Arkadaşıma ayıp ettiğini nasıl söylerim?

sadeceadım

Zeptopat
En baştan anlatayım.
3 yıllık bir arkadaşlığımız var.
Doğum günümde arkadaşım rahatsız olduğum için hediyeni alamadım ama alacağım dedi. Ben de gerek yok hediyeye gerçekten dedim. Yok yok ben alacağım dedi. Ben de tekrardan hediyeye gerek yok boşuna masrafa girme dedim. Arkadaşım da gerek olup olmadığı için değil içimden geldiği için alacağım uzatma dedi.
Tabii ki de almadı 5 ay geçmesine rağmen benim doğum günümden. 3 ay sonra da onun doğum günüydü. Ben onun kulak üstü kulaklıktan kulak içine geçeceğini bildiğim için ve telefonu Samsung olduğu için Galaxy Buds FE aldım (normalde almayabilirdim ama kırılmasın kötü hissetmesin diye aldım ve benim doğum günümde verdiği sözü hatırlar diye düşünüyordum ama hatırlamadı)
2 hafta sonra da onun arkadaşının doğum günü beni arıyor. Benimle hediye seçiyor. Benim görüşümü alıyor ve kendisi evde olamadığı için evden alacak kimse olmadığı için ve teslimat noktası ile uğraşmak istemeyeceği için benim evime sipariş verecek.
Biraz kırıldım söz verip almaması ayıp (almak zorunda değil almayacaksa söz vermesin bahsetmesin)
Ben buna hediye almadım başkasının hediyesi için uğraştırıyorum diye düşünmemesi de ayıp.
Ya da benden başkasına alacağı hediye için yardım isterken yüzü kızarmıyor mu? Ben hediye almadığım arkadaşımdan başkasının hediyesi için yardım istemezdim.

Normalde böyle şeylere takılmam önemsemem ama zoruma gitti daha 1 yıllık tanıdığı birisi için.

Pat diye söyle lafını çekinmeden söyle diyebilirsiniz ama karşımdakini kırmak istemiyorum ve bana hediye al der gibi de söylemek istemiyorum.

Alttan alttan imalı iğneleyeci bir şekilde nasıl söyleyebilirim?

En baştan anlatayım.
3 yıllık bir arkadaşlığımız var.
Doğum günümde arkadaşım rahatsız olduğum için hediyeni alamadım ama alacağım dedi. Ben de gerek yok hediyeye gerçekten dedim. Yok yok ben alacağım dedi. Ben de tekrardan hediyeye gerek yok boşuna masrafa girme dedim. Arkadaşım da gerek olup olmadığı için değil içimden geldiği için alacağım uzatma dedi.
Tabii ki de almadı 5 ay geçmesine rağmen benim doğum günümden. 3 ay sonra da onun doğum günüydü. Ben onun kulak üstü kulaklıktan kulak içine geçeceğini bildiğim için ve telefonu Samsung olduğu için Galaxy Buds FE aldım (normalde almayabilirdim ama kırılmasın kötü hissetmesin diye aldım ve benim doğum günümde verdiği sözü hatırlar diye düşünüyordum ama hatırlamadı)
2 hafta sonra da onun arkadaşının doğum günü beni arıyor. Benimle hediye seçiyor. Benim görüşümü alıyor ve kendisi evde olamadığı için evden alacak kimse olmadığı için ve teslimat noktası ile uğraşmak istemeyeceği için benim evime sipariş verecek.
Biraz kırıldım söz verip almaması ayıp (almak zorunda değil almayacaksa söz vermesin bahsetmesin)
Ben buna hediye almadım başkasının hediyesi için uğraştırıyorum diye düşünmemesi de ayıp.
Ya da benden başkasına alacağı hediye için yardım isterken yüzü kızarmıyor mu? Ben hediye almadığım arkadaşımdan başkasının hediyesi için yardım istemezdim.

Normalde böyle şeylere takılmam önemsemem ama zoruma gitti daha 1 yıllık tanıdığı birisi için.

Pat diye söyle lafını çekinmeden söyle diyebilirsiniz ama karşımdakini kırmak istemiyorum ve bana hediye al der gibi de söylemek istemiyorum.

Alttan alttan imalı iğneleyeci bir şekilde nasıl söyleyebilirim?
Bence 1 yıllık arkadaşına aldığı hediyeyi verirken ''seninde bir sözün vardı sanki bana umarım parayı ayarlamaya çalışıyorsundur unutacağın aklımın ucundan bile geçmedi çünkü.'' Diyebilirsin bence.

Keşke aldığın hediyeyi verirken senin aldığın hediye de çok güzeldi deseydin. Şuan oruç oruç acayip sinir oldum.

Sorun hediye değil sorun bana değer verdiğini hissettirmemesi ya da ayıp etmesi.

Bence 1 yıllık arkadaşına aldığı hediyeyi verirken "seninde bir sözün vardı sanki bana umarım parayı ayarlamaya çalışıyorsundur unutacağın aklımın ucundan bile geçmedi çünkü." diyebilirsin bence.

Bunu deneyebilirim kargo eve gelip ona verirken senin de sanki bana bir hediye sözün vardı diye hatırlıyorum tabii unutulmadıysam derim

O zaman anlar bence.

Sorun hediye değil sorun bana değer verdiğini hissettirmemesi ya da ayıp etmesi.

Bunu deneyebilirim kargo eve gelip ona verirken senin de sanki bana bir hediye sözün vardı diye hatırlıyorum tabii unutulmadıysam derim

O zaman anlar bence.
Unutulmadıysam derseniz kırıldığınız anlaşılmayabilir bence.

Unutulmadıysam derseniz kırıldığınız anlaşılmayabilir bence.

Ne desem? Karşımdakine hediye istiyorum anlamına gelmesin gücendiğimi anlasın yeter

Keşke aldığın hediyeyi verirken senin aldığın hediye de çok güzeldi deseydin. Şu an oruç oruç acayip sinir oldum.

Yok onu hayatta demezdim bu arada,doğum gününde bunu söyleyecek kadar patavatsız değilim dobralık da bir yere kadar ama bu basbayağı patavatsızlık bence

Allah kabul etsin

Sizin dediğiniz derim @pawEn
Senin de sanki bana sözün vardı diye hatırlıyorum unutacağın aklımın ucundan bile geçmezdi.
Mantıklı gibi

Son düzenleme:
Düz bir şekilde söyleyin, basit insan iletişimi bu.

Bana söz verdin ama tutmadın, bu duruma kırıldım de.

İnsanız sonuçta, her insan hata yapar, unutur. Gayet doğal.

Siz de muhtemelen hayatınızda bazı önemli şeyleri unutmuşsunuzdur, her sorun zaten iletişimsizlikten kaynaklanıyor. Keşke daha önce söyleseydiniz bu kadar içinizde biriktirmek yerine.

Son düzenleme:
Düz bir şekilde söyleyin, basit insan iletişimi bu.

Bana söz verdin ama tutmadım, bu duruma kırıldım de.

İnsanız sonuçta, her insan hata yapar, unutur. Gayet doğal.

Siz de muhtemelen hayatınızda bazı önemli şeyleri unutmuşsunuzdur, her sorun zaten iletişimsizlikten kaynaklanıyor. Keşke daha önce söyleseydiniz bu kadar içinizde biriktirmek yerine.

Hiç düşünmüyordum ama arkadaşının hediyesi zoruma gitmedi değil.

Düz bir şekilde söylemek istemiyorum çünkü hediye al manasına geliyor.

Önemli olan burada hediye almaması değil, söz verip tutmaması. Sizi gücendiren de bu olmuş muhtemelen.

Doğru biraz daha nazikleştirerek derim.
Kırıldığımı anlar sonra paramı bu hediyeye harcadım param kalmadı diye düşünür sonra hediye falan alamam der kendi kendine sonra unutulur gider ama kırıldığımı anlar.
Eğer düz bir şekilde söylemezsem iğnelerim alttan alttan (tabii anlarsa)

Geri
Yukarı