Artan PC Bileşen Fiyatları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben Atatürk genciyim. Ve bu forumda yeniyim. Konu içerisinde bir kısaltmayı küçük harfle yazdığım için uyarı yediğimi düşününce bu konudan ban yemek muhtemel :)
Kısaltmalar büyük harflerle yazılmak zorundadır, biraz kesin ve sert çizgileri olsa da gayet hoş bir ortam. Hata yapmaktan kaçının lakin size sadece uzaklaştırma cezası vereceklerdir. Aramıza hoş geldiniz. Konuş dışına çıkmak da yasak olduğu için, fazla uzatmamak gerekiyor :)

Bu ürünlerin fiyatlarını siteler belirlemiyor. Adamlara da o fiyatlardan geliyor zaten ürünler. Geçen sene dolar 3.5 küsürken şuan 5 e doğru gidiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin dış borcu sürekli artıyor. Bu yüzden dışarıya sürekli olarak TL akıyor. Bu da ülke içindeki TL miktarını azalttığı için TL'nın değerini düşürüyor. TL değeri düştükçe Dolar yükseliyor. Dolar yükseldikçe de bu ürünlerin fiyatı artıyor. Yani fiyatı artan GPU,CPU.RAM'ler vs. değil. Onların dolar fiyatları hep aynı. TL bazında fiyatları yükseliyor sürekli çünkü para değer kaybediyor. Örnek olarak 500 dolarlık bir Ekran Kartı geçen sene Dolar 3.5 iken fiyatı 1750 idi. Şuan aynı ekran kartı 2350 TL. Anlatabilmişimdir umarım. Dış borç bu kadar hızlı artarken ve ülke hiçbir şey üretmeden sürekli olarak ithalat yapmaya devam ederse TL değer kaybetmeye devam edecek ve bu fiyatlar asla düşmeyecek.
Tam tersi olacak hocam. Dış borçlar dolarla ödendiği için ülkedeki dolar sayısı azaldığından dolar artıyor. Biz TL ile dış borç ödemiyoruz, ödeyemeyiz de.

Hayaller=Ekonomi iyi gidiyor. Dolar Dış Mahlukların oyunu yüzünden artıyor. Üst Akıl. Uzun adam kazansın her şey düzelecek. 2023. Koyduk mu ? Cehape zihniyeti. Ey....

Gerçekler=Dolar 4.6, Euro 5, Soğan6. "İç savaş" halinde ki suriyeden "PATATES" ithal etmek. Samanı, sığırı ithal etmek. Çay getirip götüren "Akıllı Süper Hüper" robotlar yapmak.

Bunlar oldukça, her şeyin parası artacak.
O kadar güzel bir cevap verdiniz ki... Tam da sorunumuz bu işte. 2002'den bu yana yoldan başka bir şey yapmayan adamdan ekonomiyi düzeltmeyi beklemek. Veya biz dolarla alışveriş yapmıyoruz ki zaten diyen insanlardan oy vermemesini beklemek.

Tam tersi olacak hocam. Dış borçlar dolarla ödendiği için ülkedeki dolar sayısı azaldığından dolar artıyor. Biz TL ile dış borç ödemiyoruz, ödeyemeyiz de.
Doları TL vererek aldığın için TL ile ödemiş oluyorsun hocam borcunu. TL vererek dolar alıyorsun. TL yurtdışına gidiyor. Dolar ülkene geliyor. Sonra dolar ile borcunu ödediğinde dolar da yurtdışına gidiyor. Sonuç olarak ülkenden TL dışarıya akıyor. Bir ülkede dolar sayısı az olduğu için dolar yükselmez. Kendi paran az ise yükselir çünkü kendi paran değer kaybeder. Bakınız Kuveyt'e. Adamlar her yıl milyonlarca varil petrol satıyor. Ancak tek koşulları benim petrolümü sadece benim paramla alabilirsin diyor. Bu sayede paraları ülke içinde kalıyor. Yurtdışına akmıyor paraları. 15.4 TL = 1 Kuveyt Dinarı

O kadar güzel bir cevap verdiniz ki... Tam da sorunumuz bu işte. 2002'den bu yana yoldan başka bir şey yapmayan adamdan ekonomiyi düzeltmeyi beklemek. Veya biz dolarla alışveriş yapmıyoruz ki zaten diyen insanlardan oy vermemesini beklemek.
Haklısınız. Maalesef insanımız duygularıyla ve dogmalarıyla hareket ettiğinden bu ekonomi bu adam gidene kadar düzelmeyecek.

