Çözüldü ARK: Survival Evolved 0xc000007b Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ankabird

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Merhaba,

64 Bit Windows 10 bilgisayarımda Steam'den satın aldığım ARK:Survival Evolved isimli oyunu açmaya çalışıyorum ancak sorun yaşıyorum. Steam kütüphanesinden oyunu açmayı denediğimde 5-10 saniye ''çalışıyor'' yazıp sonra 2 salise ''işleniyor'' yazısı görünüp kayboluyor ancak oyun açılmıyor.

Bunun üzerine SteamLibrary klasöründen ARK klasörünü bulup oradaki .exe dosyasından girmeyi denedim. 0xc000007b hatası ile karşılaştım. Bu ilk kez karşılaştığım bir hata değil neredeyse hangi oyunu yüklesem bu hata patlak veriyor ama bu zamana kadar bir şekilde halletmiştim ama geçici çözümlermiş.

ark11.png

@Recep Baltaş 'ın bu sorun hakkında forumda yazdığı konuyu okudum. Windows 8 ve 8.1 için yazılmıştı ama ben oradaki adımları izledim. Sorunu çözemedim. Recep Baltaş'ın bahsettiği Dependency Walker programıyla .exe dosyasını tarattım bu sonuç çıktı:

arkhata1.png
ark2.png

Dependency Walker programından aldığım hata raporunu upload ettim.
ShooterGame.dwi

Bunun dışında NET Framework ve DirectX güncellemelerini yapmayı denedim zaten son sürüm yüklü dedi kurulum yapmadı. Windows güncellemelerimde eksik yok. Bahsettiğim oyun Steam üzerinden satın alınmıştır yani korsan değildir. Steam'den oyunun dosyalarının bütünlüğünü tarattığımda herhangi bir eksik çıkmadı. Ancak bahsettiğim gibi oyunu açamıyorum. @Recep Baltaş yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Ayrıca bilgisayarımın özellikleri şu şekilde:
  • Core i7 6700HQ işlemci
  • Nvidia GTX 960M 4GB ekran kartı
  • 16 GB RAM
  • Windows 10 Home 64 Bit

Çözüm:

Oyunun açılmama sorununu kendim uğraşarak çözdüm arkadaşlar. Bu sorun yüzünden ARK'ı iade eden epey insan olmuş. Steam'den girince asıl hatanın görünmemesi bence bu sorunun çözülememesine neden olan en büyük etken. Çünkü steamden girmeye çalışıldığında oyun ''çalışıyor'' diyor ancak açılmıyor ve hiçbir hata raporu da vermiyordu. İnternetten araştırdığımda çoğu insan bilgisayarına format atmak gibi çözüm arayışlarına girmiş.Oyunun yüklü olduğu diskteki SteamLibrary klasörüne girip oradaki Shootergame.exe dosyasını açmasaydım ben de sorunun ne olduğu anlamayacaktım. Oradan girince hatanın DLL kaynaklı olduğunu tespit ettim. Çünkü 0xc000007b hatası DLL çakışmasından meydana geliyor.

@Recep Baltaş 'ın önerdiği Dependency Walker programıyla sorunun X3DAUDIO1_7.dll dosyasında olduğunu anladım ve internetten bu DLL'nin 32bit ve 64bit versiyonlarını indirdim. Benim system32 ve sysWOW64 klasörlerimde bulunan X3DAUDIO1_7.dll'leri yedekledim ve indirdiklerimi uygun klasörlere attım yine olmadı. System32'deki DLL'yi orijinal haliyle bırakıp sadece sysWOW64'teki DLL'yi indirdiğim DLL ile değiştirince sorun ortadan kalktı.

• Bu konuya nasıl etiket koyabilirim bilmiyorum ancak ARK:Survival Evolved oyununda yaşanan Steam'den açılmama probleminin çözümü budur. Umarım bu sorunla karşılaşanlar bu yöntemle sorunu giderebilirler. Sizdeki sorunlu(çakışan) DLL farklı olabilir. Bunu tespit etmek için Dependency Walker programını kullanın. Programın nasıl kullanılacağı ile ilgili açıklamanın yer aldığı konunun linki budur.

• Eğer sizin sorununuz da X3DAUDIO1_7.dll dosyasından kaynaklanıyorsa diye bende çalışan DLL'leri Yandex'e upload ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı