Arduino 220 OHM direç ile led yakılır mı?

Kırmızı ile de benzer sonuçlar geliyor. Kırmızı ile de yaparım istersen.

Olayı uzatmaya gerek yok. çoğu Arduino seti 200 - 300 Ohm arası dirençlerle gelir zaten. 220 Ohm ile test etmiştim, bu Kırmızı LED için de yeterli olacaktır.

Benim uzattığım bir şey yok. Ben Arduino üzerinde çalışarak yanlış ya da doğru demedim otomasyon ve elektronik ekipmanlar üzerinden cevap yazdım ve şu an tezimi doğrulamam için gerekli ekipmanlar ile ilgili video ve resimleri eklemem gerektiği düşüncesindeyim.
Merhaba. Hayırlı kandiller ve 29 Ekim cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.
İşten ve güçten ancak zaman bulabildim.
Standart kırımızı renk LED 2vdc ile çalışır. Anot (+) ucuna kahverengi kablo ve 0/1 anahtar ile pilin + ucuna bağlı. Katot(-) mavi kablo ile pilin eksi ucuna bağlı pilin uçlarını bulacak kadar LED'in ışık verdiği görüyoruz.
Bu yöntem ile + ve - uçlarını bilmediğimiz 4 ohm 200W'ta kadar hoparlörde doğru uçları da bulabiliriz.
Standart sarı LED 2.1 VDC ile çalışır pilimiz LED'i çalıştırmaya voltaj olarak yeterli değil.
Standart kırmızı LED 2 VDC ile çalışır fakat akım olarak 20MA 15MA 10MA fakrlı olarak nette yazılanlar var eğer elimizdeki LED'in üretici firmanın datasheet yoksa ne yapacağız.
1.8 VDC ile başlayalım.

1.8VDC 0.88mA akım.jpg

1.8VDC pil çalışma ve calibrasyon.jpg

1.8 VDC de LED diyot 0.88 ma akım çekiyor.

1.9VDC 3.44mA .jpg

1.9 VDC ye çıkardık çekilen akım 3.44 ma çıktı.

2VDC led çalışma ve calibrasyon.jpg

2VDC led çalışma ve akım.jpg

2.0 VDC artırdık LED'in kendi çalışma voltajına geldik çekilen akım 9.85 ma çıktı bu akım %3 tolerans (aksi belirtilmediği müddetçe) değerleri içerisinde yani kırmızı ledimiz 2.0 VDC ve 10MA ile çalışmakta.

11KOHM_5direnç+223ohm_2direnç.jpg

Elimde tam 200 ω ve 300 ω direnç olmadığı için dirençleri seri ve paralel bağladım.

311.5OHM seri paralel direnç.jpg

5_1KOHM 200OHM direnç.jpg

Avometre ile ω değerleri.

200OHM direnç ile 2.014VDC.jpg

200OHM direnç ile 14.77mA.jpg

200 ω direnç LED için gerekli 2 VDC hemen hemen sağladı fakat sadece 14 mv artış ile akım bir anda 14.77 ma çıktı yani LED üzerinden yaklaşık %50 oranında fazla akım geçmeye başladı bu LED diyotun ömrünün daha kısa olacağını gösterir.

311.5OHM direnç ile 1.973VDC.jpg

311.5OHM direnç ile 9.64mA akım.jpg

311, 5 ω direnç ile 1.973 VDC elde ettik ama en önemlisi LED diyottan geçen akım nominal değerleri içerisinde 9.64 ma bu LED diyot içiçn sorunsuz uzun yıllar çalışması anlamına gelir.
Bunlar için gerekli formüller var onları paylaşmama gerek yok zatern nette yeterince açıklama var formül sonucu en az 300 ω çıkmıştı.

üretici firma led akımı.jpg

üretici firma led akımı 2.jpg

2 Farklı otomasyon firmasının kullandığı LED ve onlarda kendi LED diyotlarından geçen akım 10MA altında.
Yakın zamanda revizyon yapılmış bir makineden çıkardığım LED yaklaşık 14 sene çalışmış bir makine doğru seçilmiş direnç ile halen pil ile çalışacak kadar sağlam yüksek akıma maruz kalmamış. Yanlış seçilmiş direnç ile en iyi ihtimalle 3 ay ömrü vardı.
Son olarak 15 sene rahat oldu LED direnç işleri ile uğraşmayalı unutmuşum aslında ilk bu aklıma gelmeliydi.
Ters çevirince küçük bir çentik var buradan hangi uç artı hangi uç eksi bulunabilir kart üzerine takılıp sökülen LED her zaman ayakları kesileceği için en doğru yöntem budur. Başka bir yöntem daha var göz ile kontrol edilerek fakat % 5 hata payı olduğu için onu yazmayacağım.

led katot çentiği (-).jpg

Ω ohm simgesini neden böyle değişik yazdı anlamadım ?

Dosya Ekleri

• 5_1KOHM 200OHM direnç.jpg
    5_1KOHM 200OHM direnç.jpg
    149 KB · Görüntüleme: 19
  • 311.5OHM seri paralel direnç.jpg
    311.5OHM seri paralel direnç.jpg
    148,3 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Eki Görüntüle 718379

Elimde tam 200 ω ve 300 ω direnç olmadığı için dirençleri seri ve paralel bağladım.

Abi neden 2 tane 220 ohmluk paralel bagladığın dirence bir tanede 220 ohm seri bağlayarak 330ohm elde etmedinde o kadar 1K direnci heba ettin 😂
Konuyu açan arkadaşımız zaten Arduino ile yapıcağını söylemiş Arduino'nun çalışma gerilimi 3.3v veya 5V dur. Çok darlamışsınız kaç Volt hangi renk vs diyerek.

Arkadaşın sorusuna gelecek olursak 7 ay geçmiş kendini en azından LED yakabilecek kadar geliştirdiğini düşünüyorum. Diğer arkadaşlar için yazıyorum, arkadaşlar kendinizi bu kadar kasmayın denemeden bozmadan bir şey öğrenmek yok gibi birşeydir, teoride öğrendiğiniz bilgiden ileriye gidebilmek için uygulama yapmak zorundasınız.

Sadece bir LED sürmek için kullandığınız direncin 100ohm eksik 100ohm fazla olması çok önemli bir unsur değildir rengide önemli değildir ve LED'e ters gerilim verildiğinde bozulmaz ters yönden kırılma noktasını geçecek kadar yüksek bir gerilim verirsen evet bozulur ama o gerilim LED'lerde ne kadar bilmiyorum 1N4001 diyotlarda 50volttur, LED'lerde 12Volt'tan fazla olduğuna eminim.

Geri
Yukarı