Haklısınız. Maalesef insanımız duygularıyla ve dogmalarıyla hareket ettiğinden bu ekonomi bu adam gidene kadar düzelmeyecek.
Gittiğinde bile hemen düzelmesi mümkün değil. Şahsen gideceğini de düşünmüyorum... Bazen düşünüyorum da neden oy veriyorlar mesela? Ne yaptı? Soruyorum duble yol yaptı diyorlar. Ya tamam da yol yapmak bir ayrıcalık değil ki zaten, sen hükümetsen yapmak zorundasın. Ki Ankara'da yapılan yolları da görüyoruz her seferinde sel basıyor. Hadi her şeyi geçtim bunlarla neden övünüyoruz? Osmanlı da aynı duruma düştü toprak fazlalığı ile büyük olduğunu sandı ki Batı o zamanlar teknolojiyle gelişiyordu. Sonra ne oldu ekonomimiz battı. Biz hala Batı bizi kıskanıyor demeyle övündük. Şimdi de aynı durumdayız adamlar neler neler üretirken biz daha hedef 2023 bor. Çöp ithal eden bir ülkeyiz. Kimse kusura bakmasın ama ben bu ülkeyi nasıl kazandığımızla övünmek yerine gidip çöp ithal ettik, yol yaptık diye övünmem. Bu ülkeyi kurtarana da ''Ayyaş'' diyen adama saygı duyamam.

Gittiğinde bile hemen düzelmesi mümkün değil. Şahsen gideceğini de düşünmüyorum... Bazen düşünüyorum da neden oy veriyorlar mesela? Ne yaptı? Soruyorum duble yol yaptı diyorlar. Ya tamam da yol yapmak bir ayrıcalık değil ki zaten, sen hükümetsen yapmak zorundasın. Ki Ankara'da yapılan yolları da görüyoruz her seferinde sel basıyor. Hadi her şeyi geçtim bunlarla neden övünüyoruz? Osmanlı da aynı duruma düştü toprak fazlalığı ile büyük olduğunu sandı ki Batı o zamanlar teknolojiyle gelişiyordu. Sonra ne oldu ekonomimiz battı. Biz hala Batı bizi kıskanıyor demeyle övündük. Şimdi de aynı durumdayız adamlar neler neler üretirken biz daha hedef 2023 bor. Çöp ithal eden bir ülkeyiz. Kimse kusura bakmasın ama ben bu ülkeyi nasıl kazandığımızla övünmek yerine gidip çöp ithal ettik, yol yaptık diye övünmem. Bu ülkeyi kurtarana da ''Ayyaş'' diyen adama saygı duyamam.
Dediğiniz gibi insanlarımız sosyal devlet anlayışını kendilerine yapılan bir icraat olarak gördükleri için bu adam ölene kadar cahil kesimimizden oy toplayacak, bizde maalesef nal toplayacağız.

Ben geçen sene pahalı biraz bekleyeyim dedim iyice pahalandı ve şuan ekran kartı siparişimi geçtim.. Yapacak bir şey yok ne kadar beklersen o kadar zarara giriyoruz zaten düşse düşse dolar 4.20 ye falan düşer o da kaç ay kimbilir. Bence bütçenizi belirleyin karşılığına hangi sistem denk geliyorsa alın ben toplamaya başladım şu an.

Artık acımıyorum halka. Çayının büyük bölümünü bu ay satamayan Rize de ki halk'a müstehak. Neden mi ? Kendileri en son seçim de Cumhur ittifakına %77 oran da oy verdi. Ben Şeker fabrikaları satıldığı halde yine de büyük bölümünün Cumhur ittifakına oy verdiği illerimize de acımam. Adamlar onların şehirlerin de ki ekmek teknelerini satıyor ama adamlar yine de büyük bir oranda onlara oy veriyor. Sürünsünler, ne zaman ki kurtuluş savaşın da ki o kuvvayı milliye duygusuna sahip devrimci Türk halkı tekrar ortaya çıkarsa o zaman destek vereceğim. Eğer bileşenlerin, patatesin-soğanın-ekmeğin fiyatı artıyorsa bu sebepler yüzündendir.

Yine konu döndü dolaştı siyasete geldi. Nerede bu moderatörler?
Ayrıca şu an alabiliyorsanız alın. Beklerseniz daha da artacak çünkü. R5 2400G'nin fiyatı 1 ayda 100TL civarında yükseldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı