Arduino UNO orijinal vs klon

Amogaçi

Hectopat
Arduino UNO'nun piyasadaki klon versiyonunu mu satın alınır mı? Yoksa orijinal versiyonunu mu? Orijinal almamı gerektirecek nedenler nelerdir? İki ürün arasında yazılım kısmında bir farklılık mı var yoksa yalnızca kullanılan devre elemanlarının kalite farkı mı?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arduino UNO'nun piyasadaki klon versiyonunu mu satın alınır mı? Yoksa orijinal versiyonunu mu? Orijinal almamı gerektirecek nedenler nelerdir? İki ürün arasında yazılım kısmında bir farklılık mı var yoksa yalnızca kullanılan devre elemanlarının kalite farkı mı?

İkisi arasında fiyat harici çok fark yok diye biliyorum.

İki ürün arasında tek fark bilgisayara bağlanırken KLON modeller CH340 çipini kullanır. Klon Arduino kullanırsan CH340 kütüphanesini yüklemen gerekir. Tabi bu çipi kullanmayan modeller de var ama çok zor bulunuyorlar Türkiye'de. İkisi arasında başka hiç bir fark yok.

Çok özel bir amacınız yoksa orjinal Arduino almanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Hobi amaçlı çoğu projede klon olanlarla bir sıkıntı yaşamazsınız.

@spriggan Zor mu bulunuyor?
DIP klonda 16U2 var orijinaldekinden. Zor falan bulunmuyor.

Mikrodenetleyici aynı olduğu için hiçbir fark bulunmuyor, USB dönüştürücü dışında. Boşa paranızı savurmayın.

@Amogaçi pin çıkışları aynı. Çalışır.

Kendim de bu sorunu yaşamış olarak ekleme yapmak istiyorum. Normalde direksiyon seti Arduino Leonardo ile yapılıyor fakat Arduino UNO ile yapmak için de bir imkan var bu ise unojoy yazılımını kullanmak. Bu yazılım CH340 çipli klon kartlarda çalışmadığı için elimdeki Arduino'yu bu projede kullanamamış oldum. Yani ileride direksiyon seti yapmak isterseniz başka kart almanız gerekecek. Bunun dışında hiçbir farkları yok. (Eğer Atmega16u2 çipli klon alırsanız UnoJoy da kullanabilirsiniz)

Evde kendim Arduino UNO ile bir proje yapmadım fakat okulda robotik kodlama dersinde fark ettiğim kadarıyla klon Arduino için her programda özel bir kütüphane gerekiyor ve bazen bu kütüphane durduk yere hata veriyor, saçma sapan seri port çıktıları veriyor, yükleme tamamlandıktan sonra çalışmıyor vb. Kısaca hatası bitmiyor o yüzden her şeyin orijinali.

Evde kendim Arduino UNO ile bir proje yapmadım fakat okulda robotik kodlama dersinde fark ettiğim kadarıyla klon Arduino için her programda özel bir kütüphane gerekiyor ve bazen bu kütüphane durduk yere hata veriyor, saçma sapan seri port çıktıları veriyor, yükleme tamamlandıktan sonra çalışmıyor vb. Kısaca hatası bitmiyor o yüzden her şeyin orijinali.
Alakası yok. Sadece eğer ch340 çipli klon alırsan bir driver kuruyorsun o kadar. Ondan sonrası orijinalinde neyse klonunda o.

Geri
Yukarı