Arkadaşım kolonoskopiden korkuyor

Cosecx

Picopat
Daha fazla  
Aranızda kolonoskopiyi tecrübe eden var mı? Arkadaşım korkuyor ve çekiniyor.

Kolonoskopi sürecini anlatabilir misiniz?

Ne dediği hakkında hiçbir fikrin yok değil mi? Olay zaten hastanede geçiyor. Ne anlatıyorsun?

Rahatsızlığı olduğu ve bunun kolonoskopi olduğunu düşündüğünü zannettim bir tür bağırsak hastalığı değil mi? Neden bu kadar saldırgan davranıyorsunuz hemen kızgın emojiler?

Rahatsızlığı olduğu ve bunun kolonoskopi olduğunu düşündüğünü zannettim bir tür bağırsak hastalığı değil mi? Neden bu kadar saldırgan davranıyorsunuz hemen kızgın emojiler?
Hasteneye gitmesi gerekmiyor. Bilmediğiniz konu hakkında konuşmak zorunda değilsiniz. Kolonoskopi teşhis için yapılıyor, bir hastalık değil. Kızgın atmadım, saldırgan davranmıyorum. Sadece kolonoskopi işlemi geçirmiş birinin yorumu gerekiyor. Boşa konuşup kirlilik yapıyoruz şu an. İyi günler.

Kolonoskopi konusunda korkacak bir şey yok. İşlemden 3 gün önce doktorun verdiği diyete başlıyorsunuz. İşlem günü kısa kolon yapılacaksa bayıltmadan yapıyorlar fakat bağırsağın küçük bir bölümüne baktığı için gaz sancısından başka bir şey hissedilmiyor acı falan yok. Uzun kolonda ise direkt bayıltıyor zaten. Ben kısa kolon yaptırdım hiç bir acı falan yoktu sadece içeriyi görüntülemek için hava verirken gaz yapıyor o zaten işlem bittikten sonra tak diye atıyorsun o gazı.

Kolonoskopi kalın bağırsağın içini görüntülemeye yarayan işlemin adı. Serçe parmak kalınlığında, ucunda ışık ve kamera olan aynı zamanda hava ve su verebilecek yerleri olan bir hortumu var ve ince bağırsak girişine (terminal ileum) kadar görüntüleme yapılıyor. Eğer bir problem görülemezse aynen geri çıkartırlar. Polip gibi bir şey görürlerse forseps ile alırlar.

Hastalara genel anestezi yapılmaz, sedasyon yapılır. Yani basit uyku hali diyebiliriz. Hemen hemen hiçbir şey hissetmez. Hissedeği en fazla hava verildiği için gazı varmış gibi hisseder. İşlem bittikten sonra yani tüm kolon görüntülendikten sonra yavaş yavaş çıkartırlar. Ondan sonra da ayılmaya başlarsın zaten. Ayıldıktan sonra gaz çıkışı olur. Konu kapanır.

Korkulacak bir şey yok özetle.

Yeni konular

Geri
Yukarı