ARM, Huawei Kirin İşlemciler İçin Olan Lisanları İptal Ediyor

ARM, Huawei Kirin İşlemciler İçin Olan Lisanları İptal Ediyor
İngiliz çip tasarımcısı ARM almış olduğu karar ile birlikte, Huawei Kirin işlemciler için olan aktif sözleşmeleri iptal etmeye hazırlanıyor. Son zamanlarda elde ettiği satış rakamları ile akıllı telefon pazarına damgasını vurmayı başaran Huawei telefonlar, bildiğiniz üzere bir süre önce ABD pazarından kara listeye alınmıştı. Bu doğrultuda Android lisansı iptal edilen Huawei’ye bir darbe de İngiliz […]

Devamı: ARM, Huawei Kirin İşlemciler İçin Olan Lisanları İptal Ediyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Bir gün gelecek gücünü herkes göreceksiniz hepiniz gücümü göreceksiniz diyeceksiniz '' Vay huawei büyük adammış biz kıymetini bilemedik onun ''

Hayır alamazlar şuan kullanılan tüm güncel Android cihazlar ARM mimarisi ile üretiliyor. yani ARM'ın olayı Mimarisi normalda zaten Huawei kendi kirin işlemcilerini üretiyor ama onlarda ARM mimarisi ile çalışıyor yani kimseden alamazlar yeni bir mimari bulmaları lazım.

ARM'ın Huawei'nin lisansını iptal etmiş olması başka üreticilerden ARM tabanlı işlemci almasını etkilemiyor olması lazım. Sonuçta o lisanslar üretim için. Huawei kendi işlemcisini üretemeyebilir ama neden başkasından işlemci alamasın ki? ARM tabanlı işlemciler ile Android telefon tasarlayan yüzlerce Çinli marka var. (Casper'ın telefon alıp üzerine kendi markasını bastırdığı markalar mesela :) ) O kadar markanın işlemci aldıktan sonra üstüne bir de ARM'a para ödediğini sanmıyorum. Lisansın üretim ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Hatalı düşünüyorsam beni aydınlatın lütfen.

Ayrıca bugüne kadar üzerinde Android çalıştırılmış tek işlemci mimarisi ARM değil (En çok kullanılanı ama). Mesela zamanında Asus'un Zenfone serisinde de kullandığı İntel'in X86 tabanlı mobil işlemcileri de mevcut. Ancak bunu Huawei için bir alternatif olarak sunamıyorum çünkü zaten İntel de halihazırda Huawei'ye karşı diğer tarafta duruyor. Sadece "Android cihazlar ARM mimarisi ile üretiliyor" dediğiniz için belirtmek istedim.

ARM'ın Huawei'nin lisansını iptal etmiş olması başka üreticilerden ARM tabanlı işlemci almasını etkilemiyor olması lazım. Sonuçta o lisanslar üretim için. Huawei kendi işlemcisini üretemeyebilir ama neden başkasından işlemci alamasın ki? ARM tabanlı işlemciler ile Android telefon tasarlayan yüzlerce Çinli marka var. (Casper'ın telefon alıp üzerine kendi markasını bastırdığı markalar mesela :) ) O kadar markanın işlemci aldıktan sonra üstüne bir de ARM'a para ödediğini sanmıyorum. Lisansın üretim ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Hatalı düşünüyorsam beni aydınlatın lütfen.

Ayrıca bugüne kadar üzerinde Android çalıştırılmış tek işlemci mimarisi ARM değil (En çok kullanılanı ama). Mesela zamanında Asus'un Zenfone serisinde de kullandığı İntel'in X86 tabanlı mobil işlemcileri de mevcut. Ancak bunu Huawei için bir alternatif olarak sunamıyorum çünkü zaten İntel de halihazırda Huawei'ye karşı diğer tarafta duruyor. Sadece "Android cihazlar ARM mimarisi ile üretiliyor" dediğiniz için belirtmek istedim.
"Tüm güncel Android cihazlar ARM mimarisi ile üretiliyor"
Buradaki güncel kelimesinin altını çizerim ayrıca zamanında x86 zenfone serisi vasat bir pil ömrü ve performansa sahipti zaten çok uzun süre dayanamadı piyasaya ayrıca huawei'nin başka bir üreticider alırsa ARM o üreticiyide kara listeye alır. Kaldi ki ARM'dan lisans almak o kadar da kolay bir şey değil burada bahsedilen bir daha ARM mimarisine sahip ürünler ortaya çıkaramamasıdır Huawe'nin Applenin bile ARM kullandığı bu dünyada Huawei çok uzun dayanamaz piyasada bence

Çin Devleti bu :) Ne yapacağı belli olmaz. Belki öyle kritik bir yerden vururlar ki Trampet "R" yapmak zorunda kalır.
Ne dersiniz bu kriz AMD'nin mobil tarafına da girmesini sağlayabilir mi? Hazır 7nm düzeyine geçilmişken
Dostum, AMD, ABD merkezli şirket. Üretim yerleri Uzakdoğu olabilir ama şirketin ana merkezi ABD'de. O yüzden unut.

Çin, Rusya. Bu ikili kendi İşlemcilerini geliştiriyordu yanlış hatırlamıyorsam? Ne oldu o iş?

Çin Devleti bu :) Ne yapacağı belli olmaz. Belki öyle kritik bir yerden vururlar ki Trampet "R" yapmak zorunda kalır.

Dostum, AMD, ABD merkezli şirket. Üretim yerleri Uzakdoğu olabilir ama şirketin ana merkezi ABD'de. O yüzden unut.

Çin, Rusya. Bu ikili kendi İşlemcilerini geliştiriyordu yanlış hatırlamıyorsam? Ne oldu o iş?
Kendi teknolojileri yok ki tamemen nüfüs gücü ile düşük üretim masrafları ile ekonomisini şişirmiş bir devlet.
Demokrasi, özgürlük,işci hakları, özel hayatın gizliliğinden yoksun bir ülke birde yapay güneş vaadlerine kanacak kadar eğitimsiz bir halkları var. Diktatörler için çok uygun bir gelişme ortamı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı