Yazılım Arduino Nano kod yüklenmiyor ve üstünde l ışığı yanıp sönüyor

Alperİrfanoglu

Decapat
Daha fazla  
Arduino Nano'ya kod yüklemeye çalıştığım zaman Arduino IDE uygulaması hata veriyor.
Hata kodları bunlar:

"C:\Users\XYZH\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino17/bin/avrdude" "-CC:\Users\XYZH\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino17/etc/avrdude.conf" -v -patmega328p -carduino -pcom5 -B19200 -e -ulock:w:0x3F: M -uefuse:w:0xfd: M -uhfuse:w:0XDA: M -ulfuse:w:0xff: M

Avrdude: Version 6.3-20190619

Copyright (C) 2000-2005 brian dean, BDMICRO ARM and AVR Microcontrollers, Relays, Optocouplers, and IoT
Copyright (C) 2007-2014 joerg wunsch.

System wide Configuration file is "C:\Users\XYZH\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino17/etc/avrdude.conf"

Using port: Com5.
Using programmer: Arduino.
Overriding baud rate: 19200.
Avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding.
Avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x64
Avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x64

Avrdude done. Thank you.

Failed chip erase: Uploading error: Exit status 1

Aynı zamanda durmadan üstündeki l ışığı yanıp sönüyor.
Bu Arduino Nano elime ilk geçtiğinde kod yüklemesinde bir sorun yoktu ne zaman ki projem lehimleme yaptım ve kodlarımı yüklemeye çalıştığımda bu hatayı almaya başladım.

1- Kabloyu çıkartıp takıp tekrar deneyin.
2- Reset butonuna tıklayıp tekrar deneyin(?).
3- Arduino IDE'yi kapatıp açarak tekrar deneyin.
4- Doğru port ve kartı seçtiğinizden emin olun .
Bunlardan birisi çözüm olmazsa Arduino kartını, kablosunun sağlamlığını kontrol edin veya farklı bir cihazda deneyin.

1- kabloyu çıkartıp takıp tekrar deneyin.
2- reset butonuna tıklayıp tekrar deneyin(?).
3- Arduino IDE'yi kapatıp açarak tekrar deneyin.
4- doğru port ve kartı seçtiğinizden emin olun.
Bunlardan birisi çözüm olmazsa Arduino kartını, kablosunun sağlamlığını kontrol edin veya farklı bir cihazda deneyin.

Tüm hepsini denedim. Farklı kablodan tut farklı bilgisayarda ve uygulamanın farklı sürümlerinde bile denedim. Ama halen devam ediyor projemi yetiştirmem gerek nano yerine UNO kullansam acaba sorun çıkar mı?

Tüm hepsini denedim. Farklı kablodan tut farklı bilgisayarda ve uygulamanın farklı sürümlerinde bile denedim. Ama halen devam ediyor projemi yetiştirmem gerek nano yerine UNO kullansam acaba sorun çıkar mı?
Farklı bir kart ile deneyin bir de elinizde varsa. Daha önceden bu hatayı almıştım ancak nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum. RX/TX bağlantıları varsa söküp deneyin bir de. Mümkünse bütün kabloları söküp. Eğer olmuyorsa kartta arıza olması ihtimal.

Farklı bir kart ile deneyin bir de elinizde varsa. Daha önceden bu hatayı almıştım ancak nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum. RX/TX bağlantıları varsa söküp deneyin bir de. Mümkünse bütün kabloları söküp. Eğer olmuyorsa kartta arıza olması ihtimal.

Elimdeki nano klon bir nano ve dediğiniz gibi bağlantılarında hepsini söktüm. O şekilde de denedim fakat yine aynı büyük ihtimalle kartta arıza vardır. Kart elime bağlantıları lehimsiz ulaştı muhtemelen lehimleme sırasında işlemcisine zarar geldi bilemiyorum yine de sağ olun.

Onun için muhtemelen CH340 sürücüsünü indirip denemeniz lazım. (Klon olduğu için normal şekilde cihaz görmüyor) Nanoyu taktığınızda Aygıt yöneticisine girip Evrensel seri yollarından veya Port kısmından cihazın gözüktüğünden emin olun.
Buradaki adımları uygulayıp daha sonra bir bakın bakalım çalışıyor mu ?

1. Klon arduinolarda CH340 çipi kullanıldığından bu sürücüyü yüklediğinizden emin olun.
2.Kabloyu taktığınızdan emin olun. (Çıt diye ses gelmeli ama dikkat et kırma)
3.Usb portunun çalıştığından emin ol
4.Arduino 0 ve 1 no'lu gpio pinlerine bağlantı olmadığından emin ol. TX ve RX arduinonun bilgisayar ile haberleştiği pinlerdir. Burada bağlantı varsa bilgisayarla haberleşemez.
5.Arduino arızalı olabilir farklı bir karta program atmayı dene. Farklı bir kart çalışıyorsa onla devam et.

Ve soruna gelecek olursa Nano yerine Uno, Leonardo, Pro Micro hiç farketmez hepsini kullanabilirsin. Sadece Leonardo ve Pro Micro yerine diğerlerini kullanamazsın. (Bu iki kart sisteme klavye ve mouse (çevre birimi) olarak tanıtılabiliyor bu sebeple..)

Yeni konular

Geri
Yukarı