Askeri üniversite var mı?

ibrahimsenn

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Hayat kadını.
Arkadaşlar 16 yaşındayım lise 3'e geçtim. Askeri üniversite falan var mı? Bilgim yok bu konular hakkında bilgisi olan varda bana bilgi verebilir mi?
Boyum falan askerliğede uygun 187.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bir MSÜ'yü biliyorum başka var mı bilemem.

Evet. Darbeden sonra askeri liseler ve üniversiteler kapatılmıştı. Ama daha sonra sadece milli savunma üniversitesi açıldı. Sadece boyuna bakma milli savunma üniversitesinin boy kilo oranları var. Onlara bak.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) günümüzde mevcuttur.
Hava Harp , Deniz Harp , Kara Harp olarak ayrılıyor. Msü'ye girmek için kendine has sınav olan MSÜ sınavı mevcuttur lakin ekstra olarak TYT sınavına girmeniz de gerekmektedir. Eğer ki sınavlardan başarılı olarak geçerseniz mülakatlara çağrılıyorsunuz. bunlar fiziki( Şınav , mekik , barfiks ,koşu) ve sözlü mülakatlar olarak ayrılıyor. Bunlardan sonra sağlık kontrollerinden geçiyorsunuz. Ardından elemeleri geçerseniz katılmaya hak kazanıyorsunuz.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) günümüzde mevcuttur.
Hava Harp, Deniz Harp, Kara Harp olarak ayrılıyor. MSÜ'ye girmek için kendine has sınav olan MSÜ sınavı mevcuttur lakin ekstra olarak TYT sınavına girmeniz de gerekmektedir. Eğer ki sınavlardan başarılı olarak geçerseniz mülakatlara çağrılıyorsunuz. Bunlar fiziki( Şınav, mekik, barfiks, koşu) ve sözlü mülakatlar olarak ayrılıyor. Bunlardan sonra sağlık kontrollerinden geçiyorsunuz. Ardından elemeleri geçerseniz katılmaya hak kazanıyorsunuz.

Kendine has sınavda ne sorular var

Tam askeri olmasa da PMYO tarzı sınavlar var. Üniversite okumak yerine 4 yıl PMYO(Polis Meslek Yüksek Okulu) okursun ve polis olursun. Bir süre sonra da Polis Özel Harekat için sınavlara girersin. Onun dışında MSÜ var ama detayını bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı