nesil Omen. Honeywell Ali Express'te satılıyor deneyeceğim.

Hocam VRAM'leri besleyen entegreler yanıyor zaten. Onlar yanınca VRAM üzerindeki sensörün anlamı kalmıyor. Ayrıca VRAM sıcaklığını göremezsiniz sadece diğer sıcaklıklar üzerinden tahmin yürütebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı