Artic Freezer 34 e-Sports Duo sıcaklık değerleri çok dalgalı

@277726 kullanıcı yorumlarına göre, noctua NT-H1, bir ayda, Cooler Master mastergel Pro ise birkaç ayda ısı iletkenliğinde ciddi kayıp yaşıyor.

Oda koşullarında raf ömrü, çoğu silikon bazlı termal macun için 2 yıl. Genelde sentetik maddelerin raf ömrü 60 aydır, ancak termal macunlarda raf ömrünü belirleyen şey, silikon hamurla karışım halinde bulunan taneciklerin çökmesidir, sıvı-katı şeklinde iki kısımlı hale gelir. 5 yıldan az saklanmış her sentetik karışım, tekrar karıştırılarak kullanılabilir, ki çoğu zaman 10 yıla kadar da sentetik maddeler sağlam kalır. Plastikler de sentetik, evdeki plastik malzemelerin durumu da aynı.

Soğukta saklanması iyi olur, buzdolabı olur, sıcakla kürleşiyor çünkü. Ayrıca gün ışığı vb her türlü uv ışıktan da korunmalı. Çoğu satıcıda, uv ışık da yayan soğuk beyaz ampüllerin kullanılması, bu açıdan kötü.

Soğukta saklandığında katı kalıp olacak ve daha sonra hiç kullanılmaz hale gelmeyecek mi? Oda sıcaklığında, güneş ışığının görmediği bir alanda saklayamaz mıyım? Sizce bu dalgalanma nasıl çözülür onu da sorayım.
Dragon Center oto modlarından birini kullandığımda 4 dklık stress testi sonuçları bu şekilde. Sizce Dragon Center normal güzel ayarlara nasıl getiririm? Dereceleri düşürmek istiyorum.
Soğukta saklandığında katı kalıp olacak ve daha sonra hiç kullanılmaz hale gelmeyecek mi? Oda sıcaklığında, güneş ışığının görmediği bir alanda saklayamaz mıyım? Sizce bu dalgalanma nasıl çözülür onu da sorayım.
Dragon Center oto modlarından birini kullandığımda 4 dklık stress testi sonuçları bu şekilde. Sizce Dragon Center normal güzel ayarlara nasıl getiririm? Dereceleri düşürmek istiyorum.

Arkadaşlar şu an Dragon Center kendisi kapattı artık modlarda değişiklik yapmak için yeniden başlatma izni istiyor ve ben değiştirmedim. Programı sadece oyun modu ve başka yardımlar için kullanmayı düşünüyorum. BIOS'tan 3.7GHz Game mode açık CPB kapalı bir şekilde MSI Afterburner ilemin 36 Max 49 avarage 37-38 derecelerde. Ben şimdi bu 3.7 yaptığım için garantiden çıkmış bulunuyor değil mi?
Arkadaşlar Dragon Center'i bilgisayarımdan kaldırdım. BIOS'u sıfırlayıp tekrardan eski ayarlarımı yaptım. Normalde Game mode açtığımda 3.6GHz olurdu çünkü CPB kapalı. Ama nedense Game mode açtığımda başlangıçta sarı bir yazı çıktı ve Game mode hakkında farklı bilgiler veriyordu tam okuyamadım çok çabuk geçti içinde CMOS'ta geçiyor. Yabancı bir kaynaktan "CMOS ve BIOS ayarlarınızı değiştirmeyin" yazdığı söylenmiş.
Bu eklediğim resim 4.050GHz ile çalışırken olan 13dk AIDA64 stress testi. MSI Afterburner'da en fazla 83 derece gösteriyor. Sizce böyle kullanmaya devam edersem bir sorunla karşılaşır mıyım? Eğer değerler gerçekten kötüyse 3.6GHz nasıl geri çevirebilirim? Ne önerirsiniz?

Dosya Ekleri

• stabilitytestdragoncenter.png
    stabilitytestdragoncenter.png
    34,7 KB · Görüntüleme: 38
  • stabilitytest4049GHz.png
    stabilitytest4049GHz.png
    34,3 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Overclock yapmak işlemcini garanti dışı bırakmaz. Bunu yaparken anakartın sağlamlığı ve işlemcine verdiğin voltaj değerleri senin sorumluluğunda. Ayrıca boşta 35 derece çok güzel orta seviye bir hava soğutma için. Boşta oluşan dalgalanmaların bir miktar azaltman için işlemcini 3.8-3.9 GHZ'e sabitle ve ona uygun voltajı ver. Birazda olsa etkisi olacaktır. Kendi deneyimlerime göre bunu yaptığım zaman ben dalgalanmanın önüne geçtim. Eğer çok takıyorsan bunu güzel bir sıvı soğutma al. Şuan benim işlemcim boşta 1-2 derece kadar dalgalanma yapıyor sıvı soğutma ile. Ayrıca CPB açık.

Overclock yapmak işlemcini garanti dışı bırakmaz. Bunu yaparken anakartın sağlamlığı ve işlemcine verdiğin voltaj değerleri senin sorumluluğunda. Ayrıca boşta 35 derece çok güzel orta seviye bir hava soğutma için. Boşta oluşan dalgalanmaların bir miktar azaltman için işlemcini 3.8-3.9 GHz'e sabitle ve ona uygun voltajı ver. Birazda olsa etkisi olacaktır. Kendi deneyimlerime göre bunu yaptığım zaman ben dalgalanmanın önüne geçtim. Eğer çok takıyorsan bunu güzel bir sıvı soğutma al. Şu an benim işlemcim boşta 1-2 derece kadar dalgalanma yapıyor sıvı soğutma ile. Ayrıca CPB açık.

Hocam şu an benim boşta değerlerimmin 31 Max 45 ama sorun AIDA64 testinde Max 82 çıkması kötü çünkü 6Dk'da çıkıyor ama genel avarage 65-70. sıvı soğutma keşke önceden düşünüp bütçemi arttırıp alsaymışım ama şu an bunu satın aldığım için bir 5 sene sonra falan belki düşünebilirim. Overclock yapmak işlemciyi garanti dışı bırakır diyordu Recep Baltaş tam bilemedim. Eğer gerçekten zarar vermeyecek bir şekilde normal bir overclock yapmak garanti dışı bırakmıyorsa gerçekten yapmak isterim. Belki burada konu açarak normal değerlerde overclock yapmama yardımcı olanlar olabilir.

Değerler iyi. CPB dalgalanma yaratır zaten normalde. Manuel OC yapın çok tatlı olur. CPB'yi kapatıp.

CPB kapalı zaten hocam. O yüzden çok sıçrama yapmıyor şu sıralar. CPB açınca bayağı bir sıçramalar oluyor. Şimdi MSI Afterburner'dan baktığımda 34-35 boşta arada bir 42-46 falan çıkıyor bazen o kadar. Ha bu kullanım Google Chrome açıkken oluyor. Arkada Corsair, SteelSeries, mcaafe var. Şimdi AIDA64 6Dk'da 82 vermesi kötü değil mi? Yani manuel OC yapsam daha az zarar vermiş olacağım işlemciye. Umarım garantiden çıkmaz.

Hocam şu an benim boşta değerlerimmin 31 Max 45 ama sorun AIDA64 testinde Max 82 çıkması kötü çünkü 6Dk'da çıkıyor ama genel avarage 65-70. sıvı soğutma keşke önceden düşünüp bütçemi arttırıp alsaymışım ama şu an bunu satın aldığım için bir 5 sene sonra falan belki düşünebilirim. Overclock yapmak işlemciyi garanti dışı bırakır diyordu Recep Baltaş tam bilemedim. Eğer gerçekten zarar vermeyecek bir şekilde normal bir overclock yapmak garanti dışı bırakmıyorsa gerçekten yapmak isterim. Belki burada konu açarak normal değerlerde overclock yapmama yardımcı olanlar olabilir.
Manuel ve güvenli bir OC yapın. İşlemci en sağlam parça neredeyse. CPB olayı bir oda lamba anahtarını sürekli aç kapa yapmaya benziyor. Ne yapabileceğini siz düşünün. OC garanti dışı bırakır ama zaten düzgün bir OC sizi mağdur etmeyince firmayı da mağdur etmez.
CPB kapalı zaten hocam. O yüzden çok sıçrama yapmıyor şu sıralar. CPB açınca bayağı bir sıçramalar oluyor. Şimdi MSI Afterburner'dan baktığımda 34-35 boşta arada bir 42-46 falan çıkıyor bazen o kadar. Ha bu kullanım Google Chrome açıkken oluyor. Arkada Corsair, SteelSeries, mcaafe var. Şimdi AIDA64 6Dk'da 82 vermesi kötü değil mi? Yani manuel OC yapsam daha az zarar vermiş olacağım işlemciye. Umarım garantiden çıkmaz.
82 derece o soğutucu için çok kötü. İşte bunun sebebi saçma sapan verilen voltaj. CPB yani :)

Manuel ve güvenli bir OC yapın. İşlemci en sağlam parça neredeyse. CPB olayı bir oda lamba anahtarını sürekli aç kapa yapmaya benziyor. Ne yapabileceğini siz düşünün. OC garanti dışı bırakır ama zaten düzgün bir OC sizi mağdur etmeyince firmayı da mağdur etmez.

82 derece o soğutucu için çok kötü. İşte bunun sebebi saçma sapan verilen voltaj. CPB yani :)
Hocam CPB zaten kapalı :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı