ARGB fan nasıl kontrol edilir?

konfessink

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Metal İşleri - Kaynakçılık
Hocam, mesela bu fanı aldım diyelim:

Anakartım, kasam da ARGB kontrolü yok. Nasıl kontrol edebilirim? Eğer böyleyse:

Fan için gerekli +12v bağlantıları PSU'ya yapıp ARGB LED'lerin kablolarını Arduino Leonardo'ya bağlasam kontrol edebilir miyim?

Arduino'ya bağlarsan kodlaman gerekli kontrol edebilmek için. En kolay yolu ARGB LED ve fan kontrolcüler satılıyor (genelde ikisi bir arada) onlardan satın alman.
Ayrıca sadece Leonardo'ya değil Arduino'nun tüm programlanabilir kartlarıyla kontrol edebilirsin kod yazdıktan sonra. Leonardo biraz pahalı kaçabilir.

Yok hocam param yok. Çok pahalılar o yüzden Arduino ile yapmak istiyorum.

İnternette Arduino ile LED kontrolü diye aratıp kodları kolayca bulursun. Pinleri doğru yerleştirdikten sonra rahatlıkla yaparsın. Hatta ek olarak uzaktan kumanda ile de kontrol edebilirsin.

Ayrıca sadece Leonardo'ya değil Arduino'nun tüm programlanabilir kartlarıyla kontrol edebilirsin kod yazdıktan sonra. Leonardo biraz pahalı kaçabilir.
Leonardo'm var hocam yanına özel bi' kart mı lazım yoksa sadece Leonardo yeter mi?

Leonardo'm var hocam yanına özel bi' kart mı lazım yoksa sadece Leonardo yeter mi?

Yeterli. Sadece kodları bul. Zaten orada hangi pinlere ne takacağını yazar. Ona göre bağlantını yap, çalışır.

Örnek proje ilk sıradakini açtım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de adreslenebilir mi kullancaksın yoksa sadece RGB LED mi ona dikkat et, farklı kodlar ile çalışırlar düzgün çalışması için.

Yeterli. Sadece kodları bul. Zaten orada hangi pinlere ne takacağını yazar. Ona göre bağlantını yap, çalışır.
Şöyle konular buldum hocam.

Şöyle konular buldum hocam.

Evet çok örnek var. Uzaktan kumanda ve modülün varsa onu da ekleyebilirsin. Sürekli kod değiştirmektense hazır kodlar arasında kumanda ile geçiş yaparsın daha iyi olur. Alıcılar 5 TL falandır. Çoğu kumanda ile çalışır. Televizyon kumandaları ile de çalıştırmıştım.

Evet çok örnek var. Uzaktan kumanda ve modülün varsa onu da ekleyebilirsin. Sürekli kod değiştirmektense hazır kodlar arasında kumanda ile geçiş yaparsın daha iyi olur. Alıcılar 5 TL falandır. Çoğu kumanda ile çalışır. Televizyon kumandaları ile de çalıştırmıştım.
Teşekkürler.

Geri
Yukarı