Artık parayı yönetmelisiniz

Ama bir girişimci olursanız tek seferde bir doktorun 10 yılda kazandığı parayı kazanma şansınız bile var. Tabii ilk önce biraz sermaye gerekiyor.
Kendi sektörümden örnek vereyim bildiğim için. Bugün girişimcilik yapayım, çalışanım olsun desen günlük 800 TL aşağısına gelmiyor, müşteri desen fiyatı öyle düşük istiyor ki neredeyse mazot parasını karşılamıyor.

Biraz sermaye lazım, evet birazcık. Sadece 200 bin sterlincik. E tabi bütün bunları bir araya getirirseniz size garantisini vereyim, har vurup harman savurmadığınız, hangi paranın sizin hangi paranın iş için olduğunu karıştırmadığınız sürece her 4 ayda bir bir doktorun 10 yıllık maaşını alabilirsiniz. 🙂

Nereden çıktınız nereden türediniz anlamadım ama arkadaşlar bu kadar basit değil.

Bu kadar basit olsa herkes yapar değil mi? Maadem bu kadar kolay neden herkes yapmıyor, çünkü yapamıyor.

Bu kadar kolay bir şekilde bu kadar çok para kazanılabiliyorsa herkes yapar herkes zengin olurdu.

Zaten bunu yapıp parasını kazanan adamlar hem size para karşılığında yarım yamalak bilgi vererek para kazanıyor hem de sizin o çok para kazanma ümitlerini sizi eleyerek yok ediyor.

Bu devirde sanayide çalışsan bile doktordan çok daha fazla kazanabiliyor. 3-5 günde cebine 5000-6000₺ koyabiliyorsun. En basit bir tesisat içinde bile 4 saatte 1500-2000₺ girebiliyor cebine.

Geçen gün tesisata gittik 11, 30-1, 30 saatleri arasında 1000₺ koyduk cebe döndük malzeme parası çıkar 300₺ 700₺ 3 saatte. Günde 3 kere gitsen 2100₺. Haftada 4 kere gitsen 8400₺ ayda ise 33600₺.

Bu arada biz uyguna yapıyoruz bakarsak yaptığımız iş için 1500-2000₺ istiyorlar. 1500 üzerinden hesaplarsak günde 3 kere 4500₺ 900 malzeme 3600₺ haftada 4 ekre gittin 14400₺ aya vurdun 57600₺...

Konuya ek olarak bir metin de ben yazayım. İşveren olmak kolay değildir, çalıştıran olmak kolay değildir. Herkesten çok daha fazla çalışmanız lazım. Zengin olana kadar belki çok fazla uykusuz kalacak, çok fazla zorlukla karşılaşacaksınız. Bill Gates, Elon Musk gibi ultra zenginler yatarak kazanmadı bu paraları. Herkesten daha çok, daha verimli çalıştılar. Diğerlerinden başarılı olmak istiyorsanız onlardan çok daha az konforlu olmak zorundasınız. Girişimci olmak kolay değildir. Eğer öyle olsaydı dünyada doktorlar, mühendisler yerine girişimciler çok daha fazla olurdu. Mesela ben ileride girişimci olmak istiyorum, ülkemi diğer ülkelerde temsil etmek istiyorum. Girişimci ve yatırımcı olmak küçüklüğümden beri hayalimdir. Ama son zamanlarda internette görüyorum ki yok 0 dolara dropshipping, yok 300 dolarla başlayın aylık 1000 dolar kazanın, yok okulları bırakın, ticarete atılın, okul saçmalıktır şudur budur. Kim okul okuyarak milyarder olacağımızı söyledi ki? Ben okula milyarder olmak için değil, bilim öğrenmek ve kültürlenmek için gidiyorum. Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi girişimciler aptal mı da okul okudu? Ticarete girişmek için büyük bir sermaye lazım. Öyle 300 dolarla falan unutun yani. Cevabım konuya değil, zengin olmaya at gözlüğüyle bakanlara. Ek olarak söyleyeyim, Amazon FBA, Dropshipping gibi işlerde adam gibi başarılı olmak istiyorsanız en az 3000 doları gözden çıkarın. Annem de internette görüp yapmak istiyordu, dedim ki bu kadar kolay değildir herhalde zengin olmak. Gidip bir araştırayım dedim, yaklaşık 1 ay civarı hep bu işleri yapanların yorumlarını vs. okudum. Eğitim satanlar nedense hep düşük bütçeyle yapılabilir demiş, ne tesadüf 🤡 Fakat tanınmayan ama bu işte başarılı olan kişilerin çok büyük çoğunluğu en az 2000-3000 dolar gibi bir bütçeyle başlayabilirsiniz demiş. Ayrıca 3000 doları olan da direkt başarılı olmuyor, iyi ürün analizi lazım, piyasayı iyi analiz etmek lazım. Ufak ufak bir sürü detayları var. Kısaca zengin olma gibi bir hayaliniz varsa, gittikçe daha da zor günler sizi bekliyor. Girişimciliğe artan sevda son yıllarda uçmaya başladı. Fakat bu sevda realist bir sevda değil. Çoğu 300 dolarlık sermayeyle e-ticaretle vs. zengin olacağını sanıyor. Ben bile bu tipler yüzünden vazgeçsem mi diye düşünüyorum. Sevmediğiniz bir mesleği seçmeyin, önceliğiniz para olmasın. Ben bu meslekleri sevdiğim için yapmayı düşünüyorum, önceliğim zengin olmak değildi. Zengin olacağım diye okul falan okumayıp hayatınızı karartmayın. Ha derseniz babamın güzel bir mesleği, işyeri var, ben devam edeceğim o zaman tamam. Veya ticarete atılmak istiyorsunuzdur, babanızın bolca parası vardır, size de büyük bir sermaye veriyordur o zaman okuldan ayrılıp ayrılmamak size kalmış. Dünyanın, ülkemizin mühendislere, doktorlara da ihtiyacı var. O meslekleri seviyorsanız onları yapın. Zaten sevdiğiniz bir meslekte başarılı olma oranınız sevmediğiniz mesleğe göre çok daha yüksek. Zengin olacağım diye sevmediğiniz mesleği yapıp sonra da hayatınızı karartmayın.

7 sayfa mesajı okuyacak değilim ama şu anda istediğini yiyip, içen, istediği yeri gezen çoğu kişi sizden daha fakir. Adamın 50 milyonluk serveti, 70 milyon da piyasaya borcu var ama umrunda değil. Hanginizin 20 milyon borcu var? İflas eden şirketlerin sahibi de sokaklara düşmüyor. Her riskin getirisi de götürüsü de fazladır yani ona göre hayatınızı şekillendirin. Asgari ücretle bir ömür sürünmek de bir seçenek tabii.

Kendi işinizi yapmıyorsanız da maaşlı köle olmaktan mümkün mertebe kaçının, memurluk hariç. Memurluk iyidir. Maaşlı kölelik yalnızca hayat standartlarının yüksek olduğu ülkelerde mutluluk getirir, burada değil.

Ders vermiyorum, fakat hayatınızı boşa harcamayın diyorum. Herkes bir yerden başlar, sen ne kadar kazanıyorsun peki? Meslek sahibi olup akşam 6'ya kadar çalışacaksın.
Kazandığın parayı küçümsemiyorum. Bir yerden başlamak iyidir her zaman ben Kripto ve hisselerle uğraşıyorum senin kazandığın parayı belkide fee olarak veriyorumdur. Böyle konular açarken milletin tepkilerini biraz ölçüp de aç. Kazandığın para büyük miktarlar da olsa şu konuyu açsan kimse sana bir şey diyemez. Aylık 500 tl kazanıyorum diyorsun millet gülüp geçer kendini komik duruma düşürüyorsun.

Geri
Yukarı