Arduino soruların cevapları LCD ekrana nasıl yazılır?

Daha fazla  
Arkadaşlar okul projem için bir fikir geliştirdim ancak Arduino ve yazılımdan hiç anlamam tamamen proje için bir zorlama diyebilirim. Aklımda 9 tane butonu bulunan ve bu butonların her birinin 1 soruyu temsil ettiği, o butonlardan birine tıklanınca da o butonla alakalı sorunun cevabının LCD ekrana yazıldığı bir proje var. Bu sorular bir kitapla alakalı sorular olacak mesela "yazarı kimdir?", "kitap kaç yılında basılmıştır?" gibi sorular. Acaba bu tarz bir şey nasıl yapılabilir, yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar okul projem için bir fikir geliştirdim ancak Arduino ve yazılımdan hiç anlamam tamamen proje için bir zorlama diyebilirim. Aklımda 9 tane butonu bulunan ve bu butonların her birinin 1 soruyu temsil ettiği, o butonlardan birine tıklanınca da o butonla alakalı sorunun cevabının LCD ekrana yazıldığı bir proje var. Bu sorular bir kitapla alakalı sorular olacak mesela "yazarı kimdir?", "kitap kaç yılında basılmıştır?" gibi sorular. Acaba bu tarz bir şey nasıl yapılabilir, yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Zor bir şey değil hocam.
Yapman için, 1 Arduino UNO, 1 LCD ekran (I2C'li olursa daha kolay olur), 9 buton ve kablolar lazım.
Breadboard alırsan işin epey kolaylaşır.
Malzemeler bu kadar.
Kodlama kısmı zaten en kolay yeri. Malzemeler elinizde olsa 10 dakika sürmez yazıp göndermem. Azcık hakimseniz kendiniz yazmanız da zorlamayacaktır.

Zor bir şey değil hocam.
Yapman için, 1 Arduino UNO, 1 LCD ekran (ı2C'li olursa daha kolay olur), 9 buton ve kablolar lazım.
Malzemeler bu kadar.
Kodlama kısmı zaten en kolay yeri. Malzemeler elinizde olsa 10 dakika sürmez yazıp göndermem. Azıcık hakimseniz kendiniz yazmanız da zorlamayacaktır.

Şu an kod işini bitirdim ve buton sayısını 6'ya düşürmeye karar verdim ancak 6 tane butonu Arduino üzerinde nasıl bağlayabilirim?

Butonları belli numaralara atayıp giriş olarak tanımlayacaksın. Butonları da pull-down direnciyle bağlamalısın.

Hocam butonları zaten input olarak ayarladım ve digitalWrite ile güç de verebilirim ancak butonun 1 ucu GND'ye bağlı olmak zorunda değil mi? Arduino üzerinde toplamda 3 GND var( 2 tanesi Power kısmında 1 tanesi de Digital Pinlerin olduğu kısımda.)

Zor bir şey değil hocam.
Yapman için, 1 Arduino UNO, 1 LCD ekran (I2C'li olursa daha kolay olur), 9 buton ve kablolar lazım.
Malzemeler bu kadar.
Kodlama kısmı zaten en kolay yeri. Malzemeler elinizde olsa 10 dakika sürmez yazıp göndermem. Azcık hakimseniz kendiniz yazmanız da zorlamayacaktır.
Hocam bende I2C var, ancak kullanamadım bir türlü. Sadece güç geliyor, hiçbir şekilde ekranına yazı yazdıramıyorum. Kütüphaneyi de görmüyor, niyedir?

Hocam bende ı2C var, ancak kullanamadım bir türlü. Sadece güç geliyor, hiçbir şekilde ekranına yazı yazdıramıyorum. Kütüphaneyi de görmüyor, niyedir?

#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal LCD(12, 11, 5, 4, 3, 2);
Hocam bunların yazılı olduğundan eminsiniz değil mi ve kütüphanenin de kurulu olması lazım.
lcd.begin(16, 2);
Bu kod 2x16 LCD ekranı başlatır.
lcd.clear();
Bu kod ekranı temizlemeni sağlar.
lcd.print("___");
Ekrana yazı yazmanı sağlar.
Ve lcd.print("___"); komutundan sonra delay(1000); yazmayı unutmayın.
Hocam bende I2C var, ancak kullanamadım bir türlü. Sadece güç geliyor, hiçbir şekilde ekranına yazı yazdıramıyorum. Kütüphaneyi de görmüyor, niyedir?
lcd.begin(16, 2);
lcd.setCursor(2, 0);
lcd.print("Hos Geldiniz");
delay(5000);
lcd.print("Cevapları görmek için butona bas");
delay(5000);
hocam mesela bu kodlar benin void setup kısmına yazdığım kodlardı.
Sizde ı2c varsa potansiyometre ile ekran ışığını da ayarlamanıza gerek yok ayarlı olması lazım. Neden yazdırmıyor acaba?

#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal LCD(12, 11, 5, 4, 3, 2);
Hocam bunların yazılı olduğundan eminsiniz değil mi ve kütüphanenin de kurulu olması lazım.
Eğer yazılıydı, LiquidCrystal.h yazdığımda direk kütüphane yok diye hata veriyordu.
Sizde ı2c varsa potansiyometre ile ekran ışığını da ayarlamanıza gerek yok ayarlı olması lazım. Neden yazdırmıyor acaba?
Valla hiç fikrim yok hocam :(

Eğer yazılıydı, LiquidCrystal.h yazdığımda direk kütüphane yok diye hata veriyordu.

Valla hiç fikrim yok hocam :(
Hocam kütüphaneyi manuel eklemeniz lazım. Öyle direkt yazınca görmüyor I2C'liler.
Kütüphaneyi indirdikten sonra IDE programını açıyoruz ve aşağıdaki adımları takip ederek kütüphane kurulumunu yapıyoruz.

Taslak > library ekle(kütüphane ekle) > .ZIP Kitaplığı ekle (İndirdiğiniz zip dosyasını seçiyorsunuz)
Örnek kod:
C++:
include <LiquidCrystal_I2C.h>

LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2); // Bu kodu kullanırken ekranda yazı çıkmaz ise 0x27 yerine 0x3f yazınız !!
void setup() {
  lcd.begin();

}

void loop() {
 lcd.setCursor(0,0); // İlk satırın başlangıç noktası
 lcd.print("Webcam");
 lcd.setCursor(0,1); // İkinci satırın başlangıç noktası
 lcd.print("Adam");
 delay(2000);

lcd.clear();
}

Hocam butonları zaten input olarak ayarladım ve digitalWrite ile güç de verebilirim ancak butonun 1 ucu GND'ye bağlı olmak zorunda değil mi? Arduino üzerinde toplamda 3 GND var( 2 tanesi Power kısmında 1 tanesi de Digital Pinlerin olduğu kısımda.)
Tüm butonların eksi ucunu görseldeki gibi ortak katot olarak alıp tek bir gnd'ye bağlayabilirsin. Bir de pull down direçlerini bağlaman gerekecektir.

Dosya Ekleri

• rgb-cesitleri-ortak-katot-rgb-led.jpg
    rgb-cesitleri-ortak-katot-rgb-led.jpg
    15,9 KB · Görüntüleme: 24

Yeni konular

Geri
Yukarı