Artic Freezer 240 kasanın önüne takılmalı mı?

Resitall

Decapat
Kek günü
Daha fazla  
Ryzen 5 5600X işlemcim boşta 70 derece çalışıyordu bu sebepten dolayı sıvı soğutma almaya karar verdim ve sıvı soğutma aldım. Aldığım sıvı soğutma Artics Liquid Freezer II ARGB modeli sıvı soğutmanın radyatörü öbür sıvı soğutmalı göre daha kalın olduğu için hiçbir parçayı çıkartmadan kasanın üst tarafına sokmaya çalıştım. Sığıyor mu diye sokmayı denediğimde sıvı soğutma RAM'lere çarptığı için girmiyordu RAM'ler olmasa tam oturucak kasanın üst tarafına girmediği için aklıma gelen tek çözüm öndeki 3 fanı çıkartıp üst tarafa takıp sıvı soğutmayı ön tarafa takmak. Böyle yaparsan oyunlarda kaç derece olur işlemcim? Ya da sıvı soğutmayı iade edip Corsair H100i Elite Capellix mi almalıyım? Siz nasıl yapmamı önerirsiniz?

Dosya Ekleri

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    10,5 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
Bende Arctic 360mm var o bile öne takılı. Aynı işlemci oyunlarda 47 derece bu mevsimde. Yazın da 50 derece falan oluyor.

Öne tak, öndeki fanları yukarı içeri hava çekçek şekilde tak egzoz fanı da sıcak havayı dışarı atar mis gibi.

Normalde pompa yukarıda kalacağı için öne takmak önerilmez ama sen takma mecburiyetinde kaldığın için öne takacaksın kaybettiğin tek şey pompa ömrü ve performansı olacak.

Öyle bir durum yok günümüz kasalarında. Öyle bir durum olması için 360mm yuvaya 240mm radyatör takıp, onu da aşağı konumlandırmak gerekli.

Öyle bir durum tabii ki var sadece sıcaklıklar fazla oynamadığı için yok gibi gözüküyor.
Pompayla radyatör aynı seviyede olsa bile performans kaybı yaşanır ama çok az seviyede olduğu için farkedilmez.
Uzun kullanım sonucunda pompa ömrü daha hızlı biter.

Geri
Yukarı