Aslında Türkiye'de ekonomik kriz yok mu?

Asgari ücret alanlar vasıfsız diyorsunda asgari ücret bu şartlarda geçinebilmeli insan, asgari ücret ile geçinemiyorsa bir sıkıntı vardır. Ben asgari almama rağmen zorluk yaşıyorum gıda özeline konuşuyorum özellikle yetiştiremiyorum yani. İnsanın standart şeyleri burada lüks olduğu için.

Ekonomimiz iyi değil tamam lakin insanların asgari ücreti baz alarak ekonomi hesaplaması yapması çok saçma. Şu zamanlar asgari ücret alanlar vasıfsız elemanlardır.
Hayatında kafasını 1 saat olsun dışarı çıkartmamışa benzeyen biri. En basit örnek vermek gerekirse Ankara Üniversitesi hemşirelik (4 yıllık) mezunu arkadaşım asgari ücretle iş bulabilmek için hastahane hastahane geziyor. Ekonomik kriz olmayan ülkede insanların asgari ücretten 1000 lira fazla alması için ilah olması gerekmez. Yarın bir iş ararken asgari ücret ya da 500 lira üstü size verildiği zaman ne vasıfsızmışım ben yaşasın devletim dersiniz

Hayatında kafasını 1 saat olsun dışarı çıkartmamışa benzeyen biri. En basit örnek vermek gerekirse Ankara Üniversitesi hemşirelik (4 yıllık) mezunu arkadaşım asgari ücretle iş bulabilmek için hastahane hastahane geziyor. Ekonomik kriz olmayan ülkede insanların asgari ücretten 1000 lira fazla alması için ilah olması gerekmez. Yarın bir iş ararken asgari ücret ya da 500 lira üstü size verildiği zaman ne vasıfsızmışım ben yaşasın devletim dersiniz
Malesef hocam. Kendi fabrikalarımız var. Tahminimce açıkta kalmam. Arkadaşınıza üzüldüm lakin biraz araştırsaydı en azından mantıklı bir bölüm okurdu. Şuan yüzlerce hemşire açıkta zaten.

Malesef hocam. Kendi fabrikalarımız var. Tahminimce açıkta kalmam. Arkadaşınıza üzüldüm lakin biraz araştırsaydı en azından mantıklı bir bölüm okurdu. Şuan yüzlerce hemşire açıkta zaten.
Sizin açıkta kalmamanız vasfınıza değil durumunuza bağlı o yüzden insanların vasıflı olup olmamasını bu kadar basit şeylere indirgemeyin bence. Sıkıntı zaten bu. İnsanlar azıcık bir şey iyi hayat düzeyine sahip olmak için ya da 1.5 kat asgari ücret almak için en iyi yerlerden en iyi bölümlerden mezun olmamalı. Nüfusun %40'ından fazlası asgari ücrete tabi olmamalı. Tabi ki vasıflı insanlar daha çok kazanabilir sorun bunda değil. Sorun %40'dan daha fazlasının kendini çok çok ekstra geliştirmediyse asgari ücretle sürünüp gitmesi. Yoksa sadece en iyi 3 bölüme iyi hayat yaşatabiliyorsak zaten ekonomimiz berbattır.

Arkadaşınıza üzüldüm lakin biraz araştırsaydı en azından mantıklı bir bölüm okurdu. Şuan yüzlerce hemşire açıkta zaten.
Çözüm bu mudur hocam? Açıkta kalınıyor diye belki de hayal ettiği meslek dalından devam etmemesi mi? Sizi çok üzerler çalışma hayatında demek ki hocam. Yazılım mühendisi mezunu arkadaşım ile kaç tane ilan geçtik junior software developer diye bildiğin 10 yıllık tecrübe isteyip 9-11K TL veren. Adam senior seviyesinde junior arıyor hem de o kadar tecrübeye ve bilgiye asgari ücretinin +2-3K TL üzeri vermeyi teklif ediyor. 😃

İşin kötü yanı da arkadaşım zaten asgari ücrete çalışmaya da tamam diyor, her ne kadar yasadışı olsa da. Düşünün yani yeni mezun olmuş yazılım mühendisi asgari ücrete iş bulamıyor. Hemşirelikte sizin tabirinize göre yorum yapacaksam 'mantıksız' bir bölüm değil. Beyin göçü yapılınca da denilen şey "giderseniz gidin" oluyor. Ülke yokuşta hocam, bunu inkar etmeyelim.

Geri
Yukarı