Askerliğim Kütahya'ya çıktı

Elftaşı

Decapat
Daha fazla  
Selam. Acemiliği Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda yapacağım. Bu bitince kalırım belki bilmiyorum veya başka hava üslerine gönderilirim.

Merak ettiğim mavi kıyafet mi yoksa normal asker kıyafetimi giyeceğim? Ben genel olarak mavi gördüm. Bu yüzden sormak istedim. Daha önce burada yapan oldu mu? Nasıl bir yer?

Selam. Acemiliği Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda yapacağım. Bu bitince kalırım belki bilmiyorum veya başka hava üslerine gönderilirim.

Merak ettiğim mavi kıyafet mi yoksa normal asker kıyafetimi giyeceğim? Ben genel olarak mavi gördüm. Bu yüzden sormak istedim. Daha önce burada yapan oldu mu? Nasıl bir yer?
Ben 2020'de Kütahya'da acemi birliğini yaptım. Giydiğimiz kıyafet normal koyu yeşil kamuflajdı. Pandemi koşullarında yaptığım için önlemler çok zorluydu. Tugay'In %50'si karantinadaydı. Şimdi önlemler daha gevşektir. Gittiğin zaman ilk günden sınıflandırman oluyor, tabi bir sürü sıra bir sürü denetimden vs. geçiyorsun. Öğlen gittin diyelim koğuşa girip uzanman gece 22:00'yi buluyor. Sonraki 24 saatin özeti: 5 saati uyku (uyuyabilirsen), 1 saati giyinme sabah traşı ve kahvaltı, 1 saat iştima, 1 saat istirahat, 1 saat iştima, 1 saat istirahat, 1 saat iştima, 1 saat istirahat, öğlen yemeği 1 saat iştima, 1 saat istirahat, 1 saat iştima, 1 saat istirahat, 1 saat iştima, Akşam yemeği, 1 saat istirahat, sonra alabilirsen duş (sıra gelirse) stresten uyuyabilirsen uyku ve ertesi gün aynı. 3 veya 4. gün hafiften eğitimler başlar, şınav, yürüyüş, çömelme vs devam eder durur. Sonra da artık alışmaya başlarsın ama daha 10 gün önce bilgisayar başında headshot aldığın günler geride kalmıştır. Artık 2-3 günde bir gelen yemekhane görevlerine devam ederek zamanın akışına kendini bırakıp kalan zamanlarınla da hayatının başka hiçbir yerinde kazanamayacağın arkadaşlıklar kurarak acemi birliğini tamamlarsın. Sonra da ustalık gelir zaten ama tabi o başka konunun sohbeti olsun. :)

Son düzenleme:
Peki mavi giyenler üst rütbeliler mi yoksa sınıflandırmaya göre mi giyiliyor? Aradaki farkı anlayamadım bir türlü. Eğitimler ise havacılık ile ilgili mi?

İlk bir ay zorlar acemilikte baya korkutuyorlar gereksiz yere. Ya da sadece bize öyle yaptılar bilmiyorum. Usta birliğine geçince bu muymuş diyorsun alışınca kolay sıkıntı yapma. Kantin çeşitli ise herşey ucuz baya. Her hafta magnum yiyorduk orda dışarda ne pahalı. 😁
Peki mavi giyenler üst rütbeliler mi yoksa sınıflandırmaya göre mi giyiliyor? Aradaki farkı anlayamadım bir türlü. Eğitimler ise havacılık ile ilgili mi?
Üniforma rengi rütbe ile ilgili değil. Google dan bakabilirsin ayrıntılara

Kütahya'da yaşıyorum. Yakın zamanda bir tanıdığım burada acemiliğini yaptı. Korkutma şeylerine rastlamamış. Ormanında kaybolmamaya dikkat et yaşayan çokmuş kendisi de dahil, kantini ortalamaymış ama yemekleri kantini aratmıyormuş hiçbir şekilde. Kibarca kalça dağları denilen dağlar var oradan aşırı soğuk rüzgar eser ama anladığım kadarıyla askerliğini yaz aylarında yapacaksın sorun yaşayacağını sanmıyorum. Kütahya'nın havası hiç belli olmaz zaten, yaz diye tedbirsiz gelmemeni öneririm, aniden gök yere de inebilir veya kendini sahra çölünde de bulabilirsin. Hayırlı tezkereler.

Bir de Kütahya'da uzmanlığa kalamıyorsun diye biliyorum. Çarşı iznine çıkarsan pek öyle gidebileceğin bir yer yok. Çok para harcamadan keyif alacağın yemekler yemek istersen Pita ve Öküz Efendi'yi tavsiye ederim. Sera Kütahya AVM var, askeriyenin önünden 27 numaralı otobüs geçiyor sanırım direkt sera Kütahya'ya giden. Çarşı için de a1, 2 ve 27 numaları otobüslere binebilirsin. Otobüsle geliyorsan otogara sanırım 27 numara geliyor binebilirsin yine de bir sor ilk gördüğün otobüsçüye yanlış yönlendirmiş olmayayım. Elimden gelebilecek bir şey olursa seve seve yardımcı olurum bir şekilde iletişime geçebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Merhaba, orada bedelli askerlik yaptım. Normal kıyafetle gidiyorsunuz giyecekleriniz orada veriliyor. İnternetteki mavi üstlere aldanmayın siz normal er olarak yeşil giyeceksiniz. Gideceğiniz ayları bilmiyorum ama kışın çooooooooook soğuk geçiyordu. Yanınıza kesinlikle ama kesinlikle alın diyeceğim şeyleri yazıyorum. Ayrıca merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.
  1. Kulak tıkacı ( koğuşta horlama sesinden uyuyamazsın)
  2. Boğaz ağrısı için pastil
  3. Postalların altına koymak için ortopedik tabanlık
  4. Askılık ve kirli çamaşır filesi
Bunlar aklıma gelen hayat kurtaran detaylar.

Birader ben burada yaşıyorum Kütahya'yı nasıl anlatırsın dersen dünyanın en büyük kasabası öyle söyleyeyim. Ama sessiz sakin şehirdir fazla hırsızlık vakası olmaz. Cinayet haberleri falan da gelmez buradan. Bu arada tavşanlı güveci, tirit, sini mantısı, gözleme yemeden gitme ayıp edersin. Gezilecek neresi var dersen aizonai antik kenti bir de frig vadisi var. İki yer dışında görmeye değer bir yer yok. Ha bu arada kışları çok soğuk geçiyor Sivas ile yarışır öyle söyleyeyim. Ona göre önlemini al. Askerlik hakkında bilgi veremeyeceğim daha askere gitmedim çünkü.

Üstteki arkadaş gözleme demişken gözlemesi gerçekten özel ve güzeldir Türkiye'de başka böyle yapan şehre rastlamadım ama çoğu gözlemeci diye geçen yer iyi değil Hilton otel var, çarşının ortası diye adlandırırız biz, oradan Migros tarafına dönünce birkaç adım sonra Star Gözleme var (solda kalıyor) en iyi orası yapıyor bence gözlemeyi, uygun olursak bir gözleme ısmarlarım 😅 mümkün olmazsa da mutlaka bir tatmanı öneririm. Haşhaşlı gözleme en özelidir, gerçi hepsi haşhaşlı ama tam tadını alabil diye özellikle onu önerdim.

Tamamdır sağ olun. 8 Haziran'da sevk belgesini alacağım bu arada. Muhtemelen birkaç gün içinde veya Temmuz da giderim. Acemilik 1 ay ve yaza denk geleceği için sıkıntı olmaz ama yine de kışlık götürürüm. Sonuçta orada kalma ihtimalimde var, doğuya gönderilme ihtimali de. Gerçi doğuda hava üssü yok galiba. Balıkesir, Eskişehir, Konya'da falan var bildiğim kadarıyla.

Tamamdır sağ olun. 8 Haziran'da sevk belgesini alacağım bu arada. Muhtemelen birkaç gün içinde veya temmuz da giderim. Acemilik 1 ay ve yaza denk geleceği için sıkıntı olmaz ama yine de kışlık götürürüm. Sonuçta orada kalma ihtimalimde var, doğuya gönderilme ihtimali de. Gerçi doğuda hava üssü yok galiba. Balıkesir, Eskişehir, Konya'da falan var bildiğim kadarıyla.

Sanırım Diyarbakır hava limanına güvenlik olarak gönderilebiliyorsun öyle duymuştum burada askerlik yapan tanıdığımdan ama o mesleki olarak da söylemiş olabilir.

Geri
Yukarı