Arduino FFB direksiyon seti fbb çalışmıyor

Tevfik Enes

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selmalar, bugün ard-mdl 1213 rotary encoder aldım ve projeyi yapmaya başladım. Her şey düzgün gitti ama hala geri beslemede sorun var. Hiçbir şekilde veri okumuyor sebebi ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi projeyi yapıyorsunuz? İlge İpek'in Arduino ile yaptığı direksiyon seti mi? Bunun dışında temel sebepler pinleri yanlış girmiş olabilirsin. Kodlarda oynama yaptıysan yine sıkıntı çıkartır ayrıca aldığın parça da arızalı olabilir ama bu düşük bir ihtimal.
Ek olarak rotary encoder geri beslenmez, sadece output vardır ve veri gönderir. Sorunuzu tam anlayamadım. Yukarıda yazdıklarımı encoder ile veri gönderemiyorsunuz diye düşünüp yazdım.

Hangi projeyi yapıyorsunuz? İlge İpek'in Arduino ile yaptığı direksiyon seti mi? Bunun dışında temel sebepler pinleri yanlış girmiş olabilirsin. Kodlarda oynama yaptıysan yine sıkıntı çıkartır ayrıca aldığın parça da arızalı olabilir ama bu düşük bir ihtimal.
Ek olarak rotary encoder geri beslenmez, sadece output vardır ve veri gönderir. Sorunuzu tam anlayamadım. Yukarıda yazdıklarımı encoder ile veri gönderemiyorsunuz diye düşünüp yazdım.
Emc lite programı ile yapıyorum İlge İpeğin kullanıdğı programı anlayamadım. Pinleri doğru girdiğime eminim.Eskiden 12 v normal bir adaptör kullanıyordum şimdi 12 v bir güç kaynağı kullanıyorum.Sorunun hangi alette olduğunu çözemedim . Encoder sapasağlam çalışıyor sadece ffb çalışmıyor.

Projeyi nereden baz aldığını atabilir misin? Uzun süredir Arduino ile ilgilenmiyorum ama hatırladığım kadarıyla bir kontrol ederim. Bir de senin yaptıklarını.
Bu videodan
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi sen Arduino Leonardo'yu bilgisayara taktın tanıdı, sonra EMC'nin HEX dosyasını Bootloader ile Arduino içine yazdırdın. ECM'de CPR değerini 4000 girdiysen baştan hatalı, kullandığın encoder 12 PPR veya daha düşük muhtemelen ve 12 olsa 48 girmen gerekir. Her şey düzgün ise 4000 girdiysen çok tur çevirmen lazım. Bu şekilde çalışsa bile çok düşük hassasiyete sahip olacak. Onun dışında encoderin datasheet'ine ulaşamadım. Detaylı bakamadım üzerinde de ECM'deki diğer encoder ayarlarından 4 seçeneği de tek tek denemen gerekli.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı