Aslında Türkiye'de ekonomik kriz yok mu?

Öncelikle bana hükümet taraflısı falan demeyin, dibine kadar muhalif bir kişiliğim var ve hükümetten ve onun siyasi görüşünden zerre kadar haz etmem. Ama yine de inanmıyorsanız siz bilirsiniz tabii...

Geçen gün kardeşimi okul çıkışında motorum ile almaya gittim, okulda tören vardı dışarıda yarım saat kadar bekledim, trafiği yoğun olan, ışıklar vs. olan yerde bekledim, köşede işte. Trafikte bir sürü araba var, resmen bolluk var gibi. Belki binlerce araç geçti yanımdan, karşıdan falan. Okullar bölgesi, çocuklarını okuldan almaya gelenler, yoldan bağımsız geçenler ve tabii bir de kolej de var zaten oraya gelenler lüks araçlar idi. Tamam elbette eski arabalar da var ama yüzde 80 oranında 2015 model ve üstü araçlar idi. İlçemiz yaklaşık 400 bin kişilik, abartısız söylüyorum her iki kişiden birinde, yani belki 200 bine yakın araç vardır. Ki şehir ufak zaten her yerden, şehir içinde bile meşhur küçük İstanbul gibi trafikler oluşuyor.

Bu araçlar gökten inmedi ya, bir zamanlar hepsi sıfırdı, bayilerden alındı, kişilerden alındı. Tamam şimdi sıfır araç fiyatları, ikinci el uçtu, benzin vs. ateş pahası haklısınız ama ne bileyim benim ilçemde bile bu kadar tonla çeşit çeşit araç varsa ve aktif ise büyük şehirlerde neler vardır neler...

Bu konuyu münakaşa için açtım, lütfen hakaret veya başka bir yerlere çekmeyin, sadece bir tespit, bir gözlem olarak düşünün.

> Edit: Başlığı böyle koymadım, moderatör değiştirmiş, bilginize.

Ona bakarsan Amerika'da Japonya'da hayvan gibi arabalar var. Almanların çöp dediği BMW'leri Audi'leri kullanıyoruz. Ülkede 98 99 model arabalar bile kullanılıyor.

Öncelikle bana hükümet taraflısı falan demeyin, dibine kadar muhalif bir kişiliğim var ve hükümetten ve onun siyasi görüşünden zerre kadar haz etmem. ama yine de inanmıyorsanız siz bilirsiniz tabii...

Geçen gün kardeşimi okul çıkışında motorum ile almaya gittim, okulda tören vardı dışarıda yarım saat kadar bekledim, trafiği yoğun olan, ışıklar vs. olan yerde bekledim, köşede işte. Trafikte bir sürü araba var, resmen bolluk var gibi. Belki binlerce araç geçti yanımdan, karşıdan falan. Okullar bölgesi, çocuklarını okuldan almaya gelenler, yoldan bağımsız geçenler ve tabii bir de kolej de var zaten oraya gelenler lüks araçlar idi. Tamam elbette eski arabalar da var ama yüzde 80 oranında 2015 model ve üstü araçlar idi. İlçemiz yaklaşık 400 bin kişilik, abartısız söylüyorum her iki kişiden birinde, yani belki 200 bine yakın araç vardır. Ki şehir ufak zaten her yerden, şehir içinde bile meşhur küçük İstanbul gibi trafikler oluşuyor.

Bu araçlar gökten inmedi ya, bir zamanlar hepsi sıfırdı, bayilerden alındı, kişilerden alındı. Tamam şimdi sıfır araç fiyatları, ikinci el uçtu, benzin vs. ateş pahası haklısınız ama ne bileyim benim ilçemde bile bu kadar tonla çeşit çeşit araç varsa ve aktif ise büyük şehirlerde neler vardır neler...

Bu konuyu münakaşa için açtım, lütfen hakaret veya başka bir yerlere çekmeyin, sadece bir tespit, bir gözlem olarak düşünün.

> Edit: Başlığı böyle koymadım, moderatör değiştirmiş, bilginize.

Sizi Şanlıurfa'yı görmeye davet ediyorum.
Hemen herkes Passat, Mercedes kullanıyor.
Evleri ise aşağıdaki gibi tam olarak:
images (8).jpeg

Bu zenginlik değil , lükse düşkünlüktür.
Kemal sunal'ın kılıbık filmindeki replik tam uyuyor bu duruma.
"Ayranı yok içmeye , tahtırevalli ile gider yarışa !"

@Mistyr Zira ekonomi adlı şey bizde yok.

Efendim, arabaları nasıl aldıkları çok önemli. Örneğin 250 bin TL'lik arabanın borcunu ömrü boyunca ödüyorsa orda bir sıkıntı var demektir. Zaten sıfır arabaların yanına yaklaşılmıyor ve şu dönemde 2016 model ve üstü arabalari da alamıyoruz.

Herkesin arabası var diye ekonomi iyi olmaz.

Konu sahibinin görüşüne göre araba eşittir zenginlik belirtisi.
İşte sırf yukarıda olan cümle bile kötü ekonomimizin olduğunun kanıtı.

Araba yurt dışında zenginlik belirtisi değil aksine alınması gayet normal olan bir şey. Ama bizim ülkemizde aşırı pahalı olduğu için bir statü, zenginlik göstergesi olmuş.

Gelelim o arabaların nasıl alındığına; O arabaların çoğu krediler ile alınıp uzun yıllar boyunca borcu ödenecek şekilde alınıyor. Güçlü ekonomiye sahip bir ülkenin vatandaşları bu şekilde araba almaz ama kötü ekonomiye sahip ülkenin vatandaşları bu yolla araba alır.

Evet. herkes gibi ışıklı mışıklı sistemim yok. Olmak zorunda da değil. Durumum süper demiyorum ama zorluk yaşayacak kadar da değil. Ayrıca zaten yeni sistem toplasam bile şuanki eski kasamın içine toplamayı planlıyorum. Işıklı sistemler elektrik ziyanı gibi geliyor bana. Seven olabilir lafım yok ama tasarruf önemlidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı