Arduino Röle modülünde hassasiyet ayarlanabilir mi?

Affansen

Hectopat
Makaleler
1
Bugün Arduino ile alakalı açtığım 2. konu galiba.:D
Sorum şu, ben led kontrol etmek istiyorum ama üstüne şerit led ekleyeceğim. Arduino pininden yeterli elekrtik gelmeyeceği için röle kullanmaya karar verdim. Ama bunun hassasiyetini ayarlayabilmem gerekiyor. Yani PWM pinine bağlayıp parlaklığını değiştirebilir miyim?
Arduino Röle Kullanımı | | Teknoloji ve Hayata dair günceler

@The Anorak @Kerem00 @tirabzonun_kaymagi @bilgekaan99

FET derken? Bir link atabilir misiniz? :) (Satın alım)
Örnek bu var. 12V ile çalışan bir LED şeriti Arduino ile sürmek için FET (MOSFET) kullanılıyor.
Voltaja göre kodu değişebilir ama internette fazlaca yapılmış örneği var. Size uygun olan bir tanesinin içerisindeki parça listesinden parça kodunu elde edebilirsiniz.

Bkz. (Bu örnek sadece anahtarlama yapmış ama PWM bir çıkışa bağlayıp parlaklığını ayarlayabilirsiniz.)
1599055058397.png

1599055246813.png

Örnek bu var. 12V ile çalışan bir LED şeriti Arduino ile sürmek için FET (MOSFET) kullanılıyor.
Voltaja göre kodu değişebilir ama internette fazlaca yapılmış örneği var. Size uygun olan bir tanesinin içerisindeki parça listesinden parça kodunu elde edebilirsiniz.

Bkz.
Eki Görüntüle 655881
Sonuç olarak normal PWM ile oynayarak işimi halledebileceğim?

Röle, evlerdeki prizlerin elektrikli versiyonudur kabaca, sadece açıp kapatma yapabilirsin. Parlaklığı ayarlamak için kullanılamaz. Şerit LED için şu videoya bir bak bence:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben röleleri, ESP8266 ve Alexa ile kullanıyorum mesela.

Evet. PWM ile parlaklığını ayarlayabilirsiniz.
Yani ben aslında önceki konudaki şemada attığım gibi 2 tane ledi far gibi kullanacağım. Ledleri 10mm almayı düşünüyorum ama yetmez korkusu var. Elimde 2 küçük şerit led pacçası var. Onları kullansam mı diye düşünüyordum. Neyse onu da diğer planıma harcarım. :D
Peki analoglardan digital gibi output verebilir miyim? Yani A5, High gibi. Bu arada MBlock kullanıyorum. :D Projenin biraz acelesi var. :) Önemli bir acele değil, çalışması için.

Geri
Yukarı