Askerdeyken üniversite okumak

Hocam aslında askerde çalışması çok çok daha kolay olur. Benim ağabeyim askerde KPSS çalışmıştı. Terhisten 1 ay sonra da atanmıştı. Kardeşiniz de böyle bir şey yapabilir.

Geçen sene ben kardeşime hiç karışmadım 149 puan aldı bu sene ciddi ağır bir çalışma ortamına sokacağım bu nedir yani 10 tane doğru yapsan zaten barajı geçiyorsun barajı bile geçememiş durum içler acısı bu sene benim ona ders çalıştırmam lazım hiç değilse bir hemşire olsun.
Tarih veriyorlar. Örneğin 5 Mayıs'a kadar Eskişehir acemi birliğine teslim olacak gibi.

Umarım erkenden alırlar mayıs'ın 1'inde gider hemen tek temennim bu.

Bu konuda emin değilim fakat şu işlem uygulanabilir;
O tarihler arasında askerde olduğuna dair bir yazılı/onaylı belge alırsa; askerden dönünce okula/hocalarına teslim etmesi, rektörlüğün onaylaması halinde zorunlu biçimde yapılmış devamsızlık olacağı için devamsızlıkların hanesine işlememe ihtimali mevcuttur.
Tabii ki bu çözüm okuldan okula değişiklik gösterebilir yapmadan önce okulu arayarak bilgi almanızda fayda var.

Bir de araştırdım askerlere 25 günlük izin veriliyormuş ve bu izni kullanmayanların askerliğinden düşülüyormuş böyle bir durum oluyor mu bilginiz var mı?

Bu konuda emin değilim fakat şu işlem uygulanabilir;
O tarihler arasında askerde olduğuna dair bir yazılı/onaylı belge alırsa; askerden dönünce okula/hocalarına teslim etmesi, rektörlüğün onaylaması halinde zorunlu biçimde yapılmış devamsızlık olacağı için devamsızlıkların hanesine işlememe ihtimali mevcuttur.
Tabii ki bu çözüm okuldan okula değişiklik gösterebilir yapmadan önce okulu arayarak bilgi almanızda fayda var.
Hocam askerde olduğunu bildirirse dönemi dondurulur. Bu yasak zaten. Ama hiçbir sistemimiz birbirine bağlı olarak çalışmadığı için bir çocuk hapse girmiş üniversiteye kayıtlı görünüyordu 😀.
Bir de araştırdım askerlere 25 günlük izin veriliyormuş ve bu izni kullanmayanların askerliğinden düşülüyormuş böyle bir durum oluyor mu bilginiz var mı?
Hiç izin almazsa 5 ay 21 gün hocam.

Hocam askerde olduğunu bildirirse dönemi dondurulur. Bu yasak zaten. Ama hiçbir sistemimiz birbirine bağlı olarak çalışmadığı için bir çocuk hapse girmiş üniversiteye kayıtlı görünüyordu 😀.

Hiç izin almazsa 5 ay 21 gün hocam.

Kardeşim ticaret meslek lisesi mezunu internette;
  • öğrenciler: lise ya da dengi okulları bitirenler 22 yaşını, mesleki ve teknik lise mezunları 25 yaşını, fakülte ya da yüksekokul ile meslek yüksekokulunu bitirenler 28 yaşını tamamlayana kadar askerliklerini erteleyebilirler.

Böyle bir yazı okudum uzatabilir miyiz tekrar? (erteleme hakkı bitti bu arada).
Bir de muhasebecilik okumuştu askerliği de aşırı rahat geçecektir eminim buna, büyük ihtimal onu da benim gibi askeri gazinoya verecekler değmeyin keyfine ders bile çalışabilir orada rahatlıkla.

Önümüzde 3 yol var;
1- okul yazacak askere gitmeyecek.
2- yukarıdaki madde doğru ise direk 1 sene daha tecil ettireceğiz sonra okula gidecek.
3- Mayıs'ta askere gidecek anlattığımız şekilde olacak.
Eklemeyi unutmuşum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kalkıp benim de askere gidesim geldi :D.

Son düzenleme:
Kardeşim ticaret meslek lisesi mezunu internette;
  • öğrenciler: lise ya da dengi okulları bitirenler 22 yaşını, mesleki ve teknik lise mezunları 25 yaşını, fakülte ya da yüksekokul ile meslek yüksekokulunu bitirenler 28 yaşını tamamlayana kadar askerliklerini erteleyebilirler.

Böyle bir yazı okudum uzatabilir miyiz tekrar? (erteleme hakkı bitti bu arada).
Bir de muhasebecilik okumuştu askerliği de aşırı rahat geçecektir eminim buna, büyük ihtimal onu da benim gibi askeri gazinoya verecekler değmeyin keyfine ders bile çalışabilir orada rahatlıkla.

Önümüzde 3 yol var;
1- Okul yazacak askere gitmeyecek
2- Yukarıdaki madde doğru ise direk 1 sene daha tecil ettireceğiz sonra okula gidecek.
3- Mayısta askere gidecek anlattığımız şekilde olacak.
Hocam e-devlet üzerinde tecil süresi ne zamana kadar yazıyor? Eğer Eylül ayına kadar tecilli ise askere gitmesine gerek yok. Okul kazandıktan sonra otomatik olarak tecil edilecek.

Hocam e-Devlet üzerinde tecil süresi ne zamana kadar yazıyor? Eğer eylül ayına kadar tecilli ise askere gitmesine gerek yok. Okul kazandıktan sonra otomatik olarak tecil edilecek.

i.jpg

Böyle bilgi vermişler erteleme hakkınız yok gibi şeyler söylememişler.

Eki Görüntüle 1186610

Böyle bilgi vermişler tarih yok erteleme hakkınız yok gibi şeyler söylememişler.
Zaten tecilliymiş hocam. 1 Ocak tarihinde tekrar başvurup 1 yıl erteletebileceğinizi düşünüyorum. Kuzenim 2 yıllık okudu geçtiğimiz Haziran ayında mezun oldu. Askerlik şubesinde 1 yıl daha tecil edebilirsiniz demişler. Az önce sordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı