Artık PC Oyunlarında 60 FPS Görmek Zorlaştı

İlk önce 30'un üstünü insan algılayamaz kesinlikle yalan bir şey. 60'ın üstündeki değerler için doğru. Ben şahsen 60 dan 55 e düşünce bile anlıyorum. Yavaşladığını farkediyorum. İkinci olarak MSAA yarım açmak işe yarıyor doğru :) ve son olarak hayır ben 30 FPS de rahat oynayamıyorum. Oyun yağ gibi akmıyor :D

Sistemde bir problem yok diyorum anlamıyorsunuz :) durun yazayım;

- Intel Core i5-4690
- MSI Z97 Gaming 3
- G-Skill Ripjawsx 1866Mhz (4x2) Dualkit RAM
- Powercolor R9 290X PCS+
- HAF 912 PLUS 750W 80+
- 120GB Samsung EVO SSD ve 1TB Cavier Blue HDD
- Windows 8.1 Pro 64bit

Driverlar güncel ve ısınma problemi yok. Hayır ben demiyorum ki oyunlar yavaş çalışıyor. Siz hala yok ben şu kartta 50 FPS aldım , yok sende problem var diyorsunuz...

Watch Dogs Nvidia için iyi sonuçlar veriyor sadece ki Avg değerlerinizin hepsi 60 ın altında. Sen hala senin bilgisayarda sorun var diyorsun. Ben Max Payne 3 de AA yı biraz kısarak 60+ FPS de oynadım bitirdim. Minimum 62 FPS gördüm benchmarklarda.

O zaman neden gerçek değerleri yazmıyorsun. Bir tek Max Payne 3 değil sorun. Senin yazdığın değerler sistemde sorun olduğunu gösteriyor.

O zaman neden gerçek değerleri yazmıyorsun. Bir tek Max Payne 3 değil sorun. Senin yazdığın değerler sistemde sorun olduğunu gösteriyor.

İlk başta Max Payne 3 ile ilgili bir şey yazmadım ben. Aynı zamanda onlar gerçek değerler. Sizde Ultra'ya alın AA ve AF dahil sizde hemen hemen aynı değerleri alırsınız. Arkadaşlar konu saptı. Herkes kafasından atıyor. Millet Custom ayar yapmayı bilmiyor direk Ultra ya alıp geçiyor ondan sonra "Aaa 60 FPS alıyorum" diyor. Ayrıca sizin de değerleriniz 25 FPS lere kadar düşmüş.

İlk başta Max Payne 3 ile ilgili bir şey yazmadım ben. Aynı zamanda onlar gerçek değerler. Sizde Ultra'ya alın AA ve AF dahil sizde hemen hemen aynı değerleri alırsınız. Arkadaşlar konu saptı. Herkes kafasından atıyor. Millet Custom ayar yapmayı bilmiyor direk Ultra ya alıp geçiyor ondan sonra "Aaa 60 FPS alıyorum" diyor. Ayrıca sizin de değerleriniz 25 FPS lere kadar düşmüş.

Önce yazdıklarımı düzgün oku. Bilmeden uydurma. Sizn gibi çok bilmişler Custom ayar yapmayı bilmişler pardon sistemde sorunu kabullenemiyorsunuz. Bu arada 25 FPS bulmuş derken onlar 1sn sürer sadece. Ani patlamalar vb grafik yoğunluklarında FPS düşer. Sadece 1sn sürer bu. Yazdıklarımda Anti-Aliasing ayarları sonda. Önce okumasını öğren.

Motion Blur ve FOV, görüntü kalitesini arttırmaz. Oyuncunun oyun deneyimini kişiselleştirmesini sağlar. Bence bunlar kriter olmamalı.

Birçok oyun artık konsollardan PC'ye port ediliyor veya uyarlanıyor. PC artık oyun dünyasında geçmişte olduğu kadar baskın ve etkili değil. İnsanlar günlük işler için bilgisayar, oyun için konsollara yönelmeye başladı. Bunda tüketim dürtülerinin ve alternatiflerin zengin olmasının da etkisi büyük. Önceden doğrudan PC için çıkarılan oyunları oynarken böyle bir sorunla karşılaşmamanız gayet normal. Ancak şu anda grafikleri yeniden yaratılmamış, başka bir platformdan aktarılmış oyunlardan söz ediyoruz. Mucize beklemeyin bence. FPS değerleri bir konsoldaki kadar sağlıklı olmayacaktır. Yeni topladığım sisteme 2 PS4 parası vermiş oldum geçtiğimiz ay. %80 Dota 2, %20 diğer oyunlar ve işlemler diyelim buna. Eğer işin içinde Dota 2 olmasaydı şu an bir konsol sahibiydim.

Önce yazdıklarımı düzgün oku. Bilmeden uydurma. Sizn gibi çok bilmişler Custom ayar yapmayı bilmişler pardon sistemde sorunu kabullenemiyorsunuz. Bu arada 25 FPS bulmuş derken onlar 1sn sürer sadece. Ani patlamalar vb grafik yoğunluklarında FPS düşer. Sadece 1sn sürer bu. Yazdıklarımda Anti-Aliasing ayarları sonda. Önce okumasını öğren.

Ben senden bahsetmiyorum ortaya konuştum üstüne alınmışsın. Ayrıca sen de 50-55 FPS Avg değerler almışsın ki ben 60+ FPS den bahsediyorum. Lütfen AC IV Black Flag , Hitman Absolution , Tomb Raider , Sniper Elite III de dediğim ayarları yapıp FPS ni söyler misin? O zaman görürsün ne demek istediğimi. AA yı en sona aldığında ve oyunun sana sunduğu tüm nimetleri sonuna kadar kullandığında sonuçlar ortada.

Motion Blur ve FOV, görüntü kalitesini arttırmaz. Oyuncunun oyun deneyimini kişiselleştirmesini sağlar. Bence bunlar kriter olmamalı.

Birçok oyun artık konsollardan PC'ye port ediliyor veya uyarlanıyor. PC artık oyun dünyasında geçmişte olduğu kadar baskın ve etkili değil. İnsanlar günlük işler için bilgisayar, oyun için konsollara yönelmeye başladı. Bunda tüketim dürtülerinin ve alternatiflerin zengin olmasının da etkisi büyük. Önceden doğrudan PC için çıkarılan oyunları oynarken böyle bir sorunla karşılaşmamanız gayet normal. Ancak şu anda grafikleri yeniden yaratılmamış, başka bir platformdan aktarılmış oyunlardan söz ediyoruz. Mucize beklemeyin bence. FPS değerleri bir konsoldaki kadar sağlıklı olmayacaktır. Yeni topladığım sisteme 2 PS4 parası vermiş oldum geçtiğimiz ay. %80 Dota 2, %20 diğer oyunlar ve işlemler diyelim buna. Eğer işin içinde Dota 2 olmasaydı şu an bir konsol sahibiydim.

Doğru diyorsun. PC ye önem de çok önemli ve yapımcılar artık önemsemiyorlar. FOV ve Motion Blur grafiği etkilemez doğru ama FPS yi de düşürür o ayrı konu.

Bu sistem sadece PS4 ve PC' ye çıkacak oyunlarda değişecektir, diye tahmin ediyorum.

Ben senden bahsetmiyorum ortaya konuştum üstüne alınmışsın. Ayrıca sen de 50-55 FPS Avg değerler almışsın ki ben 60+ FPS den bahsediyorum. Lütfen AC IV Black Flag , Hitman Absolution , Tomb Raider , Sniper Elite III de dediğim ayarları yapıp FPS ni söyler misin? O zaman görürsün ne demek istediğimi. AA yı en sona aldığında ve oyunun sana sunduğu tüm nimetleri sonuna kadar kullandığında sonuçlar ortada.

Doğru diyorsun. PC ye önem de çok önemli ve yapımcılar artık önemsemiyorlar. FOV ve Motion Blur grafiği etkilemez doğru ama FPS yi de düşürür o ayrı konu.

Kusura bakma. Üzerime alınmıştım cidden. Zaten FPS testleri yapacaktım elimdeki oyunlar ile yaparım artık.

Kusura bakma. Üzerime alınmıştım cidden. Zaten FPS testleri yapacaktım elimdeki oyunlar ile yaparım artık.

Problem değil :) Umarım oyun şirketleri akıllanır da PC ' ye port yerine oyunu bizzat PC de geliştirirler. Bizler de böylece Optimize sıkıntısından ve düşük FPS değerlerinden kurtulmuş oluruz.

Konu sahibi arkadaşın, konu başından beri anlatmak istediği aslında o kadar para döküyorum ama döktüğüm paranın karşılığını alamıyorum. Yoksa başka bir sorun olduğunu göremedim. Konu çok sapmış ayrıca ben arkadaşa hak da veriyorum. PC'ye artık o kadar yatırım yapmak yerine konsola yönelmek bana da mantıklı gelmeye başladı. Sonuçta 4000 civarı para vermiş ve ultra istiyor. Çokta haklı... Alamayınca böyle tepki vermesi çok doğaldır.

Bence sen bu 60FPS olayına çok takılmışsın. İnsan beyni 25-30FPS'den sonraki hareketlilik farkını algılayamaz. Bir oyunu rahatça oynamak için 30FPS yeterlidir, 60 FPS ile olan farkı ancak programla bakarak anlayabilirsin.

Ayrıca AA ayarını 1920x1080 çözünürlükte sonuna kadar köklemene gerek yok çünkü 1920x1080 çözünürlükte pikseller oldukça yoğun olduğu için çok aşırı açmana gerek yok 2x yada 4x yeterlidir FullHD için. Hatta ileride 2K monitör aldığında veya 2K monitörü olanların AA'yı açmasına gerek bile yok.
Bunlar eskide kalan masallar 30 fps ile +60 fps yi çok iyi ayırt edebiliyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı