Arduino ile FFB direksiyon seti nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan Ma'at
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 15B
Açıkçası ben olsam kablosuz bir gamepad alıp geçerdim.

O direksiyonu yapmak ayrı dert, birçok parçası da 3D yazıcı ile yazılmış. Yani bu "DIY" adı altında lanse edilen ürünlerin çoğunda karşılaşılan bir sorun: 3D basılmış parçalar.

Onu kurması, takması, sökmesi... Uğraşmaya değmez ya bence.

• Uygun vidalar
  • Kayış
  • Uygun rulman
  • Arduino Leonardo
  • 400, 600 ya da 1000 PPR encoder
  • 3D baskılar ve lazer kesim parçalar
  • Direksiyon
  • On-Off Switch
  • Butonlar(İsteğe bağlı)
  • Güç kaynağı
  • Bulabilirim.
  • Bulabilirim.
  • Bulabilirim.
  • İnternette sanırım 50-60 TL civarlarında var, sıkıntı yok.
  • PPR değeri nedir ve bulması zor mudur acaba?
  • Bunu geçiyorum.
  • Bunu da geçiyorum.
  • Bulabilirim.
  • Bunu da geçtim.
  • Bulabilirim.

O direksiyonu yapmak ayrı dert, birçok parçası da 3D yazıcı ile yazılmış. Yani bu "DIY" adı altında lanse edilen ürünlerin çoğunda karşılaşılan bir sorun: 3D basılmış parçalar.

Şu hayatımın büyük çoğunluğu bilgisayar başında geçiyor. Bilgisayar için kullanacak bile olsam elle bir şeyi yapmak istiyorum artık. Direksiyon seti ile gamepad zevki de aynı değil sizin de bildiğiniz üzere. Yani kararlıyım, yapacağım. :D

• Bulabilirim.
  • Bulabilirim.
  • Bulabilirim.
  • Bunu geçiyorum.
  • Bunu da geçiyorum.
  • Bulabilirim.
  • Bunu da geçtim.
  • Bulabilirim.

Şu hayatımın büyük çoğunluğu bilgisayar başında geçiyor. Bilgisayar için kullanacak bile olsam elle bir şeyi yapmak istiyorum artık. Direksiyon seti ile gamepad zevki de aynı değil sizin de bildiğiniz üzere. Yani kararlıyım, yapacağım. :D
Motorda bulmanız ve kayış kasnak sistemiyle ana Mile bağlamanız gerek. Çok detaylı bilmediğim için bu konu hakkında YouTube kaynaklarını öneriyorum. Yabancı kaynaklar bu konuda çok daha iyidir.

PPR, dönüş başına darbe sayısı demektir. Yani 400 PPR bir encoder 360 dereceyi 400 parçaya böler. Bu yüzden PPR sayısının artması daha iyi olacaktır. Koronavirüs sürecinden dolayı ülkede bulunmuyor. AliExpress'ten almanız gerek.

Edit: Motor sürücü de gerekli. Genelde BTS7960 kullanılır.

Hevesli insanları durdurmayalım :).
  • Bulabilirim.
  • Bulabilirim.
  • Bulabilirim.
  • Bunu geçiyorum.
  • Bunu da geçiyorum.
  • Bulabilirim.
  • Bunu da geçtim.
  • Bulabilirim.

Şu parçaları yazayım. H vites ve debriyaj ister misin ya @Ma'at?

H vitessiz ve debriyajsız:

Arduino Leonardo, kablolar, pot, motor sürücü 130TL. Motor sürücü bu:

Encoder ve motor, 200 liradır heralde, bunu almadan önce danışmak lazım @Affansen'e, o çocuk motordan iyi anlıyor.

Kablo vardır evde.
Lehim makinesi de, ben lehim kullanmadan her şeyi yaptım, siz bilirsiniz.

3D baskı öneririm pedaller için, adamlar yay da koyuyor. Sen potları takıyorsun, evde pedal yapmak işkence!
Bakınız:
WhatsApp Image 2021-03-02 at 22.37.09.jpeg

Ben aşırı hardcore yaptım :). 120 TL'ye 3'ü bir arada nedir yahu, işte budur.
Sen 3D baskıdan yap, bana uyma, ben biraz gevezeyim, param da yoktu, ondan böyle yapmışım.

Ve bir de Power Boost PSU gerek, ya da daha iyisi:
Sakın bu üyeden alma, oynarken kitlenir bir anda, yanık yoksa sorun da yok. Bu üye içinden geçmiş.

Bir de fan gerek, PC fanı.

İstersen RGB direksiyon da yaparsın :).
Sorun olursa utanma @Ma'at, her şeyi sor. Montaj kolay, parçaları alacak parayı bulmak zor.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-02 at 22.37.09.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-02 at 22.37.09.jpeg
    94,2 KB · Görüntüleme: 114
H vites ve debriyaj ister misin ya @Ma'at?
Debriyaj lazım olacak, vitese gerek yok. Önceliğim direksiyon, pedallar sonra yapılabilir.

Kablo vardır evde.
Lehim makinesi de, ben lehim kullanmadan her şeyi yaptım, siz bilirsiniz.
Kablo vardır da bulması ayrı dert. Farklı türde kablolar gerekecek mi? Yoksa "veri ve elektrik iletse yeter" tarzı mı? Lehim kaliteli değil, doğru düzgün lehimleyemiyor. Lehimsiz de yapılabiliyorsa muhteşem.

Bir de fan gerek, PC fanı.
Bu da var. Tam olarak neyi soğutacak?

Güç kaynağı olarak sistem içindeki kullanılabilir mi SATA veya Molex kablolarından uzatma yapılsa falan?

Bütçe kısmını da ne olur ne olmaz diye 100-600₺ olarak düzenledim.

Son düzenleme:
Ooo, moderatörümüz direksiyon mu istiyormuş? :)

Size tavsiyem Letgo'dan ikinci el hurda veya ucuza direksiyon alın, onun içine kurun sistemi. Ben bit pazarından aldığım direksiyon ile yapmıştım.

Bu arada güzel bir lehim teli edinmenizi tavsiye ederim.

Debriyaj lazım olacak, vitese gerek yok. Önceliğim direksiyon, pedallar sonra yapılabilir.

Kablo vardır da bulması ayrı dert. Farklı türde kablolar gerekecek mi? Yoksa "veri ve elektrik iletse yeter" tarzı mı? Lehim kaliteli değil, doğru düzgün lehimleyemiyor. Lehimsiz de yapılabiliyorsa muhteşem.

Bu da var. Tam olarak neyi soğutacak?

Güç kaynağı olarak sistem içindeki kullanılabilir mi SATA veya Molex kablolarından uzatma yapılsa falan?

Bütçe kısmını da ne olur ne olmaz diye 100-600₺ olarak düzenledim.
Motoru soğutacak, bunu PSU'nun 12V'sinden alacak, bir de PSU'nun -genelde yeşil- kablosuna bir Switch takıyoruz, PSU sadece direksiyon başındayken çalışsın diye.
Vites sadece paddle ise o iş bayağı kolaylaştı, debriyaj sıkıntı değil.
Kablonun amacı, pedaller.
İnternet kablosu da olur, içinden en az 5 farrklı kablo geçecek:
Debriyaj sinyal.
Gaz s.
Fren.
5 Volt.
-5 Volt.
Bu güçleri Arduino'dan alıyor zaten.

Güç kaynağının sadece 24 pinden 2'si gerek. Güç kaynağını test eden görmüştünüz sanırım.
Onlar gibi açacağız. PC'nin Power tuşu gibi bir tuş olacak, bu tuş aynı zamanda FFB'yi açacak. Basmazsanız FFB kapalı olur :). Tüm sistem çalışır.

Pin şeması da şöyle, PSU sadece motora gerekli.
Gerisini USB'den alıyor.

Yani tüm sistem bir kutuda olsa, PSU'dan sadece +12 -12 gelmeli, 2 kablo.
Bu kablolar motor sürücüye bağlı oluyor, bu sürücü de kutunun içinde. Sürücü Arduino ve motorlar arasında aracı oluyor. Arduino motorları besleyemeyeceği için motor sürücümüz var.

PSU istenilirse kısaltılabilir, kabininden de ayrılabilir, ama aynı kalması daha iyi, hem fanı için, hem de elektrik çarpmasın diye, içini açmıyoruz.
Yani PSU kabini kapalı olacak, ama içindeki kablolarla fiii takılı değilken istediğinizi yapın, ama işin sonunda kapak kapanmalı.
Yoksa sinek kapanına giren sinek gibi oluyoruz en ufak temasta. :)

Arduino'dan 5 kablo pedallara gidiyor.
Gücü Arduino'dan alıyorlar.

Fan da PSU'dan gelen 12 V ile besleniyor, eğer eski AMD stok soğutucusu varsa daha etkili soğutur. Direkt termal macunla motora temas ediyor çünkü onlar. Motor fansız kullanılır ama çok ısınıyor, plastikleri eritiyor öyle olursa. Fan üstüne üflese yeter. Motorla plastikler arasında genelde, dondurma çubuğu gibi ısı yalıtkanları oluyor.

Motordaki sensör de direkt Arduino'dan alıyor, hepsi kutunun içinde bunların.

PSU laptop adaptörleri gibi dışarıda olacaktır zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı