Askerlik için tecil

Hypeer

Hectopat
Makaleler
1
Ben bu sene açık meslek lisesinden mezun oldum. 24 yaşındayım 3 aydır sınava hazırlanıyorum. Bugün tecil için gittiğimde 22 yaşından sonra tecil yapamadıklarını söylediler ve tecil yapmadılar. Bu hafta muayene olmam gerektiğini söylediler. Oradaki çalışan şöyle bir seçenek sundu. Muayene ol Mayıs celbine atanırsın ve Şubat, Mart gibi üniversite sınavına kayıt olup o belgeni getirirsen seni Kasım celbine atarız(bir ihtimal dedi). O zamana kadar sınavı kazanır kayıt olursun. Ama bu seçenek umduğumuz gibi gitmezse Mayıs'ta askere gitmiş olacağım. Bunun yerine yoklama kaçağı olarak sınav belgemi götürsem bir şey yapamazlar mı? Ya da yoklama kaçağı olarak sınava girip kazanıp üniye kayıt olamaz mıyız?

Normal şartlarda 18 yaşında liseden mezun olman lazım. 20'ye kadar da üniversiteye gir bir zahmet. Giremesen bile 2 yıl tecil ettirebiliyorsun. Sen bir şekilde 24'e kadar gelmişsin. Daha fazlasını istiyorsun. Dediklerini yapıp dua et. Ama askere gitmeye de kendini hazırla.

Normal şartlarda 18 yaşında liseden mezun olman lazım. 20'ye kadar da üniversiteye gir bir zahmet. Giremesen bile 2 yıl tecil ettirebiliyorsun. Sen bir şekilde 24'e kadar gelmişsin. Daha fazlasını istiyorsun. Dediklerini yapıp dua et. Ama askere gitmeye de kendini hazırla.
Açık liseden mezunum diye belirtmiştim. Hayatım bu şekilde gelişti dostum yapacak bir şey yok.

Muayene olursan sınıflandırmaya sokulursun. İlk celp tarihinde de askere alırlar. Eğer celbi mayısa getirirlerse ne değişecek ki tercihlerden sonraya getirmen lazım ki bir ihtimal üniversiteye kayıt yaptırabilirsin. Ama erteleyemezsin dondurup askere gitmen gerekir.

Muayene olursan sınıflandırmaya sokulursun. İlk celp tarihinde de askere alırlar. Eğer celbi mayısa getirirlerse ne değişecek ki tercihlerden sonraya getirmen lazım ki bir ihtimal üniversiteye kayıt yaptırabilirsin. Ama erteleyemezsin dondurup askere gitmen gerekir.
Oradaki görevli bana şöyle dedi. Sen bu hafta muayene ol mayıs celbine kadar bize sınav giriş belgeni getir. Biz seni kasım celbine atarız. Kasıma kadar da sınava girip kayıt yaptırırsın.

Oradaki görevli bana şöyle dedi. Sen bu hafta muayene ol mayıs celbine kadar bize sınav giriş belgeni getir. Biz seni kasım celbine atarız. Kasıma kadar da sınava girip kayıt yaptırırsın.

Anladım, Askeralma Kanunu 20.Maddeyi okumanı tavsiye ederim.

"c) Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra ya da 21 inci maddenin birinci fıkrası gereğince yoklama kaçağı olarak muayenesi yapılarak sınıflandırma kaynağına alınacaklardan; sevke tabi tutulacağı celp tarihine kadar okula kayıt yaptıranların bu fıkra kapsamında askerlikleri ertelenmez."

Bu durumda biraz askeriyenin inisiyatifine kalmışsın. Yoklama kaçağı veya bakaya olmazsan sorun yok gibi görünüyor. Muayeneni zaman kaybetmeden yaptır.

Anladım, Askeralma Kanunu 20.Maddeyi okumanı tavsiye ederim.

"c) Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra ya da 21 inci maddenin birinci fıkrası gereğince yoklama kaçağı olarak muayenesi yapılarak sınıflandırma kaynağına alınacaklardan; sevke tabi tutulacağı celp tarihine kadar okula kayıt yaptıranların bu fıkra kapsamında askerlikleri ertelenmez."

Bu durumda biraz askeriyenin inisiyatifine kalmışsın. Yoklama kaçağı veya bakaya olmazsan sorun yok gibi görünüyor. Muayeneni zaman kaybetmeden yaptır.
Yani askerlik şubesindekiler kasım kadar celp dönemimi uzatsalar o sıra okula kayıt olsam otomatik olarak erteleniyor değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani askerlik şubesindekiler kasım kadar celp dönemimi uzatsalar o sıra okula kayıt olsam otomatik olarak erteleniyor değil mi?
Okula kaydığını yaptırdığın zaman tecil oluyor, fakat sen yine de bu durumunu ögrenci işlerine anlatırsın üniversiteye kayıt olduktan sonra onlar sana öncelik verir.

Okula kaydığını yaptırdığın zaman tecil oluyor, fakat sen yine de bu durumunu ögrenci işlerine anlatırsın üniversiteye kayıt olduktan sonra onlar sana öncelik verir.
O zaman bu saatten sonra askerlik şubesindeki personelin vicdanına kalmış bir şey. Beni kasım celbine atarsalar bir ihtimal okulu kazanıp kayıt yaptırıp tecil ettirebilirim.

Hocam acilen yoklamanı yaptır. Sınavı kazanınca sonuç belgenle git askeriyeye kazandım de . Kasım celbine kadar askerlikle ilişiği yoktur tarzı bir belge al. Onlar bir şeyler verirler üniversite kazandım kayıt yaptıracağım dersen. Onunla git kaydını ol en kötü ihtimalle 6 ay dondurursun. Ama benim anladığıma göre kaçak ve bakaya kalmazsan dondurmana gerek kalmaz okul erteler. Bazıları pek sallamıyor kafalarına göre erteliyorlar. E devletten kontrol edersin öğrenci işleri ertelenmezse öğrenci belgenle askeriyeye gidersin onlar erteler.

Geri
Yukarı