Askerde ne yemek veriliyor?

• Konuyu başlatan vbios
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 35
  • Görüntüleme 6B
Benim bir arkadaşım vardı.Zina, alkol, kumar ne desen eksiği yok fazlası olan bir insandı.
Hep ben zaten cehennemliğim benden bir şey olacağı yok uzman çavuşluk yapıp şehit olayım da
cennete gideyim diyordu.Şimdi zorunlu 6 aylık görevini yapmak üzere Ankara da ne zaman konuşsam yaşadığı zorlukları anlatıp pişmanlıktan ağlamaklı oluyor.😄
Demem o ki bu yaşta böyle hayaller kurup geleceğiniz için saçma sapan kararlar vermeyin.
Ayrıca konuda bende bir trollük ve ciddiyetsizlik hissettim.

3 aydır doğuda askerim öğlen ve akşam verilen yemekler şöyle: pirinç pilavı, patates kabak patlıcan türlüsü, mehmetçik pilavı, bol şaplı çorbalar, kızartma patetes kabak patlıcan, nohut, barbunya, kuru fasulye, sütlü tatlı, irmik helvası, puding, armut, muz, üzüm, fruko gazoz. Sabah kahvaltısı vasat gazinoda veya kantinden yersiniz.

Avuç içi büyüklüğünde içi yarı pişmiş köfte,
Ispanak yemeği ve içinde kökünü bağladıkları ip ile birlikte,
Hırt Makarna,
3 katmanlı çorba, denesi altda, üstünde su onun üstünde yağ ama birbirine karışmıyor.
Toplu isal yapan et yemeği.

Asker ortamını bir gör ondan sonra karar ver askerde kalıp kalmayacağına, ayrıca yemekleri bölgeden bölgeye değişiyor.

Arkadaş yandaş basının haberlerinden sonra gaza gelmiş sanırım :)

Ama sevenler var gerçekten. Bizim bir astsubayımız Hakkariden gelmişti, 3 yıl orada görev yaptıktan sonra Sakarya'ya gönderiliyor ama geri gitmek için can atıyordu. Ben teskere aldıktan sonra gitti de.

Her gün devriye görevine çıkıyorduk Land ile ve yanımıza bir adet dolu şarjör alıyorduk (tüfek ak-47) o astsubay nöbetçi olduğu zaman bize 4 dolu şarjör aldırıyordu :)

Ben Sakarya'da yaptım askerliğimi, çok rahattım, dışarıdan söylüyorduk yemeği ya da ordu evinden yiyorduk bazen de kendimiz yapıyorduk. İnzibattım ve muhasebeye de bakıyordum.

Dostum, birgün yazmışlar. Mehmetçik pilavı, karniyarık felan nasıl sevindim. Karniyariga bayılırım. Yemek vakti gelse bi yesem diye, neyse geldi vakit aldım yemekleri tabilotlara çorbayı, içmiyorduk cünkü çorbadan çok sap vardi. Bir attım ağzıma karniyagi hayatımda ilkkez çiğ patlıcan yedim 😁. Sonra hep hazır. Askeriye de pek yemek bekleme.

Ben büyüyünce sözleşmeli er olacağım ve oradan da yavaş yavaş rütbe alarak uzman çavuş falan olacağım. Sizce sözleşmeli er olunca ne verirler? Bi' de kariyer alanlarını yazarsanız sevinirim. Yani yemek olarak ne verirler?
Daha 15 yaşındasın, çok gençsin, yemeği boşver şimdi.
İdeallerine, hedeflerine bakacak olursak ani karar veriyorsun.
"Büyüyünce asker olup doğuda çatışacağım, okumayacağım" gibi bir hedef olamaz.
Bu işin kolay olduğunu mu sanıyorsun?
Hayatın gerçekleri, vatan millet sakarya ile olmuyor.
Hayat seni bu yola sürüklerse başka, kendin bu yolu 14-15 yaşında çizmek başka...
Gelecek kur kendine... Daha büyük düşün. Bilenlere, işin içinde olanlara danış...

Kısaca bilmen gereken bir kaç noktaya değineyim o kadar derin konular varken askeri personel olmak isteyen birinin yemekleri sorması da ayrı bir ironi. Öncelikle yükümlü kişi olmakla rütbeli personel olmak iki ayrı uçurum sen daha askerlik hizmetini dahi tamamlamadın anladığım kadarıyla.
Eğer askerlik hizmetini Kara Kuvvetlerinde icra edersen ki artık iç hizmete bağlı olan jandarmaya er/erbaş verilmiyor çok yüksek ihtimalle K.K.K.
1. Askerde yemek nasıl çıkar?
-> Askeriye de bölgeler vardır örneğin 1. 2. 3. Batı/Anadolu birliklerin de görev yaparsan muhtemelen yemek dış bir firma ile anlaşılmıştır 1 yıllık yemek planı hazırdır askeriye de senin yarın ne yiyecegin değil 8 ay sonra ki menün de bellidir. 4. Ve 5. Bölgeye gelirsek 4. Bölgeler doğu ve güneydoğu fakat sehir merkezleridir yani tugay çapında birliklerdir şartları ve imkanları iyidir yemekler bölgenin nüfus ve kabiliyetine göre değişmekle beraber yüksek ihtimal İkmal ve sahra ekipleri tarafindan yürütülür.
Gelelim 5. Bölgelere, 5. Bölgeler artık ulaşım lojman ve diğer imkanlardan uzak olduğun bir dağın tepesinde kiritik bir bölge de veya tampon bölgelerde ki üs bölgelerimizdir bu bölgelerin ikmalinden tugayı sorumludur ayda bir veya iki kere mutfak frigolari yollanır sayı ve bir dahaki tahmini frigo gününe göre erzak gönderilir burada bu işi hizmet takımı yürütür, er erbaş varsa bu işler den anlayan ikmalci uzmanlar vs yani orada ki ekibin becerisi ve yetisine kalmıştır ekmeği dahi herşey mutfağınız da kendi personeliniz tarafından hazırlanır. Eğer karargâha ait bir taburdaysan daha ulaşılabilir yerler de olurlar kol ve bölüklere nazaran, ulaşım köy arabalar vs mümkünse birlik komutanın da buna karşı gelmiyorsa(%90 karşılar) köy minibüsleri vasıtasıyla arada sırada insan olduğunu hatırlamak için tavuk papates falan alıp orada pişirebilirsen pişir dediğim gibi imkansızlıklar bitse emir ve yasaklar bitmez.
Kumanya kısmına gelirsek komandonun kol harekatların da sadece rütbeli personel olabilir en alt sınır sözleşmeli er katılabilir fakat motorize ve mekanize birliklerde ki hazır ve görev kollarında er erbaş çıkar kısa mesafelere düşük tehlikeli intikallerdir o zaman yanınıza kumanya verilir ama siz akşam us bölgesine geri dönüp muhtemelen yemeğinizi yine yiyecek olursunuz ekstrem durumlar olmaz ise.

Çok uzun yazdım bu sadece basit bir yemek konusu. Anladığım kadarı ile yaşı küçük bir kardeşimizsin bu işler ne filmlerde ki sahnelere benzer ne oyunlarda ki gibi yaralandın mı medic kitlerle çözülür en önemlisi öldüğünde tekrar başlamıyorsun sol üst köşede can sayımız yok malesef,

Sana abi tavsiyesi zaten yeterince zor bir mecra buralara sözleşmeli er olarak girmek akıllıca bir davranış değil en az uzman çavuş olmalısın hak ve hürriyetler bakımından, ben sana uzman olarak dahi girme diyeceğim askeriyeyi çok istiyorsan oku MSÜ den kazanabiliyorsan subay yapamıyorsan assubay okulunu bitir derim. Sınıf çok çok önemlidir nice kişiler vardır kamufulaji 20 yıldır üstüne taşıyıp daha temas görmemiş nice kişiler vardır mesleğinin 3. Yılında onlarca arkadaşını şehit vermiş.

Eğer niyetinde ciddiysen araştır çok fazla araştır, asker kişi ve kişilere sor, doğu da ki batı da ki harekatlara katılmış kisilere sor, ömrünü üs bölgelerinde harcayanlara sor sınıfları hangi alanlar var kimler ne iş yapar sor, öğrenmen daha önemlisi kavraman gereken çok şey var. İyi şanslar

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı