Askere gitmek için istifa verilirken tazminat alabilir miyim?

Rolex26

Kilopat
Daha fazla  
Ekim'de askere gideceğim. 5 gün yıllık iznim var. Şu an onu kullanıyorum. Bugün 3.günüm yıllık izinde. Şimdi pazartesi ben sülüs alıp istifami vereceğim yıllık iznimde bitmiş olacak. İşveren tazminat vermemek için bir sıkıntı yaratır mı? Bildiğim kadarıyla 3 gün işe gitmezsek fesih hakkı var işverenin herhangi bir sorun olur mu? Aklıma takıldı kaç gündür. Muhasebe ile filan konuştum. Şimdi bunlar haberimiz yoktu deyip mazeretsiz işe gelmedi deyip benı tazminatsız işten çıkarabilir mi?

1475 sayılı kanunun yürürlükteki 14.maddesi gereği askerlik sebebiyle istifa eden işçi kıdem tazminatına hak kazanır. İlgili maddeyi şu linkten inceleyebilirsiniz.

Kısaca alabilirsiniz. İstifa dilekçenizde askerlik sebebiyle istifa ettiğinizi belirtin ve askerlik sevk belgeniz vs ek yapın. İş vereninize verin dilekçeyi ve dilekçeyi verdiğinize dair imza alın.​

1475 sayılı kanunun yürürlükteki 14.maddesi gereği askerlik sebebiyle istifa eden işçi kıdem tazminatına hak kazanır. İlgili maddeyi şu linkten inceleyebilirsiniz.

Kısaca alabilirsiniz. İstifa dilekçenizde askerlik sebebiyle istifa ettiğinizi belirtin ve askerlik sevk belgeniz vs ek yapın. İş vereninize verin dilekçeyi ve dilekçeyi verdiğinize dair imza alın.​

Tazminat hakkım olduğunu biliyorum ama benim aklıma takılan konu şu şimdi ben yıllık izine çıktım sülüs alana kadar 3gündür işe gitmiyorum. Çıkışımı vermedim daha işveren bana haber vermeden işe gelmedi deyip işten çıkarabilir mi aklıma takılan konu bu yıllık izin için muhasebeye teslim ettim izin kağıdını ama yine endişeliyim.

endişem yersiz gibi duruyor bir sorun çıkmaz umarım

Tazminat hakkım olduğunu biliyorum ama benim aklıma takılan konu şu şimdi ben yıllık izine çıktım sülüs alana kadar 3gündür işe gitmiyorum. Çıkışımı vermedim daha işveren bana haber vermeden işe gelmedi deyip işten çıkarabilir mi aklıma takılan konu bu yıllık izin için muhasebeye teslim ettim izin kağıdını ama yine endişeliyim.

Endişem yersiz gibi duruyor bir sorun çıkmaz umarım

Bu tarz durumlarda işçilerin de kendi dosyalarını tutmaları ve işverene verdikleri yıllık izin vb. talep dilekçelerinin alındı yapılmış suretlerini kendi dosyalarına eklemeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede bu tarz durumların önünü kesmiş olursunuz.​

Geri
Yukarı