Asal sayılar sonsuz mudur?

oynozan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Elimizde bilinen tüm asal sayıları içeren bir küme olsun. Bu kümeye P diyelim.
a1, a2 ... ar; bu kümenin asal elemanları olsun.
P = {a1, a2, a3... ar}

S = (a1*a2*a3...ar) + 1 şeklinde bir sayı tanımlayalım. Şimdi bizim amacımız bu kümeye eklenecek asal sayılar bulmak ve bunu bir döngü halinde bulmalıyız ki sonsuza kadar ekleyebilelim.

S'in hesaplamasını yapmayacağız zaten buna gerek yok. O yüzden önümüzde 2 tane seçenek var: S ya asaldır ya da asal değildir

1. Koşul: S Asaldır
Eğer S asalsa bu P kümesinde bulunmayan bir asal sayıdır. Çünkü "bu kümedeki tüm elemanların çarpımı + 1" gibi bir tanıma sahip ve bu tanım onu kümedeki tüm elemanlardan büyük yapar. O yüzden P kümesine artık S'i ekleyebilirim çünkü daha önceden bilmediğim bir asal sayı bulmuş oldum. Bunu sürekli tekrarlayabilirim, kafama göre S2 tanımlar ve onu da (a1*a2...ar*S) + 1'e eşitlerim, ve sonsuza kadar asal sayı türetirim.

2. Koşul: S Asal Değildir
Eğer S asal değilse yapacağımız işlem biraz daha farklı. Bildiğiniz üzere asal olmayan her sayma sayısı (1 hariç) bir asal sayıya bölünmek zorunda. Eğer S asal değilse S de asal sayıya bölünmek zorunda. Peki S'i bölen sayı sizce P kümesinde midir? Hayır değildir, çünkü P'deki her elemanın S ile bölümünden kalan 1 çıkar. Sondaki +1'i eklememizin sebebi buydu. S'i bölen sayı P kümesinde olmadığına göre bunu biz P kümesine ekleyebiliriz. Böylece yeni bir asal sayı bulmuş olduk. Yine kafamıza göre S2 tanımlayıp işlemi tekrarlayabiliriz.

Bu 2 koşul da aynı sonuca çıktığından dolayı diyebiliriz ki; asal sayılar sonsuzdur.

Bu konu hakkında çektiğim videoyu aşağıya bırakıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hiç gerek yoktu ama yinede güzel.
Direkt 1 ve kendinden başka sayıya bölünemeyen *sayılar* asal oluyor.
Sayılar zaten sonsuzdur. Buradan hareketle sonsuz kanaatine varıyoruz zaten.

Hiç gerek yoktu ama yinede güzel.
Direkt 1 ve kendinden başka sayıya bölünemeyen *sayılar* asal oluyor.
Sayılar zaten sonsuzdur. Buradan hareketle sonsuz kanaatine varıyoruz zaten.
Kulağa mantıklı gelse de bu tür soruları olmayana ergi gibi yöntemlerle kanıtlamadıkça kesin bir kanıya varamayız.

Gerçekten sosyalde az gördüğümüz tarzda bir çalışma olmuş, teşekkürler 👍
Bunları videoya çekmeyi seviyorum hocam. Hazır çekmişken bi' de yazıya döküp Sosyal'de paylaşıyorum. Bu forumda da var bu tarz şeyleri seven kişiler çünkü.

Geri
Yukarı