Askerliğe rahatsızlığımdan dolayı başvuramama

ahmetgemici

Hectopat
Katılım
18 Haziran 2014
Mesajlar
512
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Selamlar arkadaşlar. Çok ciddi olmayan, uzun zamandır da var olan bir rahatsızlığım mevcut. Çok önemli olmadığı için açıklamak istemiyorum. Tavsiyelerinizi istediğim birkaç sorum olacak.

2 yıllık gemi inşaatı mezunuyum. Aynı zamanda makine mühendisiyim. Bu sene yeni mezun oldum. Her arkadaşım gibi ilk önce askerliğe başvurup uzun veya kısa dönem gitmek istiyorum. Ama rahatsızlığımdan dolayı korkuyorum. Çünkü kendime özel olarak günde en az yarım saat ayırmam gerekiyor. Yarım saat sonra bir sorun veya sıkıntım kalmıyor. Askerliğe başvurup gidersem bana aile evinde olduğu gibi böyle bir özel zaman verilmeyeceğinin farkındayım. Şu an bir üniversite hastanesinde tedavi görüyorum ama bence en son ameliyat olacağım gibi geliyor. Doktorum da ameliyat en son çare diye şu an yapmak istemiyor. Çünkü ilerlemiş değil. Yediğime içtiğime dikkat ettiğim sürece herhangi bir sorun olmuyor. Askere giden arkadaşım da uyarmıştı, burada senin rahatsızlığından olanlar var, çok fazla zorluk çektiler vs. Diye anlattılar. O yüzden ne yapacağım bilmiyorum. Doktorlara göre ilaçla tedavi ile geçeceğini söylüyorlar fakat uzun sürebileceği için hem kasım sonuna kadar başvuracağım celp dönemini hem de mart celbini muhtemelen kaçıracağım.

Şu an 26 yaşındayım. Bu rahatsızlığımdan dolayı bir yere kalmaya veya kampa vs gibi yerlere pek gidemiyorum. Ama normal yaşantımda herhangi bir sorunum yok şükür. Şu an aileme dükkanda yardım ediyorum. Tavsiyeleriniz nedir? Acaba ne yapmalıyım? Askerliği 2 yıl daha erteletme hakkım mevcut. e-Devlet üzerinde 2024 askere gidiş yazıyor ama daha muıhtemelen mezun olduğum için o tarih düşecektir. Ben en az ertelersem 2026 Kasım gibi yine askerlik önüme gelecek gibi düşünüyorum. Askere gitmek istemiyorum değil yanlış anlamasın. Keşe uzun dönem falan çıksa da öyle gitsem hatta. Çünkü bazı kişiler denizci vs olabilceğimi söylüyor. Konuyu boş geçmezseniz sevinirim. Şu an dediğim gibi günde yarım saat kendime zaman ayırınca bir sıkıntım yok. Gündüzleri dükkandayım. Akşamları da yayın yapıyorum zaten. İyi günler.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı