Aşırı yayıncı hayranlığı neden olur?

Yanlış örnekler. Haber sunucusu kanaldan haber sunmak için ödeme alıyor, haber kanalıysa reklamlarla ve/veya yatırımcılarla kanalın devamlılığını sağlıyor. Aktörler yayıncılardan ödeme alıyor. Yayıncıysa izleyiciden ücretini alarak aktöre ödeme yapıyor. Bu düzende iş hep izleyiciye geliyor. Az izlenen kanalda reklamlar ucuz oluyor, dolayısıyla kanalın devamlılığı riske giriyor, az izlenen filmde aktör ödemesini almıyor/alamıyor ya da yayıncı zarar ediyor. İçerik üreticinin devam edebilmesi için bir şekilde izleyiciden veya reklamlardan (bu noktada yayıncılar için sponsorlar oluyor) ödeme alması gerekiyor ki içerik üretmeye devam edebilsin. Çok sponsoru olan birine bağış yapmak mantıklı olmayabilir ama az izlenen ya da sponsoru olmayan kişilere bağış yapılması bu kadar dert olmamalı. İçerik üretmeye nasıl devam edecekler bu insanlar eğer bağış almazlarsa? İdame ettirmeleri gereken bir hayatları var...

Çok doğru hocam. Haklısınız. Aynı şeyler değil ama lütfen artık şu konuya daha fazla etiket almayayım. Sabah 12.30'dan beri bu konuya cevap veriyorum.

İstediğim gibi donate atarım bu sizi alakadar etmez adam beni eğlendiriyorsa ben onun devamlılığı için niye bağış atmayayım ki

Yayıncıya tapmamak lazım hem pek de izlemem yayınları ama Elraenn bence iyi adam en azından halden anlayan birisi belki bir tık değişmek zorunda kaldı kitlesi gereği ama yine de özünde sözünde aynı kişi.

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediğim gibi donate atarım bu sizi alakadar etmez adam beni eğlendiriyorsa ben onun devamlılığı için niye bağış atmayayım ki.

Yayıncıya tapmamak lazım hem pek de izlemem yayınları ama elrean bence iyi adam en azından halden anlayan birisi belki bir tık değişmek zorunda kaldı kitlesi gereği ama yine de özünde sözünde aynı kişi.

Sen oğuz şasi bende seviyorum sakin ol corci.

@ildewild Ne alaka dostum, ne alaka ya? Üstte kurye örneği verdim okumadıysanız tekrar vereyim. Siz yemek sipariş ettiğiniz zaman kuryeye bahşiş vermek zorunda mısınız? Hayır değilsiniz. Ama verseniz aptallık mı yapmış olursunuz? Bizde bahşiş kültürü yok o yüzden size bu durum garip geliyor. Avrupa'da ve Amerika'da bahşiş kültürü çok yayındır. Unlost veya Elraenn gibi insanlar evet zaten çok kazanıyor o adamın ihtiyacı yok. Ancak tüm yayıncı sektörü böyle adamlardan oluşmuyor ki. 100-200 izlenen adam da var ve o adam izleyicisinin desteğiyle ayakta kalıyor. Bu illa oyun sektörü olmak zorunda da değil. Adam belki oturup sabah akşam felsefe konuşuyor, o da bir yayıncı. Benim tepkim tüm yayıncıları aynı kefeye koymanız.

Yani şöyle demek istiyorum bir yayıncıya aşırı bağlanıp 2000-3000 TL para atar mısınız? Ki bunun örneğini görüyorum ben kendine müzisyen olsun vs. Bundan 3-4 ay önce rastlamıştım kafama takıldı siz olsanız atar mıydınız? Hani tek teşekkür edip hayatına devam ediyor yani 3000 TL atmış ama umurunda değil teşekkür ederim tamam bitti çok teşekkür ederim veya abi sağ ol falan filan.
Valla hocam her gün Elraen izlemeye çalışıyorum. Ancak abone değilim. Ayrıca para yollamak bana saçma geliyor. Özellikle zaten parası olan ünlü insanlara özellikle. Parayı bu tarz şeylere harcıyacağıma sokaktaki hayvanlara veya ihtiyacı olan insanlara verirdim. En azından doğru yere giderdi.

Vallahi hocam her gün elraen izlemeye çalışıyorum. Ancak abone değilim. Ayrıca para yollamak bana saçma geliyor. Özellikle zaten parası olan ünlü insanlara özellikle. Parayı bu tarz şeylere harcıyacağıma sokaktaki hayvanlara veya ihtiyacı olan insanlara verirdim. En azından doğru yere giderdi.

Kanka şu an bana kin kusuyorlar sana da kusabilirler dikkat et 😃 bu arada haklısın

Neden kimin hakkı var ki? Herkes kendi parasını düşünsün kimseyi ilgilendirmez.

Kanka biz tiktokçulara dilenci diyoruz da bu da aynı sistem 😃 yarısı devlete vergi ödemiyor bu arada vergi kaçırıyor.

Neden kimin hakkı var ki? Herkes kendi parasını düşünsün kimseyi ilgilendirmez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biz TikTok'çulara dilenci diyoruz da bu da aynı sistem.

TikTok dilencisi yayını açıp sabahtan akşama kadar "para at, yalvarırım para at, para atarsan suratıma poşet koyup yakarım para at" diyen tipler. Twitch veya benzeri platformlarda bu tarz yayınlar yok. Bakın yine aynı yere geliyoruz. Yahu beğenmek zorunda değilsiniz, ama niye boş sallıyorsunuz? Niye? Kaç yıldır Twitch izlerim oturup sabahtan akşama kadar "para at abim" diyen yayıncı görmedim. Twitch böyle bir yer değil ya. 😃 Ha gelip Hot Tub'cıları eleştirsen hak veririm. Onlar ayrı.

Yarısı devlete vergi ödemiyor bu arada vergi kaçırıyor.

Büyük yayıncı olup vergi vermeme gibi bir imkanın yok. Vermezsen illa ki patlarsın. Onu YouTube tayfa çok yapıyordu ama yavaş yavaş o da azaldı.

Geri
Yukarı