Arduino Röle modülünde hassasiyet ayarlanabilir mi?

Röle, evlerdeki prizlerin elektrikli versiyonudur kabaca, sadece açıp kapatma yapabilirsin. Parlaklığı ayarlamak için kullanılamaz. Şerit LED için şu videoya bir bak bence:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben röleleri, ESP8266 ve Alexa ile kullanıyorum mesela.
Yok hocam, RGB led gibi değil. Demek istediğinizi anladım. Ben elimdekini değerlendirme amaçlı sormuştum. :D
Ledler sistemin açılışında yavaaş açılmasını istiyordum, far olarak şerit led kullanmak istemiştim ama gerek olmayacak gibi. 3 tane 10mm led gayet aydınlatır bence. Onları tek pinden çalıştırabilir miyim? :)
Analog'lara dijital verilebileceğini sanmıyorum. Bazı özel kartlarda oluyor ama UNO'da olmuyor. Analog'larda voltaj ile kontrol ediyorsun.

Dijital ise temelde 0 ve 1 gibi iki durum içerdiğinden, High ya da Low olarak geçiyor.
Leanardo'da var. Benim istediğim zaten L298N normal pinlerini kontrol etmek. Hız ayarı olanları PWM'e bağlayacağım. Peki ISP pinleriydi galiba, orda en altta tam Servo icin yapılmış pin var. Ama şemada 11 olarak gözüküyor. Yani ben ordakini kullandığımda 11 pinini kullanamayacak mıyım?

Video'yu nasıl bağlayacağına örnek olması için açtım.

For döngüsü ile parlaklığı arttırabilirsin. Bu kişi kodlama mantığını güzel anlatmış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şerit LED için ise şu videoya bak derim:

Röle, dışarıdan bir güç girişi kullanacaksan, bu gücü Arduino ile kesebilmeni sağlıyor. Yani Arduino güç vermiyor, sadece gücü açıyor ya da kapatıyor röle ile.

@SideWinder Videolar için teşekkürler. Röle sinyali alınca sadece anahtar gibi bir görev görüyor biliyorum. :)
Bu arada ledleri diğer motorlar için kullanacağım Röle'ye bağlamaya karar verdim. Bu arada projenin hem el yapımı hemde hızlı olması için MBlock'dan yapıyorum. İsterseniz şemayı atarım kontrol edersiniz. Ama L298N ekleyemediğim için şemada yok. Onlar Analog 0,1,2,3 pinlerine gidecekler. Diğer geri kalan 2 Analog pinlerine Röle gidecek. Bi' kontrol ederseniz sevinirim yanlışlık var mı diye. :D
1599056273664.png

LED'lerin paralel bağlandığını fark ettim. Genelde her bir LED'e giden Voltajı sabit tutmak için yapılır.
Eğer o tarz bir amacınız yoksa bence seri bağlayın.

Örnek olarak 12V 1A bir kaynağımız olsun. 4 LED'i seri bağlarsanız. Her bir LED'e yaklaşık 3V ve 1A gider. Eğer paralel bağlarsanız. Her bir LED'e 12V gider ancak akım 4'e bölüneceği için 0.25A olur. (Kayıplar göz ardı edilmiştir.)

LED'lerin paralel bağlandığını fark ettim? Genelde her bir LED'e giden Voltajı sabit tutmak için yapılır.
Eğer o tarz bir amacınız yoksa bence seri bağlayın.

Örnek olarak 12V 1A bir kaynağımız olsun. 4 LED'i seri bağlarsanız. Her bir LED'e yaklaşık 3V ve 1A gider. Eğer paralel bağlarsanız. Her bir LED'e 12V gider ancak akım 4'e bölüneceği için 0.25A olur. (Kayıplar göz ardı edilmiştir.)
Teşekkürler hocam. O led bağlantıları zaten sadece hangi pine gideceğini kestirmek için çizdim. Dediğinizi dikkate alacağım. Başka bir eksiklik var mı şemada? Ve ISP pinlerine Servo bağlayıp 11 pinini de kullanabilir miyim? :)

Yanlış bilgi vermek istemem. Tam emin olmamakla birlikte bence; Hayır.
Sadece DataSheet üzerinde değil fiziksel olarak da o pin, PIN11'e bağlı. Üzerindeki mikro kontrolcü PIN11'i kart üzerinden nereden bağlandığını bilmiyor.
Tamamdır hocam. Şemaya ekleyemediğim bileşenler eklemeyi düşünüyorum. Peki Aref ve Ioref pinleri ne işe yarar? :)

Peki AREF ve IOREF pinleri ne işe yarar? :)
AREF = Analog Referans Pini. A pinlerinden Analog Input almak için kullanılan ADC'nin referans voltajı.
IOREF= (Giriş/Çıkış Voltajı) Kartın çalışma voltajı. Giriş veya Çıkış olarak kullanılamıyor. Arduino UNO 5V ile çalıştığı için Avometre ile ölçtüğünüz zaman 5V değerini okursunuz. 3.3V ile çalışan kartlarda ise 3.3V. Mantık cihazın kaç V ile çalıştığını söylüyor. Ben hiç kullanma ihtiyacı hissetmedim ama kullanıldığı yerler vardır.
Şu an tekrar kontrol ettim. Arduino Shield'ların kartı tanıması için kullanılıyormuş.
3.3V ile 5V arasında seçim yapmak için.

Son düzenleme:
AREF = Analog Referans Pini. A pinlerinden Analog Input almak için kullanılan ADC'nin referans voltajı.
IOREF= Kartın çalışma voltajı. Giriş veya Çıkış olarak kullanılamıyor. Arduino UNO 5V ile çalıştığı için Avometre ile ölçtüğünüz zaman 5V değerini okursunuz. 3.3V ile çalışan kartlarda ise 3.3V. Mantık cihazın kaç V ile çalıştığını söylüyor. Ben hiç kullanma ihtiyacı hissetmedim ama kullanıldığı yerler vardır.
Açıklama için teşekkürler. :D
Önceki konumda demiştim ya, son HC-05'i yaktım diye. İşte o IOREF pininden dolayı yaktım. 12V batarya kullanıyordum. :D Devamını siz anlayın. :)
@Kerem00 online. :D
Onu da bekleriz. :)

Telefon ile iletişim kurmak için HM-10 kullanmak istedim. Bluetooth 4.0, düşük enerji kullanımı vs.
Aldığım ürün biraz dandik çıktı. Bağlantı kurmak için üzerinde tuş yok. Bağlantı moduna sokmak için araştırmadığım, kullanmadığım yöntem kalmadı. En sonunda PC'ye bağlayabildim. Bu sefer de AT komutları gönderemiyordum 😥.

Birisinden HC serisi bir kart rica ettim. O da kartı bana vermeden önce yaktığı için kullanamadım.
Sadece 5V ve GND'yi bağladım. Konfigüre etmek için. Cihazın üzerindeki LED bile yanmıyordu 😁.

Raspberry'in işletim sistemi dosyalarında bir kaç değişlik yaparak Raspberry Pi'ın sadece data ve ses aktarımı için kullanılabilen kendi Bluetooth modülünü seri iletişim için kullanabilir hale getirdim.
Tekrar aramamak için sayfanın ekran görüntüsü aldım hala saklıyorum dökümanlarım arasında 😁.
1599058845662.png

Geçmiş deneyimlerimden konu açılmışken;
L298N ekleyemediğim için şemada yok. Onlar Analog A0, A1, A2, A3 pinlerine gidecekler.
Dediğiniz aklıma geldi. Motor sürücüsünün Yüksek Empedans sorunu yaşaması için Arduino'nun GND'si ile L298N'in GND pinlerini birleştirmeniz gerekiyor. Bunu fark etmediğim için ben 30 dakika boyunca kendime "Neden gönderdiğim komutları motor sürücü işleyemiyor?" sorusunu sordum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı