Asansör çalışınca internet kopuyor

BurakBF

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam bu sorunu üç senedir yaşıyorum var mı başına gelen? Çözdü ise nasıl çözdü?

Aslında birkaç ay önce sorunu yarı yarıya çözdüm ancak tam çözüm istiyorum. (Diğer arkadaşlara da yardımcı olacaktır.)
SNR Margin değerini kendim ayarladığımda düzeliyor ancak otomatikken asansör çalışınca o değer aşırı şekilde düşüyor ve bu da internetin gitmesine sebep oluyor. SNR Margin değerini kendim ayarladığımda ise elli megabit olan hızımı mecburen yirmi beşlere çekmiş oluyorum. Hiçbir şekilde tam performans kullanamıyorum. On altı megabitken sekize çekince gitmiyordu, ama on altıda gidiyordu. Şimdi yirmi beşte gitmiyor ama ellide gidiyor. İlginç bir durum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski tip data kabloları elektrikten etkileniyor doğru.
Ancak yeni tip kablolar artık o sorunla boğuşmuyor. Önerilen kablo kullanımı ise Cat6, Cat7 dir.

Elektrikle alakası olmayan yerden çekilen kablo ile elektrik kablolarına yakın olan kablo arasında kesinlikle bir negatif durum görmedim ben bu zamana kadar.

Bu forumda belki data kabloları ile en çok uğraşan ve İnternet ile alaklı sorun yaşayan kişi benimdir emin olun sebepsizce.

Elektrik kablosunda oluşan eklerde açık bırakma durumu varsa geçen akım temas anında kabloyu etkiler anca.

Asansör konusuna gelirsek, asansör hareketi bir etken değildir. Peki sebep ne olabilir. Asansör boşluğunda belli boşluklar vardır. Kablo oradan geçiyorsa eğer ve sabitlenmemişse hareket etmesi sonucu hasar almış ve her harekette oynadığından bu etkiyi yapar.
Ezilme, kırılma durumunda bakır iletkenliği ciddi anlamda gider. 100% bakır olmayan bir data kablosunda daha çok sorun yaşarsınız.

Eski tip data kabloları elektrikten etkileniyor doğru.
Ancak yeni tip kablolar artık o sorunla boğuşmuyor. Önerilen kablo kullanımı ise Cat6, Cat7 dir.

Elektrikle alakası olmayan yerden çekilen kablo ile elektrik kablolarına yakın olan kablo arasında kesinlikle bir negatif durum görmedim ben bu zamana kadar.

Bu forumda belki data kabloları ile en çok uğraşan ve İnternet ile alaklı sorun yaşayan kişi benimdir emin olun sebepsizce.

Elektrik kablosunda oluşan eklerde açık bırakma durumu varsa geçen akım temas anında kabloyu etkiler anca.

Asansör konusuna gelirsek, asansör hareketi bir etken değildir. Peki sebep ne olabilir. Asansör boşluğunda belli boşluklar vardır. Kablo oradan geçiyorsa eğer ve sabitlenmemişse hareket etmesi sonucu hasar almış ve her harekette oynadığından bu etkiyi yapar.
Ezilme, kırılma durumunda bakır iletkenliği ciddi anlamda gider. 100% bakır olmayan bir data kablosunda daha çok sorun yaşarsınız.
Selam. Kesin olarak asansör çalışınca güç düşüyor. Binlerce kez denedim. Kablolar asansör boşluğundan değil her daireye ayrı ayrı binanın içindeki bir delikten geçiyor ve asansör ile bir teması imkansız asansör başka bir yerde. Ayrıca kablolar cat6 imiş baktım. Gerçekten çıldırmak üzereyim. Birkaç saat SNR düşmeden kullanıyorum ama bir süre sonra gitmeye başlıyor. (Asansör ilk çalıştığında sorun olmuyor üçüncü ve dördüncü kezden sonra gitmeye başlıyor.)

@BurakBF

Çok ilginç bir durum. Sanayi elektriği mi mevcut binada baktırın.

Ayrıca şuna dikkat edin. Asansör çalıştığı anda modemde güç gitmesi oluyor mu bakın.

Senin bu durumu tanıdığım elektrikçilere danıştım. Saat panolarında yapılan yanlış bağlantı kaynaklı bina elektiği üzerinden bir etken olabilir diyen var. Topraklama kaynaklı sorun vardır diyen var. Açıkta kalan ek noktalarından bahsettiler.

Tüm dairelerde aynı durum yaşanıyor mu kontrol edin.
Ankastre kutusunu kontrol edin. Reglet bağlantısı mevcutsa eğer reglet bağlantılarını kontrol edin. Mümkünse direkt ek olarak bağlantı sağlayın reglet iptaline giderek.

Ayrıca şunu yapmanızda fayda var.
Ankastrenin hemen yanından ölçüm almanız iyi olur.
Elektrikçiler her daireye ayrı kablo çekmez işin çakallığına giderse. Bu sebeple size gelen kablonun ek bulunmadan daire içine geldiğinden emin olun. Sonrasında dağılım için belli noktalarda ek yapıyorlar ama yanlış bir durum bu.

Ya ankastre üzerinden modeme ek bulunmdan bir kablo çekilmeli ve çekilirken zarar görmemesi şart. En sorunsuz bağlantı böyle olur.
Yada ankastre üzerinden daire içine ek bulunmadan kablo gelmeli. Sonrasında bu nokta ile modem arasında ek bulunmadan kablo çekilmeli. Her odaya data kablosu gidecekse bu işlem yapılmakta güncel olarak.

Bence güç kesilmesi gibi etken yoksa kesinlikle sorununuz ek noktalarında oluşan temas sorunudur. Ancak bu durumda yine asansör işi çok garip kalıyor.

Yönetici varsa eğer tüm binanın elektrik ve data hattını kontrol ettirmesi için işlem başlatsın.

@BurakBF

Çok ilginç bir durum. Sanayi elektriği mi mevcut binada baktırın.

Ayrıca şuna dikkat edin. Asansör çalıştığı anda modemde güç gitmesi oluyor mu bakın.

Senin bu durumu tanıdığım elektrikçilere danıştım. Saat panolarında yapılan yanlış bağlantı kaynaklı bina elektiği üzerinden bir etken olabilir diyen var. Topraklama kaynaklı sorun vardır diyen var. Açıkta kalan ek noktalarından bahsettiler.

Tüm dairelerde aynı durum yaşanıyor mu kontrol edin.
Ankastre kutusunu kontrol edin. Reglet bağlantısı mevcutsa eğer reglet bağlantılarını kontrol edin. Mümkünse direkt ek olarak bağlantı sağlayın reglet iptaline giderek.

Ayrıca şunu yapmanızda fayda var.
Ankastrenin hemen yanından ölçüm almanız iyi olur.
Elektrikçiler her daireye ayrı kablo çekmez işin çakallığına giderse. Bu sebeple size gelen kablonun ek bulunmadan daire içine geldiğinden emin olun. Sonrasında dağılım için belli noktalarda ek yapıyorlar ama yanlış bir durum bu.

Ya ankastre üzerinden modeme ek bulunmdan bir kablo çekilmeli ve çekilirken zarar görmemesi şart. En sorunsuz bağlantı böyle olur.
ya da ankastre üzerinden daire içine ek bulunmadan kablo gelmeli. Sonrasında bu nokta ile modem arasında ek bulunmadan kablo çekilmeli. Her odaya data kablosu gidecekse bu işlem yapılmakta güncel olarak.

Bence güç kesilmesi gibi etken yoksa kesinlikle sorununuz ek noktalarında oluşan temas sorunudur. Ancak bu durumda yine asansör işi çok garip kalıyor.

Yönetici varsa eğer tüm binanın elektrik ve data hattını kontrol ettirmesi için işlem başlatsın.

Dediklerinizi uygulayacağım. Artı olarak güç ölçtürmeye bizim dairede gerek yok kesinlikle güç düşmesi yaşıyorum. (Güç dediğim SNR Margin değeri, hat gücü yani.)

Yöneticiyle konuşup birilerini çağırmak en iyisi olacak dediğiniz gibi.

Dediklerinizi uygulayacağım. Artı olarak güç ölçtürmeye bizim dairede gerek yok kesinlikle güç düşmesi yaşıyorum. (Güç dediğim SNR Margin değeri, hat gücü yani.)

Yöneticiyle konuşup birilerini çağırmak en iyisi olacak dediğiniz gibi.
Selam aleyküm dostum ben çok teknik kelimeleri bilmiyorum lakin aynı sorunu ben de 12 yıldır yaşadığım için senede bir falan böyle araştırıyorum hala çözümü olmamış mı diye ama olmamış. Sen demişsin kafayı yemek üzereyim ben yedim üstüne ziyafet verdim hala da devam ediyor. Zannımca sorun ne modemde ne modeme gelen kabloda şimdi bu inşaatı yapanlar ve elektrikciler daha az mal ile daha çok kar edebilmek için bir takım hırsızlıklar yapıyorlar tam hatırlamıyorum tüm apartmandaki bu elektrik kablolarının 3lü mü ne olması lazım bu kablolar güçsüz olduğu için elektriği verimli iletemiyor böylece o pano mu ankastre mı ona gelen elektrik az olunca gidiyor modeme gelen elektrik az olunca da sıkıntı oluyor hatta buz dolabına çamaşır makinesine bilgisayara gelen elektrik bile ölçülse o bile gidiyor şofben taktirdım adam elektriği şofbene alırken dediği sakın 3 te çalıştırma şalter atar çünkü kablolar güçsüz gibi biseydi ve 3 e alınca atıyor elektrik yani çözüm bi benzin alıp evi ateşe verip evden çıkmak bana göre ( Çözüm tavsiyesi değildir- hırsız müteahhit ve elektrikçiler akpli degildir)

Geri
Yukarı