Arduino UNO ısınıyor

Furkaninkosesi

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Merhabalar, evimde çok minik bir ev otomasyon sistemi var şu anlık. 12V 1.5A ile besliyorum. Arduino kartım çok ısınıyor. Kart I/O pinleri üzerinden led, mesafe, lcd, bluethoot, sıcaklık sensörü, buzzer gibi küçük elemanlar var. Bu ısınma zararlı mıdır? Nasıl düşürebilirim?

Merhabalar, evimde çok minik bir ev otomasyon sistemi var şu anlık. 12V 1.5A ile besliyorum. Arduino kartım çok ısınıyor. Kart I/O pinleri üzerinden led, mesafe, lcd, bluethoot, sıcaklık sensörü, buzzer gibi küçük elemanlar var. Bu ısınma zararlı mıdır? Nasıl düşürebilirim?
Dışarıdan besleme yaptığınız zaman onu düşük gerilime dönüştüren bir dönüştürücü var, o ısınıyordur. Ne kadar ısınıyor, ölçtünüz mü? Ya da tahmini bir şey söyleyebilir misiniz?

İşlemci üzerine termal macun ile minik alüminyum soğutucu takarsanız azalır. Arduino’nun hangi modeli acaba ?

Kartın işlemcisi üzerinde çok fazla ısınma yok. Daha çok güç tarafında ve PCB'de ısınmalar mevcut.

Dışarıdan besleme yaptığınız zaman onu düşük gerilime dönüştüren bir dönüştürücü var, o ısınıyordur. Ne kadar ısınıyor, ölçtünüz mü? Ya da tahmini bir şey söyleyebilir misiniz?

Sıcaklık değeri ölçme ihtimaliniz var mı çünkü adreno uno 95 dereceye kadar dayanabilir.

Dediğiniz komponentin ismi regülatör. Sıcaklığı ölçemem ama elimi 5-10 saniye tuttuğum zaman yakıyor elimi.

Son düzenleme:
Aşağıdaki resimde turuncu olan yer bahsettiğim parça. Oraya dokunmayın ancak elinizi yaklaştırın, ısınan parça o mu? O değilse sıkıntı. Ancak dikkatli olun, dokunmayın.
Arduino-Uno-voltage-regulator-subsystem-power-supply-min-3.jpg

Evet regülatörun o taraflar fazla ısınıyor. Görselde turuncu renkli alan ve çevresi. Bu uzun kullanımda sıkıntı çıkarır mı?

Evet regülatorun o taraflar fazla ısınıyor. Görselde turuncu renkli alan ve çevresi. Bu uzun kullanımda sıkıntı çıkarır mı?
Ardunio Mega , stm32 , raspberry kullanmanı tavsiye ederim . Bence regülatör ömrünü doldurmak üzere .

Evet regülatorun o taraflar fazla ısınıyor. Görselde turuncu renkli alan ve çevresi. Bu uzun kullanımda sıkıntı çıkarır mı?
12V verdiğin için çok ısınıyor olabilir. Düşük gerilim değerli bir adaptör yok mu kullanabileceğin?

Geri
Yukarı