Asker olmak mantıklı mı?

Paralı askerlik mi kutsal meslek? Benim askerde gördüklerim amelelikten başka bir şey yapmıyorlardı. Rütbelilerde dahil. 35 yaşında adam 50 yaşında adamı süründürdü gözümün önünde. Bu mu kutsal meslek?
Paralı askerlik değil, askeri personel olmak kutsal meslektir. Dediğiniz durum askeriye harici dış dünya da her yer için geçerli. Tüm iş yerleri vesaire. Bu işe gönül adamış insanlar varken kölelik demeniz incitici bir ifade.

Askerlik kasıt plânınız nedir? Orgeneral mi olmak? Genelkurmay başkanlığı mı olmak? Bunlar önemli yoksa teğmen olup yeterli mi modu mu? Hangisi biraz daha bilgi verirseniz daha sağlıklı olur.

Benim amacım general gibi biri olmak. Hava Harp Okulu okumak istiyorum.

Öncelikle umarım istediğin hedefleri yaparsın. General olmak için öncelikle iyi matematik şart, yabancı dil kesin olacak. Askeri kariyerin başarıdan geçilmeyecek şekilde ve makale, tez yazman gerekecek. Malum General olmak çok zor ve YAŞ'taki listede en üst olanlardan terfi olabiliyor bazıları bunları iyice araştır. En basit örnek zamanında yapılan ufak hesaplar ile terfi sistemi değişebilir. Muhsin Batur ve Faruk Gürler terfi sisteminde çok ince detay ile Genelkurmay başkanı oldu, Hava Kuvvetleri komutanlığında kaldı. Ali Türkşen emekli SAT komandosu kendisi kurmay Albay emeklisi kendi kitabında anlatıyordu. Terfi sınavlarında harekât planı hazırlayıp nasıl başarılı olur ile ilgili soruluyormuş. Belki değişmiş olabilir orasını bilemem.​

Merhaba öncelikle. Ben asker olmak istiyorum fakat aklıma bazı sorular takıldı. Mesela askerler farklı yerlerden para kazanabiliyor mu? Ben internette memurlar şirket ortağı olabilirler diye görmüştüm. Bir internet sitesinden para kazanmak, hisse sahibi olmak vs. ve bir de sizce asker olmak mantıklı mı? Ben çok istiyorum fakat bütün ömrümü oraya vermek beni biraz rahatsız ediyor. O mesleğin verdiği havayı falan çok istiyorum ama bir yandan da başka planlarım var onları bir köşeye bırakmam gerekiyor.
Sağlık, askerlik, polislik para için yapılacak meslekler değil. Buna göre seçimini yapmanı öneririm.

Bu para için yapılacak bir iş değil, gönüllü bir iş gibi düşün. Şayet o şartlara dayanmak yerine çok daha az parayı tercih edebilecek binlerce insan var.

Askerlik herkesin kaldırabileceği bir meslek değil özellikle komando falan jöh düşünüyorsanız jöak gibi timler çok zorluklar çeker mantıklı mı o sana bağlı ama tanıdıklarım ailesi ile zor görüşüyor çok nadir ve sürekli tetikte böyle bir hayat istiyorsan olabilir sadece para için yapamazsın biraz vatan sevgiside olması lazım.

Geri
Yukarı