Aşırı sessiz olmak doğru mu?

269179

Hectopat
Arkadaşlar ben çocukluğumda 6-7 yaşlarında gereksiz hem de aşırı gereksiz bir travma geçirdim ondan dolayı pek dışarı çıkmazdım neyse ki bilgisayarım vardı. Sürekli bilgisayarla vakit geçirirdim sonra hastalığa yakalandım ondan dolayı da dışarı az çıkardım. 5. sınıfta ise hastalığım bitti ondan sonra dışarı çıkmaya başladım fakat yine de genellikle evde bilgisayar başında geçiriyordum. Sınıfta aşırı sessizim sessiz olmamın sebebi sınıfta çok gereksiz insanlar var. Sadece 2-3 yakın arkadaşım var ilkokul dışında okulda hep böyleydim. Bazen arkadaşlarım gelip soruyor niye bu kadar sessizsin diye sizce doğru mu yapıyorum? ( bu arada biraz utangacım ve yabancı birisiyle konuşurken bazen heyecanlanıyorum ve biraz öz güven eksikliğim var)

Sessiz olmanız kötü bir şey değil. Sadece sizin yapınızda, kafa denginiz insanlar çevrenizde yok o yüzden sessiniz. Emin olun bu sadece sizde yok. Ben de mesela sessiz birisiyimdir genelde. Ama insanlarla konuşmayı sohbet etmeyi çok severim. Mesela hiç tanımadığım birisiyle 40 yıl tanışıyormuşum gibi sohbet ederim. Bu özgüven eksikliğini aşmanızın tek yolu yine kendinizde bitiyor. Ortamlara girin, sosyalleşin yoksa ileride çok sıkıntısını çekersiniz. En iyisi spora başlayın siz :)

Hocam, asosyal miyim bilmiyorum fakat anlaşabildiğim kişilerle iyi sohbet ediyorum.
Hocam asosyalsiniz diğer sohbet ettiğiniz kişilerin sizle bir yakınlığı falan var büyük ihtimalle kendinizi dediğim gibi geliştirmelisiniz özgüven eksikliğinizi yenmek için risk almalısınız sizin için biriyle konuşmak zor geliyor büyük ihtimal. Bunu yenmek zorunda olan sizsiniz.

Güzel kardeşim, sessiz olman senin için problem değilse çevreni takma. Ama problemse, senin durumunda olan birçok arkadaşım vardı, üniversite yıllarında o durumu isteyerek aştı. Önerim derslerinde aktif olman. Sunum, ödev ve tartışma gibi ders içi aktivitelere denk gelirsen katılmaya çalış. Emin ol rahatlıkla aşacaksın. Kendine inan.

Hocam, asosyal miyim bilmiyorum fakat anlaşabildiğim kişilerle iyi sohbet ediyorum.
Herkesle muhabbetin olsun, sevmediğini elersin olur biter.
Ben böyle ilerliyorum, özellikle egolu ve agresif insanlarla geçinemiyorum.
Adamın ailesi ile iyi muhabbetim var, çocuğuna gelince tırt. 😂

Hocam bu durumunuz çocukluğunuzdan gelen bir şey. Hemen çekingenliğini yenemessiniz. Kendin gibi olan insanlar'la sohbet etmeye devam et. Çok konuşcağına yerinde konuş daha iyi.

Geri
Yukarı