Askerlik 12 ay mı olacak?

Ben de olmasını istemem, olacağını da pek düşünmüyorum ama bu olay pek şaka gibi gelmiyor kulağa. Bugün farklı bir arkadaşıma daha sordum kendisi Kıbrıs'ta askerlik yapıyor, aynı şeyleri söyledi. 2024 yılı için askerliğin 12 aya çıkartılması ve bedelli ücretinin arttılacağı bilgisi verilmiş, henüz resmi bir duyuru ya da haber yok o yüzden insanın inanası gelmiyor ama askerde arkadaşınız varsa sizde bir sordurtsanız tatlı olur. Öğrenmiş oluruz.

İhtiyaç varsa yapılır. Ama devlet 12 ay asker masrafını karşılayabilir mi bilemem. Ne yazık ki ordu personel sayımız düşüyor.

6 ay askerlikte zaten gerçek bir askeri eğitim almıyor insanlar. Bedelliye para vermemek için 6 ay giden çok. 12 ay olursa bedellide yoğunluk olur diye düşünüyorum. Bilemeyeceğim herşey olabilir bedelli parasına sürekli zam geliyor kimse gitmiyor 12 ay olursa matrixe bağliyacak zaten. Hayatından 1 sene ver 122 bin tlden kurtul yada 122 bin tl ver ömründen 1 yıl kısalmasın. Doğru düzgün askerlik eğitimi yok eline silah alırsan yat kalk şükret. Hani eğitim olsa hadi neyse diyecem millet gidio 6 ay koğus uyan koğuş koş burası temizlensin bu patatesler soyulsun diye diye resmen 6 ay amelelik yapıyor.
Gerçekten planlı bir strateji izlenirse 6 ay veya 12 ayda gerçekten ciddi manada donanımlı eğitim verilebilir. Tek mesele insanların bunu zorunluluk mu sorumluluk mu olarak gördüğü.

Kardeşim şu an askerde ve oradaki rütbeliler 2024'te olacağını söylüyormuş. Her ay asker alınıyor kamuflaj, yemek, bit maaş. Yeni asker yeni şeyler, ama 12 olsa 3 ay da bir alınır sürekli sirkülasyon olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı