Askere nasıl gidilir?

Yer
Konya
Merhaba arkadaşlar. Ben hayatımda amacının ne olduğunu bilmeyen vatansever bir gencim. Tarihe iz bırakmış bazı liderlere baktığımda hepsi yaşama amacını askerde bulmuş. Bende yaşama amacımı hala bulamadığım için askere gitmek istiyorum. Bunun için ne yapmam lazım. Biraz araştırma yaptığımda harp okullarını buldum. Kara harp okulu, Hava Harp Okulu, deniz harp okulu vs. Hızlı rütbe atlayıp ülkeme yararlı biri olmak için hangisini seçmem lazım?

Merhaba arkadaşlar. Ben hayatımda amacının ne olduğunu bilmeyen vatansever bir gencim. Tarihe iz bırakmış bazı liderlere baktığımda hepsi yaşama amacını askerde bulmuş. Bende yaşama amacımı hala bulamadığım için askere gitmek istiyorum. Bunun için ne yapmam lazım. Biraz araştırma yaptığımda harp okullarını buldum. Kara harp okulu, Hava Harp Okulu, deniz harp okulu vs. Hızlı rütbe atlayıp ülkeme yararlı biri olmak için hangisini seçmem lazım?
Kaç yaşındasın ?

Merhaba arkadaşlar. Ben hayatımda amacının ne olduğunu bilmeyen vatansever bir gencim. Tarihe iz bırakmış bazı liderlere baktığımda hepsi yaşama amacını askerde bulmuş. Bende yaşama amacımı hala bulamadığım için askere gitmek istiyorum. Bunun için ne yapmam lazım. Biraz araştırma yaptığımda harp okullarını buldum. Kara harp okulu, Hava Harp Okulu, deniz harp okulu vs. hızlı rütbe atlayıp ülkeme yararlı biri olmak için hangisini seçmem lazım?

Rütbeli olarak başlamak istiyorsan MSÜ sınavına girmelisin.

Son düzenleyen: Moderatör:
15'e girmek üzereyim.

Hocam MSÜ'yü biraz araştırdım TYT konularından çıkıyormuş. Ayroca kara harp okulu ile Hava Harp Okulu arasında kaldım. Hangisinde daha hızlı rütbe atlarım?
Hocam hava harp kazanırsanız bildiğim kadarıyla subay olarak başlıyorsunuz teknisyen olmak istemiyorsanız tabii ki. Bence hava harp daha rahattır belirli uçuş saatleriniz olur,saat kotanızı doldurduğunuz zaman istirahat edersiniz.Şurası kolay rütbe aldırır diyemem ama bana kalırsa Hava Harp'dir adresi.

Rütbeli olarak başlamak istiyorsan MSÜ sınavına girmelisin

MSÜ sınavına girebilmeniz için YKS'ye girmeniz gerekir. Ona girmeden MSÜ'ye giremezsiniz. Ha bir de 15 yıl zorunlu hizmet var mezun olursanız. Bunu göze alın. Mezun olursanız Teğmen rütbesiyle mezun olursunuz. Daha sonra hava mı, kara mı karar verirsiniz. Daha çok gençsiniz. Yerinizde olsam bunları sonra karar vermek üzere bir kenara atıp YKS'ye çalışırdım. Zaten önce YKS'ye girmeniz gerekli ve MSÜ konuları da YKS konularının çok benzeridir.

Hızlıca yüksek rütbelere ulaşmanız mümkün değil. 4 senelik üniversite bitirip, seçme sınavına girip teğmen olarak başlayabilirsiniz. 3-6 yıl arasında rütbe atlama süresi rütbeye göre değişiyor.

Hocam ömür adamadan rütbe atlanamicağı bir gerçek.

Hocam hava harp kazanırsanız bildiğim kadarıyla subay olarak başlıyorsunuz teknisyen olmak istemiyorsanız tabii ki. Bence hava harp daha rahattır belirli uçuş saatleriniz olur, saat kotanızı doldurduğunuz zaman istirahat edersiniz. Şurası kolay rütbe aldırır diyemem ama bana kalırsa hava Harp'dir adresi.

Hocam Hava Harp Okulu'nu kazanmak biraz daha zor sanırım kara harp okuluna göre kara harp okuluna gidersem pişman olur muyum?

Ayrıca bildiğim kadarıyla subaylık sınavları AYT üzerinden yapılıyor.

Hocam subaylık değil lisede girilen MSÜ TYT'den çıkıyor diye okudum internette.

Yeni konular

Geri
Yukarı