Arduino ile şerit LED devresi için harici güç kaynağı önerisi

er2grul

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar. Elimde 30 cm uzunluğunda 12 V şerit LED var. Arudino ile bu şeridi kullanarak Rainbow gibi efektler yapmayı düşünüyorum. Lakin Arduino'da 3.3 ve 5 Volt çıkışlar var. Bana bu devreyi çalıştıracak harici bir güç kaynağı lazım. Ne kullanabilirim ve nasıl yaparım? Teşekkürler.

Elinizde breadboard varsa 5V gerilimi 12V'a çevirebilecek bir regülatör devre hazırlayabilirsiniz fakat benim çok fazla tecrübem yok. Arduino'yla çalışmaya başlayalı birkaç ay oluyor. O yüzden besleme açısından amper değerleri gibi durumlar stabil olur mu bilemiyorum. Daha doğrusu böyle bir şey mümkün mu onu bile bilmiyorum çünkü şu ana kadar yaptığım voltaj regülatörü devresi voltaj düşürmek üzerineydi.

Biz mavi renkli şerit LED bağlamıştık. Kontrol etmek için malum dijital pinleri kullanmak gerekiyor. Bu yüzden motor sürücü ile LED kullanmıştık. Kullandığımız motor sürücü L293D veya L293B idi. Tam hatırlayamadım. Umarım dediğinizi yanlış anlamamışımdır.

Elinizde breadboard varsa 5V gerilimi 12V'a çevirebilecek bir regülatör devre hazırlayabilirsiniz fakat benim çok fazla tecrübem yok. Arduino'yla çalışmaya başlayalı birkaç ay oluyor. O yüzden besleme açısından amper değerleri gibi durumlar stabil olur mu bilemiyorum. Daha doğrusu böyle bir şey mümkün mu onu bile bilmiyorum çünkü şu ana kadar yaptığım voltaj regülatörü devresi voltaj düşürmek üzerineydi.

Arduino'nun güç çıkışı şerit led için yeterli olmaz. Voltajı yükseltebilirsin evet ama vereceği akım yeterli olmaz. Böyle sebeplerden elimde çok Arduino yandı.

Biz mavi renkli şerit LED bağlamıştık. Kontrol etmek için malum dijital pinleri kullanmak gerekiyor. Bu yüzden motor sürücü ile LED kullanmıştık. Kullandığımız motor sürücü L293D veya L293B idi. Tam hatırlayamadım. Umarım dediğinizi yanlış anlamamışımdır.

Sürücü değil, güç kaynağı sormuş yani sürücüyü süreceği güç kaynağı.

Cevaba gelecek olursak, 12v adaptörler kullanabilirsin. kullandığın şerit ledlerin kutusunda uzunluğuna göre çekeceği akım yazıyor ise toplam kullandığın uzunluğa denk olarak çekeceği amperi tahmin etmeli ve en az onun kadar bir adaptör seçmelisin. Adaptör yeterli akımı vermez ise ısınıp yanabilir veya voltajda düşüşler olabilir.

Özet olarak 12V bir adaptör al. Amper değerinin yeterli olmasına dikkat et.

O kısmı atlamışım, haklısınız. 30 cm LED için biz 9V Duracell pil kullanmıştık. Sürekli ve çok uzun kullanmayacaksa bu pil işini görebilir. Olmazsa adaptör alabilir.
Evet 9v pilleri de kullanabilir ama hem ömrü kısa olur hem de 9v olduğu için ledler tam parlaklıkta çalışmaz. Şerit ledlerin çalışma gerilimi 12v dir.

Cevaba gelecek olursak, 12v adaptörler kullanabilirsin. kullandığın şerit ledlerin kutusunda uzunluğuna göre çekeceği akım yazıyor ise toplam kullandığın uzunluğa denk olarak çekeceği amperi tahmin etmeli ve en az onun kadar bir adaptör seçmelisin. Adaptör yeterli akımı vermez ise ısınıp yanabilir veya voltajda düşüşler olabilir.

Özet olarak 12V bir adaptör al. Amper değerinin yeterli olmasına dikkat et.

Evet 9v pilleri de kullanabilir ama hem ömrü kısa olur hem de 9v olduğu için ledler tam parlaklıkta çalışmaz. Şerit ledlerin çalışma gerilimi 12v dir.
Doğru. Adaptör daha iyi olacaktır.

Şu bilgiyi de ben vereyim. 12 şerit LED'ler genelde 1 metre için 1 amper güç çekerler. 30 cm LED için 12V 1A adaptör yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı