Asgari ücret ile hangi arabalar alınabilir?

Krkc21

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhabalar,

Türkiye koşullarında asgari ücret alan bir vatandaşı örnek alacak olursak taksitle, kredi ile hangi arabaları alabilir? Yorumlarınızı bekliyorum.🧐

images (5).jpeg

Ailesi ile yaşıyor ve pek bir gideri yoksa en fazla 55000 TL'lik bir araba bakabilir. Vadesi ise en fazla 24 ay olur bu durumda. Onun geri ödemesi de 3000-3500 TL arası olacağı için hayatı yokmuş gibi yaşaması gerekir. Hatta mantıklı açıdan bakarsak 50000 TL'ye kadar 36 ay vade hakkı tanındığı için en fazla 50000 çekmesi daha mantıklı olur. Onun ödemesi de muhtemelen 2000-2300 gibi bir şeye denk gelir. O durumda bile periyodik bakımına, vergisine, muayenesine falan anca yetişir. Büyük arıza çıkması halinde oturup halı desenine uzun uzun bakması gerekir.

Almak çok zor. Eğer altın falan filan bozdurup biraz sermaye toparlayabilirseniz 35.000-40.000 TL bandında temiz doğan alabilirsin. Onun dışında en düşük yabancı marka araçların 2. el temizleri 80.000 TL'den başlıyor.

Tam 1 yıl boyunca yemeden, içmeden çalışırsa 51.000 TL'si olur. O paraya da bir Tofaş alınabilir.
Bir yıl yemeden içmeden para biriktirirse de olduğu yerde sayar maalesef. 10 ay önce 70000 civarına aldığım araç şu an 140000 civarına satışa koyuluyor. Sizce ben 70000'i biriktirsem şu an alabilir miydim? Yoksa geçen seneye oranla daha yüksek faiz ile tekrar 70000 çekmem mi gerekirdi? :)

Yeni konular

Geri
Yukarı