Arena Bilgisayar ve HP iş birliği ile tüketiciyi mağdur etti

SunSet

Megapat
Not: İnsanları bilinçlendirme ve bilgilendirme amacıyla konu açılmıştır.

Arkadaşım önerim ile HP Victus 16 oyuncu dizüstü bilgisayarı satın aldı. Yeni gelen üründe ekranın ortasında bir tane ölü piksel çıktığını rahatsız olduğunu bana anlattı. Ölü piksel de tam ölü piksel çalışmıyor, sıkışmış ölü piksel de değil. Siyah hariç her renk testinde göründüğünü söyledi. Bende arkadaşa fabrikadan üretilen hata olduğunu bu hatada elektronik bir hata olduğunu ve sana ayıplı mal geldiğini söyleyip bilgisayarı iade/değişime göndermesini söyledim. Satıcıya geri gönderdi, satıcıda Arena Bilgisayar Distribütör firmaya ortada ölü piksel olduğunu belirterek gönderim sağlamış. Fakat Arena Bilgisayar arıza olmadığını en az 5 ölü piksel olduğunu HP'in de bunu belirttiğini söyleyerek geri göndermiş. Sonrası bende arkadaşa doğrusunu anlatarak bu ölü piksel standardı 2010'da TSE tarafından kaldırıldığını ve firmalarda bunu tüketiciden gizlediklerini ve bir ölü piksel hatası da olsa dahi herhangi bir standart belirtmeksizin ayıplı bir mal olduğunu arkadaşa belirttim. Neyse arkadaşta hakkını anlatıp Arena Bilgisayar ve HP'e mail gönderdi, aldığı geri dönüş yine aynı kendi prosedür böyleymiş deyip ciddiye almamışlar. Yani firmalar öyle alışmış ki yalana tüketici haklı olduğu mağdur ediyor firmalar. Arkadaşta olumsuz raporlarla beraber Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunacak.

Bu iki rezil firma tüketicinin mahkemeye gidip kazanacağını ve haklı olduğunu bile bile uğraştırıyor. Bende arkadaşın yaşamış olduğu mağduriyeti buraya paylaşıyorum.

Özellikle Arena bilgisayarı kınıyorum, bu bilgisayarları buraya getirten dağıtımı sağlayan da bunlar olduğu için sorumluk da bu firmaya aittir.

Ayrıca ne kadarda anlatsak da bu firmalara ceza yok yaptırım yok. 5.000 üründen 100 tanesinde ölü piksel olsa, 50 tanesi aman boşver çalışıyor dese, kalan 50'si servise gönderse, 30 tanesi tamam 5 taneden azsa normalmiş boşver dese, kalıyor 20. bu 20 kişi de THH'ye verip 5 tanesi süreçten dolayı vazgeçse 15 kişi kalıyor. E bu hakem heyeti hiç mi yanlış karar vermiyor, 5 tanesi de dosyayı reddetse, 10 kişi değişim yaptırır ürününe.

Firmalar da bunu bildikleri için 100 tane ürün değişimi yerine 10 tane ürün değişimi yapmış oluyor. Ceza yok yaptırım yok hesap soran yok, rapor veren servisin sorumluluğu yok. Yasal hak olmasına rağmen yalan söyleyen firmaya bir şey yok. Her türlü işine geliyor yani firmanın.

Zaten her yıl yeni model çıktığı için "o ürün şuanda yok artık üretilmiyor" bahaneleri de oluyor.

Arena Bilgisayar'dan arkadaşa gönderilen mesajı da buraya paylaşıyorum.

IMG_20240202_171853.jpg

Arena Bilgisayar servisinden red aldığı resim:

Screenshot_2024-02-02-17-39-06-597_com.android.chrome-edit.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'deki ekosistemin rezilliği bu hocam.
Ben artık direk dava açacağımı; tse kanunlarını da önünüze koyup hem avukat masraflarımı hem de maddi-manevi tazminatımı alacağımı söylüyorum. Ayrıca birçok Online forum üzerinde de bu durumu kanıtlarıyla beraber paylaşıp sizi yerin dibine gömeceğimi iletiyorum. Sonrasında ne mi oluyor. Cevap basit. Ürünü değiştirip hemen özür basıyorlar.

Geri
Yukarı