Üniversite okumak istemiyorum

alleanna00

Centipat
Daha fazla  
Merhaba ben bu yıl sınava gireceğim fakat ailenim ısrarı ile ama ben onun yerine kendi hobilerim üzerinden kendimi geliştirip para kazanmak istiyorum. Eğitim sistemimiz tıp, hukuk ve mühendislikten ibaret neredeyse.

Sanata yönelmek istiyorum ya da yazılım eğitimi alıp kendi projelerimi yapmak istiyorum fakat bir o kadar da işsiz kalırım diye çok endişeliyim. Gram okuma hevesim kalmadı ne yapmalıyım?

Merhaba ben bu yıl sınava gireceğim fakat ailenim ısrarı ile ama ben onun yerine kendi hobilerim üzerinden kendimi geliştirip para kazanmak istiyorum. Eğitim sistemimiz tıp, hukuk ve mühendislikten ibaret neredeyse.

Sanata yönelmek istiyorum ya da yazılım eğitimi alıp kendi projelerimi yapmak istiyorum fakat bir o kadar da işsiz kalırım diye çok endişeliyim. Gram okuma hevesim kalmadı ne yapmalıyım?
Bence zaten Türkiye'de üniversite okumanızın hiç bir faydası olmiyacak. Dil öğrenip yurtdışındaki üniveristelerde sevdiğiniz bir bölümü seçin iş imkanıda fazla olur. Bildiğim kadarıyla Almanya üniversite diploması ile ab ülkelerinin hepsinde mezun olduğunuz bölüm ile ilgili iş yapabilirsiniz diye biliyorum. Tabi araştırmak lazım 3-4 sene önce bir yerdə öyle görmüştüm şuan belki değişmiştir.

Bence zaten Türkiye'de üniversite okumanızın hiçbir faydası olmayacak. Dil öğrenip yurtdışındaki üniveristelerde sevdiğiniz bir bölümü seçin iş imkanıda fazla olur. Bildiğim kadarıyla Almanya üniversite diploması ile AB ülkelerinin hepsinde mezun olduğunuz bölüm ile ilgili iş yapabilirsiniz diye biliyorum. Tabii araştırmak lazım 3-4 sene önce bir yerdə öyle görmüştüm şu an belki değişmiştir.

Sizce yurt dışında vasıfsız birini alırlar mı? Kimse başarısız birini babasının hayrına üniversitesine almaz. Hele Türkiye'den gelen birini hiç almazlar. Yurt dışında okumak için iki seçeneğin var; para veya başarı. Bence üniversite okumak önemli, ama kişide kapasite varsa. Kapasitesi olmayan birininse okuması zaten para ve zaman israfıdır. Sonuçta ne alcağı belli: Asgari ücret. Liseden sonra okumazsa en azından bir işe yatkınlığı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı