Arduino direksiyon seti

NothingGood

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar sevgili sosyal üyeleri. Umarım gününüz güzel geçiyordur. Size uzun zamandır çalıştığım bir projenin ilk meyvelerini sizinle paylaşmak istedim ve isteyenlere de detaylı anlatıp yardımcı olacağım. Öncelikle FFB bir direksiyon yapmıyorum çünkü yoğurt kapağı vs. kullanmayacağız. Sen o yoğurt kapağını 50-60 TL'lik motorla çevirirsin ama direksiyonu taktığında o motor ve sürücü zarar görür. Neyse lafı fazla uzatmadan başlıyorum.

Malzemeler:

-Arduino leonardo.
-Encoder(yazıcıdan bir mil ile timing diski de gelir.).
-Hurda bir direksiyon(bu aslında kolaya kaçmak oluyor :D. Ama pedallarda sadece pin bağlayarak sorunu cözüp kullanabileceğiz.).
-TM1638 gösterge(opsiyonel).
-Kablolar.
-On-off Switch(sebebini ben de bilmiyorum.).
Yoğun istek gelirse el freni ve viteste gelebilir.

Yapımı:

Arduino Leonardo'yu iki kere reset tuşuna basarak Bootloader moduna geçiriyoruz ve atacağım dosyadan içine Firmaware'yi atıyoruz.
Direksiyonu söküp 90 dereceye kitleyen mekanizma ve yayı söküyoruz. Ayrıca encoder için de elverişli hale getiriyoruz.

IMG_20201030_122035.jpg

Ayrıca kullandığınız encoder yazıcıdan çıkansa altından çıkan milide kesip ayarlıyoruz.

IMG_20201030_122047.jpg

Oradaki siyah parça potansiyometreyi tutan parçaydı. Artık encoderimi mümkün mertebe sabit tutacak parça.

Ben şimdilik buraya kadar gelebildim. İstediğiniz her soruyu sorabilirsiniz mümkün olduğunca cevaplarım. Hepinize iyi günler, görüşmek üzere. :D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar şimdi 180 derece kilidini kesiyordum. Fotoğrafta görünen çıkıntıdan iki tane var. Ben birisini testere ile kestim. Diğerini de kesiyorum.
Edit: Artık milin ince ayarını yapıyorum
Hocam Takim etmenize gerek kalmadı. Maalesef parçalardan birinde sorun çıktı ve şuan bulacak param yok. Ancak bu size yardım etmeyeceğim anlamına gelmiyor. Herkese iyi sosyaller.

Dosya Ekleri

• 16040723208833488848443424634666.jpg
    16040723208833488848443424634666.jpg
    88,7 KB · Görüntüleme: 233
  • 16040759881192742332917996981477.jpg
    16040759881192742332917996981477.jpg
    86,4 KB · Görüntüleme: 241
Son düzenleme:
Hocam takibe gerek kalmadı :(. Encoder denen parça yandı ve yeni alacak param yok. O yüzden maalesef devam edemiyorum. Eğer devam edersem yeni konu açacağım. Fakat isteyen herkese yardım ederim.
Hocam çok turlu potansiyometre ile deneyin. Biz de yapmayı düşünüyoruz ama Technopata bir bakalım dedik.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buradaki gibi düşünüyorum ben de.
Cevap için teşekkürler. 😀

Hocam çok turlu potansiyometre ile deneyin. Biz de yapmayı düşünüyoruz ama Technopata bir bakalım dedik.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buradaki gibi düşünüyorum ben de.
Cevap için teşekkürler. 😀
Hocam encoder en sağlıklısı. İleride force feedback eklemek istemezseniz yeterli ancak force feedback istiyorsanız encoder alın. Benim gibi yazıcıdan söküp kullanabilirsiniz ya da encoder satın alabilirsiniz. Fakat yazıcıdan söktüğünüz encoderde 5V vermeyin. 3.3 verin. Yoksa yakarsınız. Bu arada projeye yakında devam edebilirim istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Hocam encoder en sağlıklısı. İleride force feedback eklemek istemezseniz yeterli ancak force feedback istiyorsanız encoder alın. Benim gibi yazıcıdan söküp kullanabilirsiniz ya da encoder satın alabilirsiniz. Fakat yazıcıdan söktüğünüz encoderde 5V vermeyin. 3.3 verin. Yoksa yakarsınız. Bu arada projeye yakında devam edebilirim istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.
Teşekkürler hocam.
Tam elime encoderli yazıcı geçmişti ama içinden bir türlü çıkaramadım.
Ben de bu yüzden potansiyometreyle yapmayı düşünüyorum. Çünkü çok pahalı encoder zaten.
Ama kat kat daha iyi olduğunu biliyorum.
Direksiyonun kendi potansiyometresi olarak hangisini tercih etmeliyim. (900 derece için.)

Takipteyiz hocam paranı ne zaman hazır edersen bekleriz sorun yok. Babam da emekli arada sırada evde oluyor. Stres atması için veririm direksiyonu oynasın ihtiyar :). Kaldığın yerden devam.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı