Arkadaşlarım beni istemiyor

Merhaba, ben Yusuf. Yaklaşık 4 yıldır hiç arkadaşım veya sevgilim olmadı. Zaten sevgili olamaz oraya sonra geleyeceğim, bu süre içerisinde okulda olsun, evde olsun, her yerde yalnızım. İlk önce okuldan başlamak istiyorum, şu an lise 1 deyim. Sınıfta sürekli dalga geçiyorlar benim üstümden, hani şimdi kavga etsem öldürürüm diye korkuyorum. Benim yumruk yeteneğim iyi değil, kafam atabilir bir anda birsine bir şeyler saplayabilirim. O yüzden sınıfta eziliyorum, yarın okul var ve yine beniz ezicekler. Yine benimle dalga geçicekler tüm sınıf ama sırf bazen boş boş konuşuyorum. Hoca soru soruyor ilk önce ben cevap veriyorum, hatalı çıkınca tüm sınıf benimle dalga geçiyor. Bu yazıyı yazdığım anda bile o anlar aklımdan geçiyor ağlıyorum, evde annem gil filan ne boş yaptın filan diye tek bir odada sıkıştım kaldım. Dışarıda sitedeki arkadaşlarımla oynuyordum, 1 2 haftadır beni çağırmıyorlar. İyice kafayı yedim, duygularım kalmadı. Ne üzülebiliyorum, ne gülebiliyorum, etrafta halisülasyonlar görmeye başladım. Her gün ağlıyorum, düzgün bir sevigili aradım. O da olmadı, ellerimi yedim, harbi harbi derimi soydum yemişim. Kendimi parçaladım, o anı hatırlamıyorum. İyice kafayı yedim.
Önce düzgün bir arkadaş yapın, onun arkadaşları çevresi falan derken gerisi gelir onları unutursunuz.

Dostum lise yıllarımda bende öyleydim liseden kalan bir arkadaşım var başkada yoktur lise hayatım boyunca da beraberdik dost olduk müzisyen olduk 20'li yaşları geçince pek önemsemiyorsun sen arkadaşları boş ver güzel bir kariyer düşün hedeflerin olsun artık insanlar seninle arkadaş olabilir miyim diye düşünecek…

Ya reis fazla polemik ömrü kısaltır kim senle dalga geçiyor sende dalga geç kim sana sövüyor sende söv sana vurana vur ezdirme kendini korkma okuldan atarlar şunu yaparlar diye ölümlü dünyada yaşıyoruz kimsenin sana karşı saygısızlık yapmasına izin verme tek takıl la çok ciddiyim samimiyetsiz içinde çıkar ilişkilerinin olduğu dostluk yerine tek başına cesur güzel yalnızlık yemin ederim daha iyi ağırlığın olsun biri sana terbiyesizlik yapması izin verme sonra emin ol kendine olan saygıdan ötürü insanlar sana da saygı duymaya başlar bir kere sen boyun eğersen baş kaldırana kadar canını yakarlar kimse senin mutluluğundan değerli değil senin içinde kalacağına başkasının içinde kalsın umarım anlatabilmişimdir.

Hocam bende sana benzer bir durumdaydım eskiden ortaokul 6-7 de sınıftaki kimseyle anlaşamaz hepsiyle kavga ederdim beden dersinde kötü oynuyorum diye takıma almazlardı beni lise 1 dede yeni ortama geçmeme rağmen uyum sağlamakta zorlandım kendimi PC'ye kaptırıp dış dünyayla bağımı azalttım iyide oldu Steam üzerinden kendime çok iyi dostlar edindim 4-5 senelik dostlarım var her gün Discord'da konuşuyoruz ve birkaç tanede çevremde arkadaşım vardı onlarla dışarı çıkıyordum bu bana yetiyordu lise bitti 2 sene evde kaldım PC başında oynadım hep sonra ilkokuldan eski bir arkadaşımla denk geldim beni arkadaşlarıyla tanıştırdı onlarda diğer arkadaşlarıyla derken çevrem çok genişledi ve beni de çok seviyorlar sağ olsunlar şimdi üniversite sınavına tekrar girmeyi düsünüyordum ama her gün dışarıya çağrıyorlar hem Discord'taki hem real arkadaşlara vakit ayırmakta zorlanır oldum zamanla bunları atlacaksın kardeşim o zaman içerisinde başka şeylere odaklan bir kız için kendini çok hırpalama tavsiyem kültürünü bilgini geliştir sen kendi hayatına bak ve bilgisayar oyunları falan oyna ya da kitap oku bir şeylere kendini odaklarsan çözümünü bulamadın sorun sürekli seni dürtemez...sen kendi kişiliğini geliştir gerisi zamanla gelecek inan bana bende geçtim bu yollardan intihara kalkıştım ama geçti gitti, sadece zaman lazım...

Tutunacak bir hobi bul ve kendine değer ver sen kendine değer vermedikçe kimse sana değer vermez.

Bende aynı durumdayım. 3 ay falan ağır ders çalışıp spor yaptım. Denemelerde ve yarışmalarda dereceler yaptım sosyalleşmeye başladım. Hikayenin sonunda eskiden benimle dalga geçenlerden biri benimle dalga geçmeye devam etti ben de gittim çocuğa devam ederse avradını s. Eceğimi söyledim çocuk bana yumruk attı ben de teneffüs boyu ona yeri öptürdüm ve burnunu kırdım. Bu arada çocuk boyu 160 benimki o zaman 172 aramızda 15 kilo fark vardı...

Son düzenleme:
Yusuf merhaba, ailenden başka herkes hayatında yalnızca figüran Yusuf bunu bilmeni isterim. Hayatının başrolü de sensin. Boş boş konuşmalar ön plana çıkma isteği o kadar normal ki, ben bu ön plana çıkma isteğim yüzünden ilkokulda sınıf hocamdan yılışık diye hakaret işitiyordum. Bu hakareti çok kafama takmıştım ve yılışık olmamaya calisiyordum ama nafile illa ki bos bos gevezelik yapiyordum e iyi ki de yapmışım ustunden 20 sene gecti ve umurumda bile degil artik. Yani Yusuf şuan bu yaşadığın meseleler sana ağır geliyor eminim. Lise 1de yeni ortama yeni yeni giriyorsunuz yani o çocukları ya da o kizlari daha 8 aydir felan taniyorsun. O hakaret eden hiyarlardan kendini geri çekmelisin yüz verme kardeşim kimseyi de öldürürüm diye korkma el elin seyini gormeden kendininkini tufek sanirmis diye bir soz var bunu ben ilk dayak yedigimde anladim. Gerekirse dal yani korkma dayak yesen de uzulme. İnan bana kardeşim hic birinin bir kiymeti yok 3 4 sene sonra mezun oldugunda 1 2 arkadasindan baskasini umursamayacaksin. Mahalledekiler seni cagirmiyorsa sen onlari cagir bi nabiz yokla nabza gore serbet ver. Ramazan bayram yeni bitti insanlar yeni yeni duzene alisiyor simdi kendini soyutlama. Ve kardesim eger en ufak ilgin varsa kendini kitaplarin arkadasligina birak bir dene insanlardan daha etkili ve sıkı dostluklar kuracaksin kitaparinla.

Selam, Sevgili Yusuf!

Bulunduğun yaş aralığındaki sınıf veya okul üyelerinin, akranlarının sana nahoş (hoş olmayan) yaklaşımları, davranışları ve beraberinde yığınla gelen söylemleri sıklıkla yaşanıyor olması durumu karşısında normallesmesinden mütevellit sürdürmekten çekinilmiyor, kendilerini alıkonulamaz yetkinlikte buluyorlar akranların. Bu durum karşısında da onlara karşılık olarak saldırganca tavırlar sergilemeye hatta halüsinasyonlar görmeye ve hiç arkadaş veya sevgili edinemeyecekmiscesine düşüncelere ittiğini goruyorum.

Sevgili Yusuf, kırık cam teorisi diye kırık olanı kırmaktan cekinilmedigini öne süren bir teori var ve tam da bu durumu karşılamakta. Kıranı kırmaksızın kırıldığını ifâde edip karşı geliyor oluşun onların sergilediklerini düşündürecek ve seni böyle düşüncelere, saldırganca tavra burunmenin ve sana yapılan zorbalığın önüne geçecektir. Insan sosyal bir canlıdır ve bazen genç yaştaki insan(cık)lar bunu kestiremeyebiliyorlar. Sosyal çevrede üstün gelmeye, biriyle/birileriyle alay ederek, çalışıyorlar. Bunu bu doğrultuda anlayınca daha farklı bakıyor insan. Soylediklerim doğrultusunda tutum sergilediğinde insan(cık)lar yanlışını anlayıp yanlışını düzeltmek için senin yanında oluyor olacaktır. Sende mevcut olan sevgiyle kal, Yusuf!

Son düzenleme:
Merhaba, ben Yusuf. Yaklaşık 4 yıldır hiç arkadaşım veya sevgilim olmadı. Zaten sevgili olamaz oraya sonra geleyeceğim, bu süre içerisinde okulda olsun, evde olsun, her yerde yalnızım. İlk önce okuldan başlamak istiyorum, şu an lise 1 deyim. Sınıfta sürekli dalga geçiyorlar benim üstümden, hani şimdi kavga etsem öldürürüm diye korkuyorum. Benim yumruk yeteneğim iyi değil, kafam atabilir bir anda birsine bir şeyler saplayabilirim. O yüzden sınıfta eziliyorum, yarın okul var ve yine beniz ezicekler. Yine benimle dalga geçicekler tüm sınıf ama sırf bazen boş boş konuşuyorum. Hoca soru soruyor ilk önce ben cevap veriyorum, hatalı çıkınca tüm sınıf benimle dalga geçiyor. Bu yazıyı yazdığım anda bile o anlar aklımdan geçiyor ağlıyorum, evde annem gil filan ne boş yaptın filan diye tek bir odada sıkıştım kaldım. Dışarıda sitedeki arkadaşlarımla oynuyordum, 1 2 haftadır beni çağırmıyorlar. İyice kafayı yedim, duygularım kalmadı. Ne üzülebiliyorum, ne gülebiliyorum, etrafta halisülasyonlar görmeye başladım. Her gün ağlıyorum, düzgün bir sevigili aradım. O da olmadı, ellerimi yedim, harbi harbi derimi soydum yemişim. Kendimi parçaladım, o anı hatırlamıyorum. İyice kafayı yedim.
school shooter

Anladığım kadarıyla sınıfın, benim sınıfım gibi, 3 5 çapulcuyla dolu. Onlarla falan arkadaşlık etmeye çalışma sana bı hayırları dokunmaz. Tavsiyem derslerine odaklan. Tenefüslerde falanda onlarla hiç muhatap olma kitabın falan varsa aç onu oku. Liseyi en hızlı şekilde bitirmeye bak. Benim okuduğum sınıfta öyleydi. Hatta ben daha da dayanamamış ve açık liseye geçmiştim. En kötü 11. Sınıfa kadar dayan 12. Sınıfta açık liseye geçer rahat edersin. Sevgili konusuna gelirsek, bence bunlar ciddi konular. Ciddiye almayıp keyfine sevgili olanlardan da bı halt olmaz. Onlara aldanma. Sözün özü, derslerine odaklan adam akıllı bir iş sahibi ol. Arkadaşıda sevgiliyide en iyisinden bulursun o vakit.

Hocam çok takmamaya çalış bunu demek mantıksız gelicek fakat git sınıf hocana söyle çözüm olmazsa git müdür veya yardımcısına durumunu anlat buraya anlattığın gibi dilekçe yaz şikayetçi ol en çok rahatsız edenlerden ondan sonra bulasmazlar diye tahmin ediyorum bende öyle yaptım umarım işe yarar dostum....

Yeni konular

Geri
Yukarı