Artan PC Bileşen Fiyatları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yer
Mersin
Görüşlerinizi almak için bu konuyu açtım. Neredeyse her şeyin fiyatı git gide artıyor. Bu piyasada herhangi bir bileşen almak sizce doğru bir şey mi? Şöyle bir bakıyorum da geçen sene 8 GB RAM 120-250 TL arasındaydı hatta 250 TL'ye 2133 MHz DDR4 RAM alınıyordu. Şimdi bakıyorum 8 GB 2133MHz RAM 500-600 TL, aynı şekilde 16 GB RAM 1000-1300 TL. Ekran kartlarına zaten lafım yok. 650 TL'ye alınan GTX 1050 Ti 1300 TL'ye kadar çıkmış. Diğer bileşenler de öyle birkaç ay önce AMD Ryzen R5 1400 veya 2400G almayı düşünüyordum ortalama 700 TL'ydi şimdi 1000 TL. Bir keresinde hatırlıyorum da 2300 TL'ye İtopya'da GTX1080 vardı, şimdi 4000-5000 TL. Bu ne arkadaş?! Günümüzde bir emekli maaşı 1300 TL. Babam da 1300 TL alıyor. Sizce alınır mı herhangi bir şey? Alan arkadaşlar kendini kazıklanmış gibi hissediyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatların artması kötü bir şey elbette ama kısa vadede düşeceğini hiç sanmıyorum alacağın varsa çokta beklemene gerek yok bence indirimleri takip ederek biraz olsun daha uygun fiyata alabilirsin.

Bu piyasada herhangi bir bileşen almak sizce doğru bir şey mi?
İhtiyaç varsa akan sular durur. Doğrusu yanlışı olmaz.
Diğer bileşenler de öyle birkaç ay önce AMD Ryzen R5 1400 veya 2400G almayı düşünüyordum ortalama 700 TL'ydi şimdi 1000 TL.
Düşündükçe fiyat artıyor, düşünmeden almak en hesaplısı.
Alan arkadaşlar kendini kazıklanmış gibi hissediyor mu?
Eğer veletistan mantığı ile lüks olsun, zevk olsun diye alınırsa kazıklanmış hissetmek saçma olur. Ancak ihtiyaç gereği alınıyorsa ve ederinden fazla ödeniyorsa kazık yedim hissiyatı doğru olur.

Görüşlerinizi almak için bu konuyu açtım. Neredeyse her şeyin fiyatı git gide artıyor. Bu piyasada herhangi bir bileşen almak sizce doğru bir şey mi? Şöyle bir bakıyorum da geçen sene 8 GB RAM 120-250 TL arasındaydı hatta 250 TL'ye 2133 MHz DDR4 RAM alınıyordu. Şimdi bakıyorum 8 GB 2133MHz RAM 500-600 TL, aynı şekilde 16 GB RAM 1000-1300 TL. Ekran kartlarına zaten lafım yok. 650 TL'ye alınan GTX 1050 Ti 1300 TL'ye kadar çıkmış. Diğer bileşenler de öyle birkaç ay önce AMD Ryzen R5 1400 veya 2400G almayı düşünüyordum ortalama 700 TL'ydi şimdi 1000 TL. Bir keresinde hatırlıyorum da 2300 TL'ye İtopya'da GTX1080 vardı, şimdi 4000-5000 TL. Bu ne arkadaş?! Günümüzde bir emekli maaşı 1300 TL. Babam da 1300 TL alıyor. Sizce alınır mı herhangi bir şey? Alan arkadaşlar kendini kazıklanmış gibi hissediyor mu?

Bu ürünlerin fiyatlarını siteler belirlemiyor. Adamlara da o fiyatlardan geliyor zaten ürünler. Geçen sene dolar 3.5 küsürken şuan 5 e doğru gidiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin dış borcu sürekli artıyor. Bu yüzden dışarıya sürekli olarak TL akıyor. Bu da ülke içindeki TL miktarını azalttığı için TL'nın değerini düşürüyor. TL değeri düştükçe Dolar yükseliyor. Dolar yükseldikçe de bu ürünlerin fiyatı artıyor. Yani fiyatı artan GPU,CPU.RAM'ler vs. değil. Onların dolar fiyatları hep aynı. TL bazında fiyatları yükseliyor sürekli çünkü para değer kaybediyor. Örnek olarak 500 dolarlık bir Ekran Kartı geçen sene Dolar 3.5 iken fiyatı 1750 idi. Şuan aynı ekran kartı 2350 TL. Anlatabilmişimdir umarım. Dış borç bu kadar hızlı artarken ve ülke hiçbir şey üretmeden sürekli olarak ithalat yapmaya devam ederse TL değer kaybetmeye devam edecek ve bu fiyatlar asla düşmeyecek.

Hayaller=Ekonomi iyi gidiyor. Dolar Dış Mahlukların oyunu yüzünden artıyor. Üst Akıl. Uzun adam kazansın her şey düzelecek. 2023. Koyduk mu ? Cehape zihniyeti. Ey....

Gerçekler=Dolar 4.6, Euro 5, Soğan6. "İç savaş" halinde ki suriyeden "PATATES" ithal etmek. Samanı, sığırı ithal etmek. Çay getirip götüren "Akıllı Süper Hüper" robotlar yapmak.

Bunlar oldukça, her şeyin parası artacak.

Hayaller=Ekonomi iyi gidiyor. Dolar Dış Mahlukların oyunu yüzünden artıyor. Üst Akıl. Uzun adam kazansın her şey düzelecek. 2023. Koyduk mu ? Cehape zihniyeti. Ey....

Gerçekler=Dolar 4.6, Euro 5, Soğan6. "İç savaş" halinde ki suriyeden "PATATES" ithal etmek. Samanı, sığırı ithal etmek. Çay getirip götüren "Akıllı Süper Hüper" robotlar yapmak.

Bunlar oldukça, her şeyin parası artacak.
Evet gerçekler bunlar ama bunun yeri burası değil. Ben teknik bilgi verdim sadece şimdi sizin postunuzun altına karşıt görüşlü insanlar gelecek konu uzayacak hepimiz ban yiyeceğiz :D

Evet gerçekler bunlar ama bunun yeri burası değil. Ben teknik bilgi verdim sadece şimdi sizin postunuzun altına karşıt görüşlü insanlar gelecek konu uzayacak hepimiz ban yiyeceğiz :D
Burası Technopat, İrticaya ve de yobazlığa yer vermiyoruz. Ben teknik bilgi verdim. Rakam ve sayılar, sebep-sonuç. Konu uzamayacak, ben daha fazla yazmayacağım. Yazan ve de karşıt olan birisi olursa da "Göz Ardı Et" ile kara listeye alacağım.

Burası Technopat, İrticaya ve de yobazlığa yer vermiyoruz. Ben teknik bilgi verdim. Rakam ve sayılar, sebep-sonuç. Konu uzamayacak, ben daha fazla yazmayacağım. Yazan ve de karşıt olan birisi olursa da "Göz Ardı Et" ile kara listeye alacağım.
Ben Atatürk genciyim. Ve bu forumda yeniyim. Konu içerisinde bir kısaltmayı küçük harfle yazdığım için uyarı yediğimi düşününce bu konudan ban yemek muhtemel :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı