Aşı olmayanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geçen bayram arifesiydi sanırım. İşyerindeyken bir müşteri geldi. Aşı konusu bir şekilde açıldı. Malum aşı güvenliği çok tartışılıyordu. Hâlâ tartışılıyor olabilir. Herhangi bir fikrim yok.

O müşteriyle konuşmaya başladık, standart aşı karşıtı fikirlerle argümanlarını sundu ve sadece yurt dışındaki aşı karşıtlarının protesto görüntülerini gösterdi. Ben de yakın zamanda okuduğum ve araştırdığım yabancı makale isimlerini direkt söyledim ve dinlemedi.

Okuduğum makaleleri özetleyeyim ve anlayabilmesi için, sonuçta hepimiz tıbbi araştırmalara yakın değiliz, basitleştirerek anlattım. Bu sefer de sana nasıl güveneyim ki diye sordu. Başa dönerek makale ve araştırmanın kaynağını belirttim. Böyle bir kısır döngüye girdik. Bağrışmaya başladık maalesef sinirden elim ayağım titredi ve sigara molası aldım.

Sonuç olarak bu kişinin, oraların çatlağı olduğunu öğrendim. Yani kendisini tanısaydım tartışmaya bile girmezdim. İnsanlar inanmak istediğine, kendini mutlu edecek yalan yanlış bilgilere inanmayı tercih edebiliyor. Geçen günlerde 3. doz vurularak kafamı rahatlatırken, bazıları ise olmayarak rahat hissediyor. Yapacak bir şey yok. Gerçekleri söylemeye, onlara kanıt sunmayı bıraktım. Sadece “aşı olursan rahat olabileceğini ve bu virüsü artık kafana takmayabileceğine” dair cümleler kuruyor ve konuyu kapatıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı